Nibali zabral za pět minut dvanáct a vyhrál 99. Giro navzdory pochybám i potížím

Ondřej Kurečka
30. 5. 2016 11:01
Italský jezdec stáje Astana Vincenzo Nibali nakonec dokázal zvítězit na domácím Giru d´Italia. Jeho vítězství se však nerodilo snadno. Růžový trikot pro lídra závodu oblékl Nibali až v předposlední etapě, k čemuž výrazně dopomohl Nizozemec Steven Kruijswijk, jenž kvůli pádu přišel o komfortní náskok i růžový trikot.
Vincenzo Nibali
Vincenzo Nibali | Foto: Reuters

Turín - 99. Giro d´Italia je definitivně minulostí. Pohár pro vítěze po 3 469 závodních kilometrech nad hlavu v Turíně pozvedl Vincenzo Nibali, tedy největší favorit.

Závod to však nebyl nudný, jak by tento fakt mohl napovídat. Naopak, místy připomínal detektivku plnou zvratů, kde si před závěrem už myslíte, že je vrahem zahradník, abyste se dozvěděli, že je všechno úplně jinak. Pojďme si to krátce shrnout.

Maglia rosa se předával hned osmkrát

Růžový trikot pro vedoucího závodníka nosilo postupně osm závodníků a hned osmkrát měnil svého majitele (Tom Dumoulin se do něj jednou vrátil). Nibali, který jej provezl cílem, se do něj přitom oblékl až po předposlední, dvacáté etapě, kde získal konečný náskok 52 sekund na druhého Estebana Chávese, od něhož maglia rosa převzal.

"Žralok z Messiny" svého druhého triumfu na domácí Grand Tour tentokrát nedosáhl díky nejlepší výkonnosti v kopcích. Nevládl závodu tak pevnou rukou jako při svém vítězství v roce 2013 nebo při Tour de France 2014. Ne nadarmo je však jedním z pouhých šesti závodníků historie, kterým se povedlo stanout na nejvyšším stupínku pódia všech tří třítýdenních závodů, dokonale totiž ovládá umění závodění na Grand Tours.

Nibali umí minimalizovat ztráty

Nibaliho do růžového vynesla schopnost minimalizovat ztráty v etapách, v nichž se nedařilo. To se týkalo především tří po sobě jdoucích horských etap kolem třetího závodního víkendu, kdy jej, jak přiznal až po závodě, trápily kromě technických také zdravotní problémy a ztratil v nich na Kruijswijka přes čtyři a půl minuty: "Před časovkou mi nebylo úplně nejlépe kvůli střevním potížím. Nic jsem neříkal, nechtěl jsem, aby to soupeři věděli."

Z etap, v nichž jeho tělo fungovalo lépe, naopak dokázal vytěžit maximum, stejně jako z chyb soupeřů, především osudového Kruijswijkova pádu. Dalším důležitým faktorem byla síla týmu. V týmové podpoře Nibali neměl konkurenci. Fuglsang se Scarponim měli sami výkonnost pro boj minimálně o první desítku, ale obětovali se pro lídra a v posledních dvou horských etapách byli klíčovým článkem obratu vývoje závodu.

Nibali: Bylo to vyčerpávající Giro

"Těch pár posledních dnů bylo velmi důležitých. Bylo to vyčerpávající Giro. Na začátku na mně byl tlak favorita, ale jakmile jsem řekl sám sobě: Co se stane, stane se, cítil jsem se mnohem víc v pohodě. Byl jsem moc soustředěný a nejel jsem dobře, ale poslední týden jsme jeli výborně," zhodnotil svůj závod Nibali, nad nímž v průběhu opět, snad už i tradičně lámali hůl také šéfové týmu Astana.

"Žralok" by ale tentokrát netriumfoval bez problémů jeho největších konkurentů. Papírově hlavní vyzyvatel Mikel Landa kvůli nemoci odstoupil už v průběhu závodu. S nachlazením, kvůli němuž musel v posledních etapách brát i antibiotika, bojoval také Cháves, jehož útokem na předposledním stoupání závodu na Colle della Lombarda Nibali připravil o růžový trikot. Šestadvacetiletý Kolumbijec se ale vymlouvat nechtěl: "To není výmluva. Nejsem ten typ, co říká, že je nemocný nebo má křeče. Prostě jsem neměl nohy, tak to je.“

Velký úspěch pro Oricu

"Pořád jsme spokojení, dali jsme do toho všechno, ale Nibali, Scarponi a Astana ukázali, že jsou nejlepší. Dneska jsem na to neměl nohy, to je život. Nic jiného k tomu nelze říct," dodal Cháves po sobotní etapě. "Je to teprve začátek, začátek pro nás pro všechny," prohlásil Damien Howson, Chavesův týmový kolega, australský tým se totiž dosud zaměřoval především na etapové úspěchy.

Turínské stupně vítězů doplnil velezkušený Španěl Alejandro Valverde, který si odbyl premiéru na italském závodě. Dokázal se tak umístit na pódiu všech tří závodů Grand Tours, tím se mohou pochlubit pouze necelé dvě desítky závodníků. Na všech navíc dokázal vyhrát etapu. "Jsem opravdu velmi šťastný. Myslím, že z mého gesta v cíli sobotní etapy bylo vidět, že je to pro mě jako vítězství. Je to úžasné. Být na pódiu všech tří Grand Tours je fenomenální úspěch mé kariéry," neskrýval spokojenost šestatřicetiletý Španěl.

Kruijswijk smolařem i bojovníkem závodu

Největším smolařem závodu je pak bezpochyby Steven Kruijswijk. Sice výrazně vylepšil loňskou sedmou příčku, dlouho však mohl pomýšlet na ještě mnohem lepší výsledek, vždyť do posledního závodního týdne po dvou těsných druhých místech v etapách vstupoval v růžovém s více než dvouminutovým náskokem, který v šestnácté etapě další těsnou porážkou na cílové pásce ještě navýšil na rovné tři minuty. Počínal si naprosto suverénně a v kopcích byl jednoznačně nejsilnějším závodníkem, bez problémů chytal nástupy, ale také sám útočil.

Hlavní soupeři už před posledními etapami ztráceli naději, že by osmadvacetiletého Nizozemce vysvlékli z růžového. Kruijswijk se ale nakonec o maglia rosa obral sám fatální chybou ve sjezdu při devatenácté etapě, po níž se propadl až na třetí příčku.

Ani to nezlomilo jeho psychiku (což se ovšem nedá říct o jednom z žeber) a v sobotu řádně potlučený srdnatě bojoval, přesto jej z pódia vytlačil Alejandro Valverde.

Kruijswijk: Nakonec musím být spokojený

"Byl jsem dnes na svém limitu a více jsem udělat nemohl. Ještě včera večer jsem nečekal, že vůbec odstartuju, případně budu schopný následovat kluky, takže nakonec musím být spokojen po tom, co se včera stalo," komentoval Kruijswijk svůj stav v cíli dvacáté etapy. Závodník týmu Lotto Jumbo se tak sice letos nestal prvním nizozemským vítězem Gira, brzy se jím ale stát může.

První pětku uzavírá tentokrát velmi nemastně, neslaně závodící Rafal Majka, který se tak pomalu stává výsledkovou jistotou týmu Tinkoff. Šestý dokončil teprve šestadvacetiletý Lucemburčan Bob Jungels, vítěz klasifikace jezdců do 25 let. Ten byl zatím vnímán především jako velmi solidní časovkář, který by za pár let mohl bodovat i ve velkých etapových závodech, místo toho zabodoval již letos, pár dní pak dokonce vezl růžový trikot.

Sedmý Rigoberto Uran měl jistě větší ambice, na Giru již dvakrát dokázal být druhý a do týmu Cannondale přestupoval s cílem konečně vyhrát, to se zdaleka nepovedlo. Loni čtvrtý Andrey Amador si sice o čtyři příčky pohoršil, na den ale jako první Kostaričan v historii oblékl trikot lídra, především měl být k ruce Valverdemu, který pódiový cíl splnil.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 39 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy