Nejslunečnější střediska

Radek Holub, Petr Socha
2. 1. 2008 11:21
Na horách si můžete objednat luxus, jaký chcete. Hotel s velkolepým výhledem, stovky sjezdovek, lanovky s koženým potahem.
Foto: Helmuth Rier

I na sníh se můžete v době sněžných děl spolehnout. Dobré počasí si ovšem můžete leda přát. K čemu jsou rozhledy na padesát čtyřtisícovek, když je všude mlha? Jak si užijete široké carvingové planiny, když řádí vichřice?

Proto vám přinášíme tip na střediska, která jsou proslulá tím, že v nich svítí slunce, i když jinde vládnou mraky a srážky.

Sluneční lázeň zvaná Plose

Italská střediska mají patent na sluníčko, to ví snad každý alpský lyžař a mnozí z nich se o tom i přesvědčili.

Jihotyrolské lyžařské centrum Plose na prahu Dolomit těží ze slunečného klimatu italských Alp jako všechna ostatní. Možná však ještě více. Jihovýchodní orientace jeho lyžařských plání způsobuje, že slunce ozařuje zdejší převážně červené sjezdovky i ve vrcholné zimě celý den.

Nadmořská výška tratí přesahuje magické dva tisíce a díky tomu se na Plose lyžuje běžně ve sluneční lázni a na kvalitním sněhu až do jara. Sjezdová nabídka areálu uspokojí široké spektrum jezdců, snad jen polykač kilometrů nebude z 43 km tratí nadšen. Pro náročné vede z planiny lesem do údolí atraktivní černá sjezdovka, ovšem už stinnějším severozápadním svahem.

Kronplatz: slunný ráj s nejmodernější technikou

I na Kronplatzu vládne sluníčko. Vedle toho nemají v nejmodernějším evropském středisku ani jeden vlek a všechna přepravní zařízení jsou totiž z rodiny lanovek.Od praktických "bublin" až po pohodlná vyhlídková "vajíčka", vše v expresním vydání a s vysokou kapacitou. To zaručuje příjemnou kombinaci, které se jen málokde jinde hledá.

Foto: South Tyrol - Laurin Moser

Z dvaceti lanovek putujících po nejvyšším "vrchlíku" je celých 14 osazeno kabinkami rozmanitých tvarů. Na vrcholovou plošinu mohou lanovky za hodinu přivézt, naštěstí jen teoreticky, až 19 tisíc lyžařů, na celém kopci pak bezmála 50 tisíc. Nikoho asi nepřekvapí, že fronty vzniknou i v plné sezóně jen ojediněle, na nástupech z údolí.

Kam se taková masa lyžařů poděje? Spolykají je "ranveje" sjezdovek, jejichž šíře je sama dalším rekordem. Východní vrcholovou pláň totiž rolby každou noc vyžehlí stovky metrů do šířky. Jedna z prvních světových 6sedaček našla svůj domov právě na tomto carvingovém "letišti".

Radek Holub, Petr Socha - redaktoři časopisu SNOW (www.snow.cz)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy