Největší favorit Tour de France? Brit Bradley Wiggins

10. 6. 2012 15:48
Bradley Wiggins opanoval Critérium du Dauphiné v roce 2012.

Chatel - Britský cyklista Bradley Wiggins vyhrál stejně jako před rokem závod Critérium du Dauphiné, který slouží jezdcům jako důležitá příprava na Tour de France.

Wiggins neměl konkurenci

Podnik World Tour ve francouzských Alpách ovládl s náskokem minuty a 17 sekund před kolegou z týmu Sky a časovkářským specialistou Australanem Michaelem Rogersem. Třetí skončil další Australan Cadel Evans, který za tři týdny vyrazí za obhajobou triumfu na Tour.

Dvaatřicetiletý Wiggins se držel v čele závodu od první etapy. Vedení si upevnil prvenstvím v časovce ve čtvrté etapě a náskok ještě navýšil v sobotu, kdy dojel v horské etapě čtvrtý.

"Takovou formu jsem před Tour ještě neměl. Zlepšil jsem se v časovce i kopcích, tým je na tom skvěle. Jsme připraven, ale bude to asi nejtěžší, čím jsem v životě prošel," prohlásil Brit.

"Jít do závodu od začátku jako favorit bude náročné a o to těžší bude vyhrát," prohlásil trojnásobný olympijský vítěz na dráze. Loni Wiggins po triumfu v Dauphiné roli favorita na Tour nenaplnil kvůli zlomenině klíční kosti, kterou utrpěl po pádu v sedmé etapě.

Brit se zapsal vítězstvím do historie

Triumfem na francouzském kritériu se zároveň dvaatřicetiletý Brit stal prvním cyklistou historie, který během jednoho roku ovládl tři velké přípravné týdenní závody nejvyšší kategorie: Paříž-Nice, Kolem Romandie a právě Dauphiné.

Poslední přípravka na "Starou dámu", která začíná letos již 30. června, je závod Kolem Švýcarska, který začal v sobotu a na kterém se představuje česko-slovenská trojice Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar a Peter Sagan.

V úvodním sobotním prologu slovenský "Terminátor" nečekaně zvítězil, když porazil i domácí hvězdu Fabiana Cancellaru. Český "Křižák" na něj z osmé pozice ztratil 19 vteřin.

Cyklistický závod Critérium du Dauphiné (WorldTour):

7. etapa (124,5 km): 1. Moreno 2:59:37, 2. L. Sánchez (oba Šp.), 3. Evans (Austr.), 4. Boasson Hagen (Nor.), 5. Nocentini (It.), 6. Weening (Niz.) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Wiggins (Brit.) 26:40:46, 2. Rogers (Austr.) -1:17, 3. Evans -1:26, 4. Froome (Brit.) -1:45, 5. Van Den Broeck (Belg.) -2:12, 6. Kiryjenka (Běl.) -2:58.