Nešťastný systém, říká o kvalifikaci ME česká basketbalová hrdinka Elhotová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 11. 2019 12:59
Reprezentační tým basketbalistek má za sebou v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy dva vítězné zápasy, což znamená příjemné vykročení na cestě k vytčenému cíli.
Kateřina Elhotová
Kateřina Elhotová | Foto: Milan Kammermayer

Po cenném vítězství na italské půdě zdolaly české hráčky po velkém dramatu i Rumunsko, o což se vydařenou střelou v poslední vteřině postarala dlouholetá opora  Kateřina Elhotová. "Musela jsem to zkusit, jiná možnost nebyla - a vyšlo to," usmívala se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

S jakými představami jste jely do Itálie, která byla papírovým favoritem a navíc měla výhodu domácího prostředí?

Do zápasu jsme šly s respektem, ale zároveň s pocitem, že když podáme kvalitní výkon, tak neprohrajeme. Bylo důležité, že jsme dobře bránily, Italkám jsme nedávaly prostor k bezproblémové střelbě a naopak naše týmové pojetí jim dělalo potíže. Střelecky se prosadila nejvíc Reisingerová, ale na bodovém zisku se významně podepsaly i další hráčky. Přestože jsme v průběhu zápasu prohrávaly, tak víra ve vítězství nám psychicky pomohla.

Proti Rumunkám jste naopak v Praze dost nečekaně zachraňovaly očekávané vítězství až těsně před koncem. V čem vidíte hlavní příčiny?

Rumunky mají dvě velice kvalitní hráčky a především rozehrávačku Parauovou. Té se podařilo zaznamenat 21 bodů, což se pro průběh zápasu ukázalo jako rozhodující. Přesto jsme většinu času vedly, ale dělaly jsme nezvykle mnoho chyb. V obraně i v útoku. Prostě neměly jsme svůj den. Hodně se na našem výkonu podepsalo cestování po předchozím utkání v Itálii. Nejprve letadlem ze Sardinie do Říma a pak do Mnichova, odkud jsme jely domů autobusem. Moc jsme toho nenaspaly, následovaly dva tréninky a další den zápas.

Jak se budete připravovat na pokračování kvalifikace?

To nikdo přesně neví, protože odvety s Itálii a Rumunskem, stejně jako dva zápasy s Dánskem, jsou na programu až v listopadu příštího roku. Za tu dobu se samozřejmě může stát spousta věcí. Je to nešťastný systém.

O postup na závěrečný turnaj, který se bude hrát v roce 2021 ve Francii a Španělsku, už byste ale přijít neměly, ne?

Skončit ve skupině na nejvyšší příčce a zajistit si přímý postup na šampionát je samozřejmě naším cílem. Zúčastní se ho ještě pět nejlepších celků z druhých míst a jako pořadatelé Francie a Španělsko. Pokud jde o naše soupeřky, tak kvalitu Italek a Rumunek už známe a podle dosavadních dvou utkání by Dánky, s nimiž nemám žádné zkušenosti, měly být teoreticky nejslabší.

Mistrovství Evropy je ještě daleko, zato v Eurolize čeká pražský USK ve středu 27. listopadu už pátý soupeř základní skupiny - výborný Orenburg. Jste s dosavadními výsledky spokojeny?

Tři vítězství a těsná porážka s výborným Jekatěrinburgem, co víc jsme si po zdravotních problémech několika hráček na začátku sezony mohly přát. Velice nás kvalitním výkonem překvapila Riga, báječný zápas jsme sehrály v Bourges a po hladké výhře nad tureckou Cukurovou jsme doma jen o sedm bodů podlehly velkému favoritovi celé Euroligy. Navíc jsme se přesvědčily, že už to není taková nezastavitelná mašina. I do odvety tam pojedeme se šancemi na dobrý výsledek. V polovině prosince bude uzavřena první polovina této základní části a o naší pozici hodně napoví právě středeční souboj s Orenburgem, dalším aspirantem na přední příčky. Je škoda, že stále ještě po zranění kolena nemůžeme počítat s Hanušovou, která patří mezi naše klíčové hráčky. Naším cílem ale znovu zůstává postup mezi čtyři nejlepší evropské týmy.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy