Nevídáno: Rychlík Northug nestíhal ve sprintu

30. 11. 2012 15:01
Ve finském Kuusamu se českým běžkařům nedařilo. Závody vyhráli Krjukov a Björgenová.
Petter Northug.
Petter Northug. | Foto: Reuters

Kuusamo - Klasické sprinty Světového poháru ve finském Kuusamu vyhráli norská lyžařka Marit Björgenová a Rus Nikita Krjukov. Olympijský vítěz z Vancouveru v závěru cílové rovinky překvapivě porazil Nora Pettera Northuga a zaznamenal první individuální vítězství v kariéře.

Do třídenní minitour odstartovala také šestice českých reprezentantů, všichni však vypadli v kvalifikaci. Nejlepší byla Eva Nývltová-Vrabcová, která skončila na 35. místě se ztrátou 1,31 sekundy na postup. Mezi muži doběhl Aleš Razým na 43. příčce.

"Nejelo se mi špatně, i když malé chybičky tam byly. Na první sprint to není špatné, už bych ale ráda, aby to vyšlo na body. Je vidět, že jsem udělala krok dopředu, ostatní ale zrychlují taky," uvedla na webu lyžařského svazu Vrabcová-Nývltová.

Celkem spokojen byl se svým vystoupením Razým. "Bylo to nejlepší, co jsem letos předvedl. Dobrý výkon, ale ani to nestačilo," konstatoval. "Ještě se trochu peru s technikou. Když se moc snažím, zaberu moc brzo rukama a musím je krotit."

Dušan Kožíšek obsadil ve dvanáctistupňovém mrazu 76. příčku, Ondřej Horyna skončil na 78. místě, Lukáš Bauer byl 93. a Jiří Magál skončil pátý od konce na 114. místě.

Dvaatřicetiletá Björgenová vyhrála i druhý závod v nové sezoně, přestože do semifinále postoupila až díky času jako tzv. lucky loser. Úřadující vítězka Světového poháru navázala na triumf z běhu na 10 km ve švédském Gällivare.

Sedmadvacetiletý Krjukov si po nečekaném finiši doběhl pro první vítězství v závodě SP. Vedle olympijského zlata bylo jeho dosavadním nejlepším výsledkem loňské druhé místo ze sprintu dvojic, pětkrát obsadil třetí příčku.

Neuspěl naopak ani jeden z vítězů kvalifikace. Švéd Emil Jönsson skončil po pádu v semifinále, mezi ženami ve stejné fázi vypadla i Polka Justyna Kowalczyková.