Skvělý Froome si pohrál s Contadorem, Kreuziger blíž bedně!

Chris Froome neměl stejně jako minulou sobotu se svým největším soupeřem Albertem Contadorem soucit a nadělil mu 1:40 minuty.
Radost Brita v cíli byla skutečně nehraná.
Držitel žlutého trikotu pro lídra Tour se mohl spolehnout na pomoc svých stájových kolegů z týmu Sky.
Bez tohoto snímku se nemůže obejít žádná fotoreportáž z Tour de France: "balík" cyklistů a před ním rozkvetlé slunečnice jak od van Gogha.
Francouzští diváci jsou vynalézaví, závodníky sledují třeba z valníku zapojeném za traktorem.
Foto: Reuters
Sport Sport
14. 7. 2013 16:35
Christopher Froome je jednoznačně nejlepším jezdcem 100. ročníku Tour de France.

Mont Ventoux - Britský závodník Christopher Froome je jednoznačně nejlepším jezdcem 100. ročníku Tour de France.

Stejně jako minulou sobotu nedal ani v dnešní 15. etapě s dojezdem na Mont Ventoux sebemenší šanci svým soupeřům a zvýšil svůj náskok v průběžném pořadí závodu na druhého Nizozemce Baukeho Mollemu na 4:14 minuty.

O 29 sekund za britským jezdcem týmu Sky skončil mladý Kolumbijec Nairo Quintana z Movistaru, po nich dojeli do cíle s odstupem 1:23 minuty na Frooma španělská dvojice Mikel Nieve - Joaquím Rodríguez.

Na pátém a šestém místě dojelo duo z týmu Saxo-Tinkoff Roman Kreuziger, Alberto Contador, kteří na Frooma ztratili 1:40 minuty, o dalších šest vteřin později byl v cíli Mollema.

Český jezdec je tak momentálně na nejslavnějším etapovém závodě světa 14 sekund od druhé příčky.

Královská etapa v ďábelském tempu

Vyčkávání na brutální výšlap na legendární Mont Ventoux se změnil doslova ve sprint.

Na právě spurtérskou prémii, která byla zhruba 15 kilometrů před cílem, totiž vedoucí skupinka devíti uprchlíků dorazila skoro 50 minut před nejrychleji vypočteným průměrem etapy.

Jelikož v této partě byl také Slovák Peter Sagan, není třeba zbytečně prodlužovat, kdo tuto prémii vyhrál a kdo si tím pojistil obří náskok na čele soutěže o zelený dres. Slovenský "Rambo" pak zakouzlil ještě při stoupání na Mont Ventoux.

Ve chvíli, kdy bylo jasné, že jej spolkne balík vedený formací Sky, zvedl v pětiprocentním stoupání silniční speciál na zadní a pár metrů jej v této pozici odřídil jednou rukou. Poté ale již koncertovali jiní.

Jako poslední odpadl Kreuziger

Zatímco britská formace stupňovaným tempem postupně utrhla většinu lídrů, nastoupil mladík z Movistaru Nairo Quntana a jal se stíhat posledního z uprchlíků - Sylvaina Chavanela. I on se ale musel poklonit před "Králem hor" Chrisem Froomem.

Tomu černou práci skvěle odvedl Richie Porte, který jako posledního urval Kreuzigera, s Contadorem si následně poradil neskutečným zrychlením sám Froome.

Ten se během chvíle prohnal kolem Nieveho a dojel Quintanu. Toho napoprvé ještě utrhnout nedokázal, podruhé - zhruba 1300 metrů před cílem už ano.

"Bylo to dneska neuvěřitelné, prostě neuvěřitelné. Je to největší vítězství mé kariéry. Nedokázal jsem si to představit, tenhle kopec má takovou historii. Znamená pro tento závod strašně moc, obzvlášť v rámci stého ročníku. Opravdu tomu nemohu uvěřit," radoval se Froome.

Mladého Kolumbijce, který za Froomem dorazil do cíle se ztrátou 29 vteřin, může alespoň těšit posun na celkové šesté místo a hlavně dres pro nejlepšího mladého jezdce. Třetí dospurtoval již s 83vteřinovou ztrátou Nieve a čtvrtý Rodriguez.

Contador v závěru odpadl

Ten se zvedl ze třetí skupiny dva kilometry pod vrcholem Mont Ventoux, na kterém se dnes končilo podesáté v historii a stoupalo pošestnácté, a dokázal předjet i vadnoucího Contadora.

Španělského "Pistolníka" v cíli nakonec předjel i jeho stájový parťák Kreuziger, který nejprve skupinu společně s Ten Damem táhl, poté při snižování ztráty brzdil, aby nakonec jako jediný alespoň částečně akceptoval nástup Rodrigueze.

Český závodník opět dokázal, že mu Mont Ventoux svědčí a po sedmém místě v roce 2009, nyní svůj výkon ještě vylepšil. Na famózního Frooma, který navíc dle neoficiálního měření překonal rychlostní rekord výšlapu na "měsíční horu", který držel Lance Armstrong, ale stejně jako ostatní neměl nárok.

Mont Ventoux se zapsal do historie Tour de France především v roce 1967, kdy zde zkolaboval a zemřel britský cyklista Tom Simpson.

Zítra je na Tour de France volný den, v úterý pokračuje alpské dobrodružství výšlapem do Gapu.

Výsledky:

1. Froome (Brit./Sky) 5:48:45, 2. Quintana (Kol./Movistar) -29, 3. Nieve (Šp./Euskaltel), 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) oba -1:23, 5. Kreuziger (Saxo-Tinkoff), 6. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) oba -1:40, 7. Fuglsang (Dán./Astana) -1:43, 8. Mollema (Niz./Belkin) -1:46, 9. Ten Dam (Niz./Belkin) -1:53, 10. Peraud (Fr./AG2R) -2:08.

Průběžné pořadí: 1. Froome 61:11:43, 2. Mollema -4:14, 3. Contador -4:25, 4. Kreuziger -4:28, 5. Ten Dam -4:54, 6. Quintana -5:47, 7. Fuglsang -6:22, 8. Rodríguez -7:11, 9. Peraud -7:47, 10. D. Martin (Ir./Garmin) -8:28.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, může za to hlavně zdražování energií

Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.

V porovnání se srpnem je inflace vyšší o devět desetin procentního bodu a překonala i očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 9,7 procenta. Údaje za celou Evropskou unii rychlý odhad neuvádí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy