Nibali přišel o žlutý trikot! Lídrem Tour je domácí Gallopin

13. 7. 2014 18:00
Devátou etapu Tour de France vyhrál po více než 150 kilometrů dlouhém úniku Němec Tony Martin.
Žlutý dres na těle Vincenza Nibaliho už je minulostí.
Žlutý dres na těle Vincenza Nibaliho už je minulostí. | Foto: Reuters

Mylhúzy - Devátou etapu Tour de France vyhrál po více než 150 kilometrů dlouhém úniku Němec Tony Martin. Ital Vincenzo Nibali přišel po týdnu o žlutý trikot, novým překvapivým lídrem je Francouz Tony Gallopin, který dnes dojel šestnáctý.

Už po necelých dvaceti kilometrech první skutečně horské etapy letošního programu, 170 kilometrů dlouhé trati z Gérardmeru do Mylhúz, předvedli rozhodující trhák trojnásobný mistr světa v časovce Martin s Italem Alessandrem De Marchim.

Martin: Vůbec jsem necítil bolest

Spolupráce jim vydržela až do stoupání na Le Markstein, kde se 59 kilometrů před cílem Martin konkurentovi utrhl a vydal se na fantastický sólový únik, který dotáhl až do cíle. Nejbližší pronásledovatelé včetně druhého Švýcara Fabiana Cancellary a třetího Belgičana Grega van Avermaeta dojeli až o dvě minuty a 45 vteřin později.

"Je obrovský rozdíl mezi vítězstvím v běžné etapě a v časovce. V časovce člověk dlouho čeká, aby zjistil, jestli to vyšlo. Dnešní pocit v posledních pěti kilometrech, kdy jsem věděl, že to můžu dokázat, byl neskutečný, vůbec jsem necítil bolest," řekl Martin.

Německý jezdec na posledních pětadvaceti kilometrech jel průměrnou rychlostí 48,93 kilometru v hodině a sílu čerpal i z fanoušků. "Byla tu spousta německých vlajek okolo trati, což mě velice motivovalo. Dnešek je jedním z nejhezčích dní, které jsem v cyklistice zažil," uvedl.

König si pohoršil o čtyři příčky

Ve stejném čase finišoval i Gallopin, který na tom byl v této skupině nejlépe v celkové klasifikaci. Protože peloton s hlavními favority včetně Nibaliho dorazil do cíle až o dalších pět minut později, do čela průběžného pořadí se dostal právě šestadvacetiletý Francouz o minutu a 34 sekund před Nibaliho.

Ve skupině, která na vítěze ztratila sedm minut a 46 sekund, dojeli i oba Češi v pelotonu Tour Jan Bárta a Leopold König. Bártovi v celkovém hodnocení patří 99. místo, König si pohoršil o čtyři příčky a je osmadvacátý.

Němečtí jezdci vyhráli pět z úvodních devíti etap. Třikrát se radoval Marcel Kittel, jednou André Greipel.

Cyklistický závod Tour de France - 9. etapa: Gérardmer - Mylhúzy (170 km):

1. Martin (Něm./Omega Pharma-Quick-Step) 4:09:34, 2. Cancellara (Švýc./Trek), 3. Van Avermaet (Belg./BMC), 4. Dumoulin (Niz./Giant), 5. Montaguti (It./AG2R), 6. Rojas (Šp./Movistar), 7. Kruijswijk (Niz./Belkin), 8. Cherel (Fr./AG2R), 9. Feillu (Fr./Bretagne), 10. Machado (Portug./NetApp-Endura) všichni -2:45, ...51. Bárta, 54. König (oba ČR/Netapp-Endura) oba -7:46.

Průběžné pořadí: 1. Gallopin (Fr./Lotto) 38:04:38, 2. Nibali (It./Astana) -1:34, 3. Machado -2:40, 4. Fuglsang (Dán./Astana) -3:18, 5. Porte (Austr./Sky) 3:32, 6. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -4:00, 7. Valverde (Šp./Movistar) -4:01, 8. Rolland (Fr./Europcar) -4:07, 9. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -4:08, 10. Bardet (Fr./AG2R) -4:13, ...28. König -9:09, 99. Bárta -53:53.