Není to dobré, jsem dezorientovaná, říká Soukalová. MS začíná složitou obhajobou

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 3. 2016 6:00
Velmi složitou obhajobou legendárního zlatého úspěchu z loňského šampionátu ve finském Kontiolahti začíná ve čtvrtek pro české biatlonisty 48. mistrovství světa.
Takhle se česká smíšená štafeta radovala loni. Dnes ale pojede v Oslu bez Moravce.
Takhle se česká smíšená štafeta radovala loni. Dnes ale pojede v Oslu bez Moravce. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Oslo - Velmi složitou obhajobou legendárního zlatého úspěchu z loňského šampionátu ve finském Kontiolahti začíná ve čtvrtek pro české biatlonisty osmačtyřicáté mistrovství světa.

O zhruba sedmnáct set kilometrů západněji, v norském Oslu, se výběr šéftrenéra Ondřeje Rybáře pokusí napodobit, nebo dokonce překonat, loňský rekordní šampionát.

Ve Finsku Češi získali poprvé v historii čtyři cenné kovy a navázali tak na olympiádu v Soči, na které v roce 2014 slavili dokonce pět medailových sukcesů. Letos mají jedinečnou šanci laťku ještě posunout. Povede se jim splnit těžkou úlohu a ustát velký tlak, jenž na ně vyvíjí česká sportovní veřejnost?

Rybář: I bez Moravce máme šanci

Už první den se náročný úkol komplikuje. Z ideální sestavy pro loni zlatou smíšenou štafetu (online reportáž od 15:30 hodin sledujte na Aktuálně.cz) totiž vypadl kvůli tréninkovému deficitu způsobenému nemocí její finišman a trojnásobný loňský medailista Ondřej Moravec.

Toho v základní sestavě s Veronikou Vítkovou, Gabrielou Soukalovou a Michalem Šlesingrem nahradí Michal Krčmář. Muž, který letos dokázal výrazně nakouknout mezi absolutní elitu, jeho výkony jsou ale stále nevyrovnané.

"I bez Ondry Moravce máme šanci," říká bojovně Rybář. Před rokem byl český mix neporazitelný, finišman Moravec měl takový náskok, že ho nedokázal smazat ani fenomenální Francouz Martin Fourcade. Třetí skončili Norové.

Jak to půjde s Krčmářem v sestavě? Pětadvacetiletý závodník prokázal konkurenceschopnost zejména v lednu v německém Ruhpoldingu, kde se blýskl desátým místem ve vytrvalostním klání, a dokonce pátou pozicí v závodu s hromadným startem. Na posledních zastávkách v zámoří už to ale zase nebylo ono, Krčmář končil vesměs na konci elitní třicítky.

Krčmář přesvědčil víc než Soukup

„V průběhu celé sezony Michal ukazoval výrazný progres a určitě mě o své výkonnosti přesvědčil více než Jaroslav Soukup. Jsem přesvědčený, že finiš by mu mohl sedět. Závěry štafet zvládal už v juniorském věku a má s nimi zkušenosti i z mužské štafety. Michal je hodně silný a dravý, a přesně to je na finiš třeba,“ zdůvodnil volbu finišmana šéftrenér.

Moravec, který si v minulých letech s mixem doběhl postupně pro světový bronz, olympijské stříbro a nakonec i titul mistrů světa, rozhodnutí trenérů naprosto chápe. 

„Každým dnem se cítím lépe a lépe. Štafeta však musí jet v nejsilnějším složení. A zcela upřímně, zatím na tom nejsem tak dobře jako oba Michalové. Věřím ale, že budu schopný nastoupit do sobotních sprintů," zadoufal zkušený biatlonista.

Ještě ve středu odpoledne Češi tvrdě trénovali, na střelnici se přesčas zdrželi Michal Šlesingr a Gabriela Soukalová.

Soukalové nešla střelba ani běh

Vedoucí žena Světového poháru ovšem po tréninku působila negativně, typický úsměv se na její tváři tentokrát příliš neobjevoval.

„Není to dobrý a nechce se mi moc mluvit. Ve středu mi nešla střelba ani běh, přitom v úterý jsem se cítila výborně. Jsem z toho taková dezorientovaná,“ řekla Soukalová pro oficiální web českého biatlonu. Zároveň ale uvedla, že všeobecný tlak na svou osobu si příliš nepřipouští.

„Tlak je takový, jak si ho člověk připouští. Za mě mohu říci, že se nechám spíše překvapit. Po celé sezoně i dlouhém pobytu mimo domov už jsem unavená, ale těším se," dodala jablonecká biatlonistka přece jen o něco pozitivněji.

Kompletní výsledky loňského světového šampionátu 2015:

Muži:

Sprint na 10 km: Johannes Thingnes Bö (Norsko), ...7. Michal Šlesingr

Stíhací závod na 12,5 km: Erik Lesser (Německo), ...4. Michal Šlesingr

Závod s hromadným startem na 15 km: Jakov Fak (Slovinsko), 2. Ondřej Moravec, ...5. Michal Šlesingr

Vytrvalostní závod na 20 km: Martin Fourcade (Francie), ...3. Ondřej Moravec

Štafeta na 4x7,5 km: Německo, ...6. ČR

Ženy:

Sprint na 7,5 km: Marie Dorinová Habertová (Francie)

Stíhací závod na 10 km: Marie Dorinová Habertová (Francie), ...5. Gabriela Soukalová

Závod s hromadným startem na 12,5 km: Valj Semerenková (Ukrajina), ...5. Gabriela Soukalová

Vytrvalostní závod na 15 km: Jekatěrina Jurlovová (Rusko), 2. Gabriela Soukalová, ...8. Veronika Vítková

Štafeta na 4x6 km: Německo, ...8. ČR

Smíšená štafeta: Česká republika

 

Právě se děje

Další zprávy