Nepřátelské publikum? Nevadí, spolehlivý Berdych válí a prý ví, jak na Ferrera

Aleš Vávra Aleš Vávra
30. 5. 2016 5:50
Český tenista zvládl v Paříži spolehlivě úvodní tři kola a obhájil loňské osmifinále. Chce ale víc, na Davida Ferrera si věří.
Tomáš Berdych jde spolehlivě za svým cílem. Věří si i na Davida Ferrera.
Tomáš Berdych jde spolehlivě za svým cílem. Věří si i na Davida Ferrera. | Foto: Reuters

Paříž - Ne že by to zažil poprvé. Publikum na Tomáše Berdycha během jeho kariéry bučelo už několikrát. Český tenista rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější hráče na okruhu a znovu to pocítil v sobotu na pařížském Roland Garros

Divákům, kteří postup do osmifinále French Open evidentně mnohem více přáli jeho soupeři Uruguayci Pablu Cuevasovi, se nelíbila Berdychova pečlivost při kontrole stop sporných míčů. "Jen se ujišťuji, jen se ptám," jako by sedmý nasazený hráč omluvnými gesty uklidňoval rozezlené fanoušky. 

Nejspolehlivější česká tenisová naděje

S tentokrát neopodstatněným a zbytečným nepřátelstvím pařížského tenisového publika se Berdych v sobotu vyrovnal s velkým přehledem. Udržel koncentraci na ryze sportovní výkon a od spolehlivě odvedené práce jej nevyrušilo ani neustálé hlasité fandění "Pablo, Pablo".

Česká jednička neměla před druhým grandslamem sezony zrovna nadějné vyhlídky na pařížský úspěch. Dva kanáry v Římě od Davida Goffina, rychlý konec spolupráce s koučem Danim Vallverduem. Nepříjemnosti, které hrály do karet pochybovačům. 

V úvodních třech utkáních na turnaji ale Berdych nezklamal a potvrdil, že je dlouhodobě nejvíce spolehlivým článkem české tenisové špičky napříč pohlavími. Rodák z Valašského Meziříčí bez větších potíží proklouzl do druhého týdne turnaje, jako jediný český zástupce ve dvouhrách.

Patnáctý duel proti Ferrerovi

Osmifinále z loňského roku již obhájil, myslí ale na víc. V pondělní bitvě o průnik mezi osm nejlepších vyzve již tradičního soka, Španěla Davida Ferrera. Půjde o jejich patnáctý vzájemný duel, přičemž bilance je pozitivnější pro španělského antukáře, jenž Berdycha zdolal v osmi případech. Utkání sledujte v online reportáži.

Přesto český hráč nemá důvod si nevěřit. Jak sdělil českým médiím přímo v Paříži, výhra nad Cuevasem mu zvedla sebevědomí. Pro osmifinále tedy vyhlašuje: "Věřím, že to bude dobré."

Co Berdycha opravňuje k takovému pocitu? Ze všeho nejvíce poslední zápas, v němž se Ferrerovi postavil. Před pětadvaceti dny v Madridu Čech domácí hvězdu přehrál 7:6, 7:5. A na antuce. "Ten zápas nebyl z mé strany úplně ono, ale zvládl jsem ho. Teď se těším," podotkl třicetiletý tenista.

O čtyři roky starší Ferrer zatím letos nezažívá sezonu snů, stejně jako Berdych. Momentálně jedenáctý tenista světa ale v Paříží rovněž ožívá. Postupně vyřadil Donskoye, Monáca a Lópeze, přičemž jedinou sadu ztratil s druhým jmenovaným.

Španělovi půjde tvrdě do bekhendu

Český tenista nicméně ví, jak bude na Ferrera hrát, aby neutralizoval jeho největší zbraně. Klíčem bude své tvrdé rány od základní čáry směrovat na bekhend protivníka.

"Bekhend má přece jen víc rovný. Nechci říct, že úplně do údržby, ale pokud ho tam člověk zatlačí, tak moc z bekhendu netvoří," řekl Berdych. V utkáních na tři vítězné sety se oba hráči utkali v kariéře jen dvakrát. V roce 2012 v utkání Davisova poháru dominoval Španěl poměrem 3:0 na sety. Před dvěma lety ve čtvrtfinále Australian Open pak zvítězil Čech 3:1.

Pokud Berdych dokáže zopakovat výkon z Madridu a Ferrera porazit, připíše si třetí čtvrtfinále na Roland Garros v kariéře. Mezi osm nejlepších dokázal v Paříži projít v letech 2010 a 2014, v prvním případě dokráčel dokonce až do semifinále. Maximem Španěla je prohrané finále z roku 2013.

Jak se daří Berdychovi na grandslamech?

TOMÁŠ BERDYCH

Projděte si jeho statistiky.

 

Právě se děje

Další zprávy