Nemá naše srdce, kritizovali Vaughnovou. Američanka je nečekaně znovu v českém týmu

Sport ČTK Sport, ČTK
7. 11. 2019 16:12
V širší nominaci českých basketbalistek na první dva zápasy kvalifikace o postup na mistrovství Evropy je po roční pauze i Kia Vaughnová.
Kia Vaughnová bude znovu nosit český dres
Kia Vaughnová bude znovu nosit český dres | Foto: ČBF/Václav Mudra

Dvaatřicetiletá naturalizovaná Američanka se přitom před letním evropským šampionátem v Rize za zvláštních okolností z reprezentace na poslední chvíli omluvila.

"Papír nebo e-mail snese všechno. Já jsem jí několikrát volal a ani jednou mi to nevzala. Pouze po agentce vzkázala, že má po sezoně zdravotní potíže. Ale kde je pravda, to už asi nezjistíme," prohlásil tehdy kouč Štefan Svitek.

"Nám bylo nejprve sděleno, že měla úmrtí v rodině. Druhá verze byla, že doléčuje zranění ze sezony a že nepřijede," přidala se jedna z opor týmu Kateřina Elhotová. "Rodilý Čech se k tomu staví jinak, ona je přece jen Američanka a nemá takové srdíčko jako my. Nijak se sem nehrnula, takže i když je to smutné, tak se to dalo předpokládat," doplnila.

Jenže v osmnáctičlenném výběru trenéra Svitka pro úvodní zápasy kvalifikace pro další ME proti Itálii a Rumunsku Vaughnová, hráčka tureckého Elazigu, překvapivě nechybí. "Z toho, co vím, tak se výrazně zlepšila její komunikace s týmem a těším se na její návrat," uvedl v tiskové zprávě Svitek.

"Vždy, když byla s námi, tak odváděla maximum a byla velmi platná. Doufám, že nám pomůže i tentokrát, protože se mi s ní velmi dobře spolupracovalo," prohlásil kouč.

Vaughnová patřila k oporám týmu, který vybojoval účast na šampionátu, naposledy za národní tým nastoupila před rokem v závěrečném utkání minulé kvalifikace.

V nominaci nechybí ani dvacetiletá Veronika Voráčková, která kvůli problematickému odchodu z USK do zámořské univerzitní soutěže nemůže ani v této sezoně hrát.

"Veronika je jeden z největších talentů českého basketbalu a je velká škoda, že takhle mladá hráčka už druhou sezonu nemůže hrát ostré soutěžní zápasy," posteskl si Svitek.

"V jejích letech můžete hráčku hodně formovat a je to velké minus, že nemůže hrát. Věřím, že za krátkou dobu chytí herní rytmus," přidal slovenský kouč. Radost mu naopak udělal návrat Záplatové. Rozehrávačku Žabin Brno o účast na šampionátu v Rize připravilo zranění achilovky.

Svitek také povolal několik novicek včetně mládežnických reprezentantek Veroniky Šípové se Simonou Sklenářovou. "Chceme zapojit mládežnické reprezentantky, které hrály na mistrovství Evropy do dvaceti let v Klatovech. Možná se nedostanou do dvanáctky pro zápasy, ale i tak přičuchnou k seniorské reprezentaci a tím rozšíříme náš záběr," uvedl Svitek.

Poprvé také pozvánky dostaly Klára Břicháčová s Klárou Pochobradskou, která působí v Itálii a podle trenéra by mohla pomoci s přípravou na největší favoritky skupiny Italky. "Hodně reprezentacím včetně nás chybí podkošové hráčky, proto chceme vyzkoušet některé nové pivotky, a tak máme v týmu obě Kláry," řekl Svitek.

Kromě Itálie a Rumunska se české basketbalistky v kvalifikaci utkají ještě s Dánskem. Na mistrovství postoupí vítězové devíti skupin a pět nejlepších týmů z druhých míst. Proti Itálii nastoupí reprezentantky v Cagliari od 20:30, zápas v pražské hale Královka v neděli začne v 18:00.

Nominace českých basketbalistek na první dva kvalifikační zápasy o postup na mistrovství Evropy:

Beáta Adamcová, Petra Záplatová (obě Žabiny Brno), Gabriela Andělová, Sarah Beránková (obě KP Brno), Lenka Bartáková (Minsk/Běl.), Renáta Březinová (Cegeledi/Maď.), Klára Břicháčová (Charleroi/Belg.), Romana Hejdová (Landes/Fr.), Klára Pochobradská (Pistoia/It.), Julia Reisingerová (Valencie/Šp.), Tereza Vyoralová, Kateřina Elhotová, Simona Sklenářová, Veronika Šípová (všechny USK Praha), Kamila Štěpánová (Empoli/It.), Kia Vaughnová (Elazig/Tur.), Klára Vojtíková (Hradec Králové), Veronika Voráčková (Rhode Island/USA).

 

Právě se děje

před 24 minutami

Šámal přijal Zemanovu nabídku kandidovat na ústavního soudce

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o post soudce Ústavního soudu. Řekl to po schůzce s hlavou státu na Pražském hradě.

Zeman předkládá návrhy kandidátů na soudce Ústavního soudu Senátu, do funkce mohou nastoupit jedině v případě, že je horní komora parlamentu schválí. Jedno z 15 míst ústavních soudců je uvolněné od počátku roku, kdy rezignoval Jan Musil.

Šestašedesátiletý Šámal dostal od Zemana nabídku 27. listopadu a vzal si dva týdny na rozmyšlenou. V té době uvedl, že chce především pomoct justici a že působení u Ústavního soudu by pro něj bylo velkou profesní výzvou. Lákala ho například možnost vrátit se k rozhodovací činnosti. Na druhou stranu také uvedl, že by nerad odcházel od rozdělané práce u Nejvyššího soudu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie se omluvila muži, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

Policisté se setkali se slovenským studentem Vysoké školy báňské a omluvili se mu za to, že v úterý zveřejnili jeho fotografii a označili ho za podezřelého ze střelby v ostravské nemocnici. Až později informaci opravili a uvedli, že může jít o svědka tragické události. K záměně zřejmě vedlo to, že útočník i student měli červenou bundu.

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili. "Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě. Muži se omluvil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla mluvčí školy Petra Halíková. Student se do médií nechce vyjadřovat.

Další zprávy