Největší sportovní akce v ČR, MS basketbalistek, je tu

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
22. 9. 2010 17:35
Češky zahájí MS ve čtvrtek v Brně zápasem s Argentinou
Markéta Bednářová (vpravo) bude jednou z 12 hráček českého týmu
Markéta Bednářová (vpravo) bude jednou z 12 hráček českého týmu | Foto: Václav Rojík

Praha - Největší sportovní akce roku v Česku je tu. V následujících 11 dnech se v Brně, Ostravě a Karlových Varech uskuteční 16. mistrovství světa basketbalistek.

O tom, že Česko bude hostit jednu z největších sportovních akcí vůbec, svědčí fakt, že šampionát bude mít mnohem větší sledovanost než loňské MS v klasickém lyžování nebo světový šampionát hokejistů před šesti lety.

"O významu akce není třeba diskutovat, bude to mít velký dopad v celém světě. Vždyť jen v Číně má zápasy z basketu sledovat čtvrt miliardy lidí," řekl ČTK předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta s tím, že televizní přenosy poputují do 140 zemí.

Čtěte také:
Finální nominace: Na MS nebude ani Hejdová a Hartigová
Start MS v basketbale se blíží. Horáková: Moc se těším
Basketbalistka Veselá vyhrála se Seattlem WNBA
Další redukce: MS si nezahrají ani Bartoňová a Hanušová

Přestože se světový šampionát bude konat v Evropě teprve popáté, už podruhé zavítá do naší vlasti. Výkvět ženského basketbalu se na území České republiky (Československa) představí po 43 letech.

Jana Veselá
Jana Veselá | Foto: Václav Rojík

O vítězství a zároveň zajištění účasti na olympijských hrách v Londýně bude bojovat 16 týmů, které zastupují všech šest kontinentů. Finále je na programu 3. října v Karlových Varech.

Největšími favoritkami budou Američanky, které však na posledním šampionátu v Brazílii před čtyřmi lety prohrály v semifinále s Ruskami a skončily až třetí. Ve finále zvítězily Australanky, které ve svém kádru budou i letos mít nejlepší basketbalistku světa Lauren Jacksonovou.

Před dvěma lety na olympijských hrách v Pekingu však Američanky svou hegemonii potvrdily, když ve finále porazily právě Austrálii.

Češky chtějí postoupit do čtvrtfinále, sní o semifinále

České basketbalistky, které budou obhajovat sedmou příčku, sice na finále nemyslí, ale rády by se probojovaly mezi čtyři nejlepší. Dosavadním největším úspěchem českého (československého) týmu byly dvě stříbra z let 1964 a 1971, čtyřikrát byl třetí.

Ivana Večeřová
Ivana Večeřová | Foto: Reuters

Trenér týmu Lubor Blažek však za úspěch považuje i postup do vyřazovacích bojů, tedy mezi osm nejlepších družstev. 

"To bude zřejmě hrana mezi úspěchem a neúspěchem. Jasně, že chceme porazit každého. Ale k úspěchu se nejezdí výtahem, musí se k němu dojít postupně po každém schůdku. A tak bereme i zápasy na mistrovství," prohlásil ve středu Blažek.

Opírat se bude moci především o publikum v tradiční ženské basketbalové baště v Brně. Na zápasy českého týmu v základní skupině a případné osmifinálové fázi jsou už nyní vyprodány všechny vstupenky.

Brněnské publikum bylo před čtyřmi lety svědkem největšího českého úspěchu na klubové úrovni - vítězství v euroligovém Final Four. To je také poslední velká basketbalová akce, kterou Česko hostilo.

V českém týmu je většina mistryň Evropy z roku 2005

O rok dříve dosáhla největšího úspěchu reprezentace, kterou tvořily převážně hráčky týmu třináctinásobných českých mistryň z Brna a kterou vedl trenér Brňanek Jan Bobrovský. Na mistrovství Evropy v Turecku získaly zlaté medaile.

Hana Horáková
Hana Horáková | Foto: Reuters

A drtivá většina tehdejších evropských šampionek se zúčastní i nadcházejícího mistrovství světa.

To berou jako vrchol své kariéry. Vůbec nejzkušenější hráčka v českém výběru Ivana Večeřová ukončí po šampionátu reprezentační kariéru.

"Může to pro nás být velký zážitek, když nás požene narvaná hala. Ale snad nám to nesváže ruce. Pokud ale dobře začneme a dostaneme se do toho, může být publikum v zádech naší velkou výhodou," doufá Večeřová.

"Bude za námi pokaždé stát plná hala a chceme si to užívat. Zároveň doufám, že nám to nebude tolik svazovat ruce," řekla další velezkušená hráčka a zároveň česká kapitánka Hana Horáková.

"Důležitý bude první zápas," shoduje se trenér s hráčkami

Češky čekají v základní skupině D ve třech dnech utkání s Argentinkami, Ruskami a Japonkami. Do osmifinálové fáze postoupí tři nejlepší týmy, které se v osmifinálové fázi poměří s nejlepšími třemi družstvy ze čtveřice Brazílie, Španělsko, Korea a Mali.

Miloslava Svobodová ani tento australský útok neubránila.
Miloslava Svobodová ani tento australský útok neubránila. | Foto: Reuters

Čtyři nejlepší z této fáze postoupí do čtvrtfinále, které se bude hrát v Karlových Varech. Tam narazí na čtyři postupující z druhé osmifinálové skupiny, která se hraje v Ostravě. Vedle USA a Austrálie bude o postup usilovat Francie, Řecko, Bělorusko, Čína, Kanada a Senegal. 

Úvodní zápas českého týmu s Argentinou začíná ve čtvrtek v 18:00 a přímým přenosem jej bude vysílat program ČT4. 

"Protože bude mít velký význam, jak do šampionátu vstoupíme. Může to mít velký vliv na pohodu a atmosféru v týmu," dodal Blažek.

Základní skupiny basketbalového MS:

Skupina A (Ostrava): Austrálie, Čína, Bělorusko, Kanada.

Skupina B (Ostrava): USA, Francie, Řecko, Senegal.

Skupina C (Brno): Brazílie, Španělsko, Korea, Mali.

Skupina D (Brno): Rusko, Česko, Argentina, Japonsko.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy