Neumannová v Oberstdorfu zaostala

SportPlus, ČTK
3. 1. 2007 13:21
Oberstdorf - Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová skončila v závodě v Oberstdorfu závod na 10 km klasicky v rámci Tour de Ski až sedmnáctá.

Na výborné desáté příčce doběhla Kamila Rajdlová. Vyhrála Slovinka Petra Majdičová.

Rajdlová se před zlatou olympijskou medailistku dostala také v pořadí seriálu Tour de Ski, v němž Rajdlové patří čtrnáctá a Neumannové patnáctá pozice.

Neumannová ztrácela od prvního mezičasu, před nímž jí ve stoupání viditelně podkluzovaly lyže. Pak už jen nabírala další manko a nakonec skončila v polovině druhé desítky. Horší výsledek v závodech Světového poháru s výjimkou sprintů zaznamenala naposledy v březnu 2002 při skiatlonu ve švédském Falunu, kde dojela jednadvacátá. V elitní desítce nechyběla při distančních závodech od prosince 2004.

"Neměla jsem zásadně špatné lyže," řekla po závodu novinářům Neumannová. Neměla prý klasicky namazáno, jela pouze na zdrsněné skluznici, takzvaném mikrokontaktu. Středečním výkonem potvrdila, že nezávodí v úplné lyžařské pohodě.

Problémem byla prý její nemoc, neboť teprve v pondělí dobrala antibiotika. "A ještě každý den si musím vzít prášek. Lyže na vině nebyly, největší problém je, že forma je po nemoci pryč," upozornila.

Chtěla jet rychleji, ale prý to nešlo. "Těžký závod se nedá jet, když nejsem v pohodě. Odhalilo to můj stav a formu se vším všudy," řekla. Hned jak projela cílem, měla podle svých slov sto chutí se sbalit a jet domů. "Ale chce to zhodnotit v klidu s odstupem a chladnou hlavou," řekla.

"Jsem v rozpoložení jet domů trénovat, ale asi to odtrpím, i když v celkovém hodnocení jsem šance asi ztratila," přiznala Neumannová, která s českou běžkyní naposledy prohrála v Ulrichenu 2000. Tehdy ji porazila Zuzana Kocumová.

Vedení v seriálu Tour de Ski udržela Norka Kristin Steiraová, která ve středu skončila druhá. Třetí příčku obsadila vítězka úvodních dvou klasických desítek této sezony Finka Virpi Kuitunenová.

Neumannová se po dnešním výpadku propadla v seriálu Tour de Ski ze čtvrté až na patnáctou pozici. Na vedoucí Steiraovou ztrácí minutu a 26,8 sekundy a od stupňů vítězů ji dělí téměř minuta a půl.

Ze životního úspěchu se naopak dnes mohla radovat Rajdlová, jejímž osavadním maximem bylo čtrnácté místo z klasické desítky v roce 2004 ve švédském středisku Umea. Tam tehdy triumfovala právě Neumannová.

"Jsem z toho hodně překvapená," řekla Rajdlová, která se tradičně pomaleji dostávala do tempa. "To je běžné, ale to desáté místo je pro mě hodně překvapující," zopakovala.

Byla by prý spokojena s umístěním do dvacítky, stejně jako to dokázala v úterním skiatlonu. "Mě na trati přišlo, že nejedu nějak výjimečně dobře. Ani pocitově, vůbec nic, nechápu to," divila se Rajdlová, která Neumannovou porazila poprvé v životě.

"Nevím, co na to říct. Nebyla úplně v pohodě," řekla běžkyně, která porazila i Norku Marit Björgenovou. Trochu litovala,
že za své umístění vzhledem ke speciálnímu hodnocení Tour nezískala body do SP. "Bylo by to mnohem lepší, ale ve Světovém poháru mi nejde o celkové pořadí," dodala.

Do elitní desítky se neprosadila obhájkyně celkového triumfu ve Světovém poháru Norka Marit Björgenová, která skončila jedenáctá a v Tour de Ski je po polovině závodů sedmá. Olympijská vítězka na této trati Estonka Kristina Šmigunová se vůbec nepostavila na start.

Výsledky (10 km klasicky):
1. Majdičová (Slovin.) 28:44,8 min., 2. Steiraová (Nor.) -27,2, 3. Kuitunenová (Fin.) -33,8, 4. Ševčenková (Ukr.) -37,1, 5. Saarinenová (Fin.) -37,9, 6. Skofterudová (Nor.) -38,3, 7. Longaová (It.) -54,8, 8. Bauerová -56,0, 9. Sachenbacherová-Stehleová (obě Něm.) -59,5, 10. Rajdlová -1:04,2, ...17. Neumannová -1:37,4, 39. Erbenová (všechny ČR) -3:08,2.
Pořadí Tour de Ski (po 3 ze 6 závodů):
1. Steiraová 1:00:05,9, 2. Majdičová -20,4, 3. Saarinenová -23,2, 4. Kuitunenová -26,4, 5. Ševčenková -27,9, 6. Skofterudová -41,5, ...14. Rajdlová -1:25,2, 15. Neumannová -1:26,8, 39. Erbenová -4:15,3.

Závod mužů ovládli Němci

Závod na 15 km klasicky, který se také běžel jako součást Tour de Ski, vyhrál domácí Franz Göring. Němci v Oberstdorfu obsadili kompletně stupně vítězů, protože durhá příčka patřila Rene Sommerfeldtovi a třetí skončil Tobias Angerer.

Pátým místem se blýskl slovenský reprezentant Martin Bajčičák, který skončil hned za vítězem prvních dvou klasických patnáctek v této sezoně Norem Eldarem Rönningem.

Českým běžcům na lyžích se vůbec nedařilo. Ani jeden z nich se nedostal do bodované třicítky. Nejlépe dopadl Jiří Magrál, který obsadil 36. místo. Milan Šperl byl 49., Dušan Kožíšek 56., Martin Koukal 58. a Aleš Razým 65.

Do vedení v Tour de Ski se v její polovině dostal Tobias Angerer, který dnes dlouho sahal po vítězství, ale nakonec se musel spokojit se třetím místem. Na druhou pozici po dnešní osmnácté příčce klesl Nor Simen Östensen, jenž ztrácí sedmnáct vteřin. Triumf v Oberstdorfu vynesl na třetí místo Göringa.

Českým reprezentantům se v celkovém hodnocení Tour vzdálily přední pozice. Magál klesl z devatenácté na čtyřiadvacátou příčku a Koukal se propadl ze čtrnáctého až na sedmatřicáté místo.

Výsledky (15 km klasicky):
1. Göring 39:40,7, 2. Sommerfeldt -13,3, 3. Angerer (všichni Něm.) -30,0, 4. Rönning (Nor.) -30,4, 5. Bajčičák (SR) -41,2, 6. Burgermeister (Švýc.) -50,0, 7. Jauhojärvi (Fin.) -50,6, 8. Northug (Nor.) -51,2, 9. Larsson (Švéd.) -52,5, 10. Gaillard (Fr.) -52,9, ...36. Magál -1:47,7, 49. Šperl -2:25,2, 56. Kožíšek -3:01,1, 58. Koukal -3:03,0, 65. Razým (všichni ČR) 3:54,4.
1. Angerer 1:32:30,3, 2. Östensen (Nor.) -17,0, 3. Göring -30,7, 4. Dementěv (Rus.) -35,4, 5. Northug -42,8, 6. Vittoz (Fr.) -44,9, ...24. Magál -1:55,3, 37. Koukal -2:49,1, 43. Šperl -3:24,2, 57. Kožíšek -5:06,6, 67. Razým -8:23,9.

Miniseriál šesti závodů Tour de Ski bude pokračovat v pátek sprintem v italském Asiagu. Bude se však muset obejít bež Lukáš Bauera, který není po tréninkovém výpadku zaviněném nemocí připraven podávat výkony, které od sebe očekává.

"Tour de Ski na sto procent nejedu. Rozhodl jsem se přes Vánoce, protože v tomto stavu není reálné, abych bojoval o elitní desítku. Možná bych jel do patnácti, ale to už není bodově zajímavé," uvedl Bauer.