Nespravedlivost by se neměla opakovat. Saganův případ přispěje k zavedení videa v cyklistice

ČTK Sport ČTK, Sport
22. 12. 2017 18:11
Kolize cyklisty Petera Sagana s Britem Markem Cavendishem stála slovenského jezdce Tour de France. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) Sagana ze závodu vyloučila, později svůj výrok změnila. Případ přispěl k tomu, že nově by po fotbale měly dohlížet kamery na regulérnost také v silniční cyklistice.
Tour de France, 4. etapa: Pád Marka Cavendishe po té, co ho srazil loktem Peter Sagan.
Tour de France, 4. etapa: Pád Marka Cavendishe po té, co ho srazil loktem Peter Sagan. | Foto: ČTK

Brusel - Po fotbalu bude video k posuzování sporných situací moci využívat i silniční cyklistika. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) chce podle belgického deníku Het Nieuwsblad příští rok nasadit zvláštního experta na rozbor videozáznamů při několika nejvýznamnějších závodech včetně všech tří Grand Tours.

K rozhodnutí o využití videa přispěla kontroverzní diskvalifikace Slováka Petera Sagana během letošní Tour de France.

Trojnásobný mistr světa Sagan byl označen za viníka pádu Marka Cavendishe v spurtérském souboji čtvrté etapy. Britský jezdec skončil v bariéře a se zlomenou lopatkou musel z Tour odstoupit. Saganova stáj Bora-hansgrohe se proti vyloučení své hvězdy okamžitě odvolala k UCI i CAS, ale neuspěla. Později UCI svůj postoj přehodnotila s tím, že šlo o neúmyslnou nehodu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy