Nešťastný systém, říká o kvalifikaci ME česká basketbalová hrdinka Elhotová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 11. 2019 12:59
Reprezentační tým basketbalistek má za sebou v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy dva vítězné zápasy, což znamená příjemné vykročení na cestě k vytčenému cíli.
Kateřina Elhotová
Kateřina Elhotová | Foto: Milan Kammermayer

Po cenném vítězství na italské půdě zdolaly české hráčky po velkém dramatu i Rumunsko, o což se vydařenou střelou v poslední vteřině postarala dlouholetá opora  Kateřina Elhotová. "Musela jsem to zkusit, jiná možnost nebyla - a vyšlo to," usmívala se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

S jakými představami jste jely do Itálie, která byla papírovým favoritem a navíc měla výhodu domácího prostředí?

Do zápasu jsme šly s respektem, ale zároveň s pocitem, že když podáme kvalitní výkon, tak neprohrajeme. Bylo důležité, že jsme dobře bránily, Italkám jsme nedávaly prostor k bezproblémové střelbě a naopak naše týmové pojetí jim dělalo potíže. Střelecky se prosadila nejvíc Reisingerová, ale na bodovém zisku se významně podepsaly i další hráčky. Přestože jsme v průběhu zápasu prohrávaly, tak víra ve vítězství nám psychicky pomohla.

Proti Rumunkám jste naopak v Praze dost nečekaně zachraňovaly očekávané vítězství až těsně před koncem. V čem vidíte hlavní příčiny?

Rumunky mají dvě velice kvalitní hráčky a především rozehrávačku Parauovou. Té se podařilo zaznamenat 21 bodů, což se pro průběh zápasu ukázalo jako rozhodující. Přesto jsme většinu času vedly, ale dělaly jsme nezvykle mnoho chyb. V obraně i v útoku. Prostě neměly jsme svůj den. Hodně se na našem výkonu podepsalo cestování po předchozím utkání v Itálii. Nejprve letadlem ze Sardinie do Říma a pak do Mnichova, odkud jsme jely domů autobusem. Moc jsme toho nenaspaly, následovaly dva tréninky a další den zápas.

Jak se budete připravovat na pokračování kvalifikace?

To nikdo přesně neví, protože odvety s Itálii a Rumunskem, stejně jako dva zápasy s Dánskem, jsou na programu až v listopadu příštího roku. Za tu dobu se samozřejmě může stát spousta věcí. Je to nešťastný systém.

O postup na závěrečný turnaj, který se bude hrát v roce 2021 ve Francii a Španělsku, už byste ale přijít neměly, ne?

Skončit ve skupině na nejvyšší příčce a zajistit si přímý postup na šampionát je samozřejmě naším cílem. Zúčastní se ho ještě pět nejlepších celků z druhých míst a jako pořadatelé Francie a Španělsko. Pokud jde o naše soupeřky, tak kvalitu Italek a Rumunek už známe a podle dosavadních dvou utkání by Dánky, s nimiž nemám žádné zkušenosti, měly být teoreticky nejslabší.

Mistrovství Evropy je ještě daleko, zato v Eurolize čeká pražský USK ve středu 27. listopadu už pátý soupeř základní skupiny - výborný Orenburg. Jste s dosavadními výsledky spokojeny?

Tři vítězství a těsná porážka s výborným Jekatěrinburgem, co víc jsme si po zdravotních problémech několika hráček na začátku sezony mohly přát. Velice nás kvalitním výkonem překvapila Riga, báječný zápas jsme sehrály v Bourges a po hladké výhře nad tureckou Cukurovou jsme doma jen o sedm bodů podlehly velkému favoritovi celé Euroligy. Navíc jsme se přesvědčily, že už to není taková nezastavitelná mašina. I do odvety tam pojedeme se šancemi na dobrý výsledek. V polovině prosince bude uzavřena první polovina této základní části a o naší pozici hodně napoví právě středeční souboj s Orenburgem, dalším aspirantem na přední příčky. Je škoda, že stále ještě po zranění kolena nemůžeme počítat s Hanušovou, která patří mezi naše klíčové hráčky. Naším cílem ale znovu zůstává postup mezi čtyři nejlepší evropské týmy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy