Nemám odpočinek, malá moc nespí, říká matka Knapková a zvyká si na velkou posádku

Marek Janoš Marek Janoš
15. 9. 2018 11:08
Historicky nejúspěšnější česká veslařka Mirka Topinková Knapková prožívá po mateřské návrat na mistrovství světa. Tentokrát na párové čtyřce.
Mirka Topinková Knapková.
Mirka Topinková Knapková. | Foto: ČTK

Plovdiv (od našeho zpravodaje) - Po roční mateřské pauze se Mirka Topinková Knapková vrátila na kanál mistrovství světa. V Plovdivu závodí jako členka posádky v párové čtyřce, v sobotu pojede finále C.

Pro vítězku olympiády i mistrovství světa je to o poznání horší výsledek, než na jaký bývala zvyklá ze skifu. "No… Je to občas náročné," odhaluje sedmatřicetiletá závodnice. "Ale člověk si musí stanovit reálné cíle a a musí vědět, co od toho očekává," dodává vzápětí. "Před šampionátem jsem pomýšlela na finále B," přiznala.

Posádka párové čtyřky se v průběhu sezony měnila a Knapková ví, že sladění na větší lodi vyžaduje více času. Proto je zatím trpělivá.

"Řekli jsme si, že bychom v Česku chtěli postavit posádku, ale nemáme s tím žádné velké zkušenosti. Učíme se, získáváme informace a data. Doufám, že to třeba bude další sezonu lepší," upíná se k dalšímu roku Knapková. Z jejího povídání vyplývá, že kariéru ještě rozhodně končit nehodlá.

A to i přesto, že kromě veslování stíhá ještě plnit mateřskou roli a starat se o svou roční dcerku. "Není to ještě běžné, ale už je to docela časté, že se ženské vrací po mateřské k profesionální kariéře. Je to dost náročné a skloubit to dává někdy zabrat," přiznává olympijská vítězka.

Vrcholový sport a mateřství jí dávají hodně zabrat. "Jde to, ale malá moc nespí. Člověk ale potřebuje hodně trénovat, hodně si odpočinout. A u mateřství moc odpočinek není," poukazuje Knapková.

Dcerku s sebou na mistrovství světa do Bulharska nevzala, nechala ji u prarodičů na prázdninách. "Stýská se mi po ní, těším se domů."

Mateřství Mirce Topinkové Knapkové výrazně proměnilo i přípravu na závody. Z neustálé dřiny musela zvolnit, alespoň co se týče tréninků. "Předtím jsem žila jenom veslováním, od rána do večera jsem trávila čas trénováním a dalšími věcmi kolem. Teď samozřejmě trénuju, ale ne tolik jako předtím, snažím se věnovat dcerce," dodává.

Podobně jako její kolega skifař Ondřej Synek poznává, že se ve veslařské špičce obměnily generace. "Hodně lidí skončilo a spoustu závodníků nepoznávám. Dřív jsem znala skoro všechny," rozhlíží se kolem sebe po loděnici.

Motivací je pro ostřílenou českou závodnici i pomalu se přibližující olympiáda v Tokiu, která se koná za dva roky. Příští mistrovství světa už bude kvalifikační.

"Kdybych byla ve světové špičce, stojí mi to za dřinu," uvažuje Knapková. V úvahu připadá i návrat na skif. "Záleželo by na kontrolních závodech. Jestli by to bylo na úrovni, na kterou bych byla zvyklá," podotýká. Cítí totiž, že dokáže se soupeřkami držet krok. "Kdybych měla možnost trénovat jako předtím… Jinak nás zase tolik není, že by tady byla nějaká hodně velká konkurence."

Myšlenkami se ale nevzdaluje od působení v posádce párové čtyřky. Spolupráce ve velké posádce ji naplňuje.

"Přijde mi strašně fajn, že holky jsou pozitivní a nadšené do společné práce. I když výsledky nejsou takové, jaké si představujeme. Je tam dobrá atmosféra, chuť podávat výkony, zlepšovat se a člověka to baví," říká. 

Nicméně pro českou loď je zatím poměrně složité se ve velké konkurenci ostatních lodí prosadit. "Státy, které se na to specializují, mají zkušenosti. Vědí jak na to, jak vybírat lidi, jak trénovat, jak dělat různá technická cvičení, aby byli synchronní a kompaktní. Ale mě to baví, je to strašně zajímavá práce," uzavírá Knapková.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy