Neumannová má stříbro. Světové

SportPlus, ČTK
25. 2. 2007 6:43
Sapporo - Kateřina Neumannová získala stříbro ve skiatlonu na 7,5 km klasicky a 7,5 km volnou technikou na MS v Sapporu. Uvnitř: GALERIE
Spokojená Kateřina Neumannová v cíli skiatlonu na MS v Sapporu, v němž doběhla na druhém místě. | Foto: Reuters

V závěrečném finiši vyhrála Ruska Olga Zavjalovová s náskokem půl vteřiny, třetí byla Kristin Störmer Steiraová z Norska. Česká závodnice získala své první stříbro na světovém šampionátu.

Kateřina Rajdlová obsadila 23. příčku, Eva Nývltová byla 37. a Helena Erbenová 43.

"Jsem ráda. Někdy si člověk myslí, že stříbro je prohraná medaile, ale dneska byla vyhraná," řekla České televizi bezprostředně po závodu Neumannová.

• Neumannová českou nadějí ve skiatlonu - čtěte ZDE
    experti BettingCentra úspěch Neumannové očekávali

V závěrečných kilometrech se prý necítila úplně ideálně. "Rozhodne ne na diktování tempa. Navíc ve finiši člověk nikdy neví, jak to dopadne," hodnotila, že medaili bere jako úspěch.

Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti
ze světového šampionátu v klasickém lyžování

Hned po startu se do čela dostaly favoritky. Problémy měla pouze Norka Marit Björegenová, která upadla, ale už v klasické části se na špici dokázala dotáhnout. V čele byla hodně aktivní Slovinka Petra Majdičová, která se snažila startovní pole roztrhat, což se povedlo až na začátku bruslařské části, kde se vytvořila skupina dvanácti běžkyň.

V kritické části ve sjezdu v levotočivé zatáčce na rozdíl od mužů ženy nepadaly a nedocházelo tak k dramatickým situacím. "Když jsem viděla, jak tam padali chlapi, byla to pro mě černá můra," připomněla Neumannová loňské závody, v nichž v kritickém sjezdu spadla dvakrát ze tří okruhů.

V neděli se potíží vyvarovala. "Bála jsem se toho celé léto, ale dnes byl sníh dost pomalejší, navíc všechny jsme si trochu přibrzdily," řekla.

Spokojená vítězka skiatlonu Olga Zavjalovová z Ruska.
Spokojená vítězka skiatlonu Olga Zavjalovová z Ruska. | Foto: Reuters

V bruslařské části táhla vláček Steiraová, Neumannová se držela kolem šesté pozice v kontaktu s vedoucími ženami, mezi nimiž už na konci klasické části překvapivě ztrácela vedoucí žena Světového poháru Virpi Kuitunenová z Finska, ze Sappora už dvojnásobná medailistka, která nakonec závod nedokončila.

"Zvolila příliš náročný program startů v obou úvodních sprintech. Na to doplatila," poznamenala Neumannová.

V bruslařské části odpadly Majdičová i Björgenová, které nezachytily nástup Steiraové. Vedoucí trojice, v níž byly i Zavjalovová a Němka Evi Sachenbacherová, se neudržela ani olympijská vítězka Kristina Šmigunová, naopak skupinku do čtyř žen doplnila po krátké stíhací jízdě i Neumannová.

Ve stoupání dva kilometry před cílem čtyřiatřicetiletá rodačka z Písku dostala na druhou pozici a vytvořila si dobru pozici pro finiš.

Zavjalovová kilometr před cílem podruhé nastoupila, což nezachytila Sachenbacherová a boj o medaile se zúžil na tři ženy. Přestože Ruska se o závěrečný finiš postarala a česká lyžařka se za ní vyvezla, Zavjalovová svou pozici udržela.

Start skiatlonu žen na MS v Sapporu. Kateřina Neumamnová je v čele prostřední stopy. | Foto: Reuters

"Už to nebylo o sprinterských schopnostech, ale o tom, kolik komu zbylo sil," řekla Neumannová. "Už sem tu díru nebyla schopná zlikvidovat, naštěstí zezadu nikdo nepřijel," komentovala finiš.

"Měla jsem obavu z útoku Neumannové, proto jsem raději vsadila dříve na útok a stále jsem si hlídala první pozici. Teprve v cílové rovince jsem se uklidnila, když jsem získala nepatrný náskok a věděla, že už mě Neumannová neohrozí," řekla po závodě nová mistryně světa Zavjalovová.

Olympijská vítězka na volné třicítce Neumannová na minulém MS vyhrála závod na 10 kilometrů, doma má i dva bronzy ze šampionátu v Trondheimu a Ramsau.

V Sapporu svou silnou disciplínu 10 km volnou technikou pojede v úterý a po nedělním výkonu bude velkou adeptkou na zlato.

"Uvidíme ale, co na to počasí, hlásí sněžení," povídala Neumannová, že podmínky mohou závod ovlivnit. "Ale už mám medaili, budu uvolněnější a zkusím to," prohlásila.

Velmi dobře si vedla i Rajdlová. "V závěru jsem ještě chtěla své umístění o něco vylepšit, ve finiši jsem ale už předjet soupeřky nestačila," řekla česká běžkyně, která skončila dvaadvacátá, poslední ze čtyřčlenné skupinky, kterou tvořily Italka Follisová, Norka Nilsenová a Němka Bauerová.

Výsledky - skiatlon (7,5+7,5 km):
1. Zavjalovová (Rus.) 41:27,5, 2. Neumannová (ČR) -0,5, 3. Steiraová (Nor.) -2,1, 4. Sachenbacherová (Něm.) -4,6, 5. Roponenová -24,0, 6. Saarinenová (obě Fin.) -24,9, 7. Kallaová (Švéd.) -25,1, 8. Longaová (It.) -25,7, 9. Kowalczyková (Pol.) 32,0, 10. Šmigunová (Est.) -39,5, ...22. Rajdlová -1:54,3, 37. Nývltová -3:33,6, 43. Erbenová (všechny ČR) -3:56,5.