Nemá naše srdce, kritizovali Vaughnovou. Američanka je nečekaně znovu v českém týmu

Sport ČTK Sport, ČTK
7. 11. 2019 16:12
V širší nominaci českých basketbalistek na první dva zápasy kvalifikace o postup na mistrovství Evropy je po roční pauze i Kia Vaughnová.
Kia Vaughnová bude znovu nosit český dres
Kia Vaughnová bude znovu nosit český dres | Foto: ČBF/Václav Mudra

Dvaatřicetiletá naturalizovaná Američanka se přitom před letním evropským šampionátem v Rize za zvláštních okolností z reprezentace na poslední chvíli omluvila.

"Papír nebo e-mail snese všechno. Já jsem jí několikrát volal a ani jednou mi to nevzala. Pouze po agentce vzkázala, že má po sezoně zdravotní potíže. Ale kde je pravda, to už asi nezjistíme," prohlásil tehdy kouč Štefan Svitek.

"Nám bylo nejprve sděleno, že měla úmrtí v rodině. Druhá verze byla, že doléčuje zranění ze sezony a že nepřijede," přidala se jedna z opor týmu Kateřina Elhotová. "Rodilý Čech se k tomu staví jinak, ona je přece jen Američanka a nemá takové srdíčko jako my. Nijak se sem nehrnula, takže i když je to smutné, tak se to dalo předpokládat," doplnila.

Jenže v osmnáctičlenném výběru trenéra Svitka pro úvodní zápasy kvalifikace pro další ME proti Itálii a Rumunsku Vaughnová, hráčka tureckého Elazigu, překvapivě nechybí. "Z toho, co vím, tak se výrazně zlepšila její komunikace s týmem a těším se na její návrat," uvedl v tiskové zprávě Svitek.

"Vždy, když byla s námi, tak odváděla maximum a byla velmi platná. Doufám, že nám pomůže i tentokrát, protože se mi s ní velmi dobře spolupracovalo," prohlásil kouč.

Vaughnová patřila k oporám týmu, který vybojoval účast na šampionátu, naposledy za národní tým nastoupila před rokem v závěrečném utkání minulé kvalifikace.

V nominaci nechybí ani dvacetiletá Veronika Voráčková, která kvůli problematickému odchodu z USK do zámořské univerzitní soutěže nemůže ani v této sezoně hrát.

"Veronika je jeden z největších talentů českého basketbalu a je velká škoda, že takhle mladá hráčka už druhou sezonu nemůže hrát ostré soutěžní zápasy," posteskl si Svitek.

"V jejích letech můžete hráčku hodně formovat a je to velké minus, že nemůže hrát. Věřím, že za krátkou dobu chytí herní rytmus," přidal slovenský kouč. Radost mu naopak udělal návrat Záplatové. Rozehrávačku Žabin Brno o účast na šampionátu v Rize připravilo zranění achilovky.

Svitek také povolal několik novicek včetně mládežnických reprezentantek Veroniky Šípové se Simonou Sklenářovou. "Chceme zapojit mládežnické reprezentantky, které hrály na mistrovství Evropy do dvaceti let v Klatovech. Možná se nedostanou do dvanáctky pro zápasy, ale i tak přičuchnou k seniorské reprezentaci a tím rozšíříme náš záběr," uvedl Svitek.

Poprvé také pozvánky dostaly Klára Břicháčová s Klárou Pochobradskou, která působí v Itálii a podle trenéra by mohla pomoci s přípravou na největší favoritky skupiny Italky. "Hodně reprezentacím včetně nás chybí podkošové hráčky, proto chceme vyzkoušet některé nové pivotky, a tak máme v týmu obě Kláry," řekl Svitek.

Kromě Itálie a Rumunska se české basketbalistky v kvalifikaci utkají ještě s Dánskem. Na mistrovství postoupí vítězové devíti skupin a pět nejlepších týmů z druhých míst. Proti Itálii nastoupí reprezentantky v Cagliari od 20:30, zápas v pražské hale Královka v neděli začne v 18:00.

Nominace českých basketbalistek na první dva kvalifikační zápasy o postup na mistrovství Evropy:

Beáta Adamcová, Petra Záplatová (obě Žabiny Brno), Gabriela Andělová, Sarah Beránková (obě KP Brno), Lenka Bartáková (Minsk/Běl.), Renáta Březinová (Cegeledi/Maď.), Klára Břicháčová (Charleroi/Belg.), Romana Hejdová (Landes/Fr.), Klára Pochobradská (Pistoia/It.), Julia Reisingerová (Valencie/Šp.), Tereza Vyoralová, Kateřina Elhotová, Simona Sklenářová, Veronika Šípová (všechny USK Praha), Kamila Štěpánová (Empoli/It.), Kia Vaughnová (Elazig/Tur.), Klára Vojtíková (Hradec Králové), Veronika Voráčková (Rhode Island/USA).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 49 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy