Nemám odpočinek, malá moc nespí, říká matka Knapková a zvyká si na velkou posádku

Marek Janoš Marek Janoš
15. 9. 2018 11:08
Historicky nejúspěšnější česká veslařka Mirka Topinková Knapková prožívá po mateřské návrat na mistrovství světa. Tentokrát na párové čtyřce.
Mirka Topinková Knapková.
Mirka Topinková Knapková. | Foto: ČTK

Plovdiv (od našeho zpravodaje) - Po roční mateřské pauze se Mirka Topinková Knapková vrátila na kanál mistrovství světa. V Plovdivu závodí jako členka posádky v párové čtyřce, v sobotu pojede finále C.

Pro vítězku olympiády i mistrovství světa je to o poznání horší výsledek, než na jaký bývala zvyklá ze skifu. "No… Je to občas náročné," odhaluje sedmatřicetiletá závodnice. "Ale člověk si musí stanovit reálné cíle a a musí vědět, co od toho očekává," dodává vzápětí. "Před šampionátem jsem pomýšlela na finále B," přiznala.

Posádka párové čtyřky se v průběhu sezony měnila a Knapková ví, že sladění na větší lodi vyžaduje více času. Proto je zatím trpělivá.

"Řekli jsme si, že bychom v Česku chtěli postavit posádku, ale nemáme s tím žádné velké zkušenosti. Učíme se, získáváme informace a data. Doufám, že to třeba bude další sezonu lepší," upíná se k dalšímu roku Knapková. Z jejího povídání vyplývá, že kariéru ještě rozhodně končit nehodlá.

A to i přesto, že kromě veslování stíhá ještě plnit mateřskou roli a starat se o svou roční dcerku. "Není to ještě běžné, ale už je to docela časté, že se ženské vrací po mateřské k profesionální kariéře. Je to dost náročné a skloubit to dává někdy zabrat," přiznává olympijská vítězka.

Vrcholový sport a mateřství jí dávají hodně zabrat. "Jde to, ale malá moc nespí. Člověk ale potřebuje hodně trénovat, hodně si odpočinout. A u mateřství moc odpočinek není," poukazuje Knapková.

Dcerku s sebou na mistrovství světa do Bulharska nevzala, nechala ji u prarodičů na prázdninách. "Stýská se mi po ní, těším se domů."

Mateřství Mirce Topinkové Knapkové výrazně proměnilo i přípravu na závody. Z neustálé dřiny musela zvolnit, alespoň co se týče tréninků. "Předtím jsem žila jenom veslováním, od rána do večera jsem trávila čas trénováním a dalšími věcmi kolem. Teď samozřejmě trénuju, ale ne tolik jako předtím, snažím se věnovat dcerce," dodává.

Podobně jako její kolega skifař Ondřej Synek poznává, že se ve veslařské špičce obměnily generace. "Hodně lidí skončilo a spoustu závodníků nepoznávám. Dřív jsem znala skoro všechny," rozhlíží se kolem sebe po loděnici.

Motivací je pro ostřílenou českou závodnici i pomalu se přibližující olympiáda v Tokiu, která se koná za dva roky. Příští mistrovství světa už bude kvalifikační.

"Kdybych byla ve světové špičce, stojí mi to za dřinu," uvažuje Knapková. V úvahu připadá i návrat na skif. "Záleželo by na kontrolních závodech. Jestli by to bylo na úrovni, na kterou bych byla zvyklá," podotýká. Cítí totiž, že dokáže se soupeřkami držet krok. "Kdybych měla možnost trénovat jako předtím… Jinak nás zase tolik není, že by tady byla nějaká hodně velká konkurence."

Myšlenkami se ale nevzdaluje od působení v posádce párové čtyřky. Spolupráce ve velké posádce ji naplňuje.

"Přijde mi strašně fajn, že holky jsou pozitivní a nadšené do společné práce. I když výsledky nejsou takové, jaké si představujeme. Je tam dobrá atmosféra, chuť podávat výkony, zlepšovat se a člověka to baví," říká. 

Nicméně pro českou loď je zatím poměrně složité se ve velké konkurenci ostatních lodí prosadit. "Státy, které se na to specializují, mají zkušenosti. Vědí jak na to, jak vybírat lidi, jak trénovat, jak dělat různá technická cvičení, aby byli synchronní a kompaktní. Ale mě to baví, je to strašně zajímavá práce," uzavírá Knapková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy