Nejlepší výkon kariéry, Vrabcová-Nývltová na MS devátá

28. 2. 2015 14:57
Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová obsadila deváté místo v závodu na 30 kilometrů klasicky s hromadným startem
Norky Therese Johaugová a Marit Björgenová slaví zlato a stříbro v závodě na 30 kilometrů klasicky an MS ve Falunu. | Foto: Reuters

Falun - Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová obsadila deváté místo v závodu na 30 kilometrů klasicky s hromadným startem a zaznamenala ve Falunu největší úspěch na mistrovství světa v kariéře. Dosud byla nejlépe desátá ve skiatlonu právě ve švédském středisku.

„Jsem spokojená, určitě jo. Ale trošičku mě mrzí, že šesté místo, na kterém nakonec byla Stefi Böhlerová, bylo tak blízko,“ přiznala v cíli česká reprezentantka.

Závod po sólovém úniku už ze sedmého kilometru vyhrála suverénně Norka Therese Johaugová před krajankou Marit Björgenovou, třetí projela cílem domácí Charlotte Kallaová.

"Pane bože, o tomhle jsem se neodvažovala ani snít. Neuvěřitelné," rozplývala se šestadvacetiletá Johaugová, jež už v roce 2011 v Oslu vyhrála maratonský závod na MS před Björgenovou, tehdy ale volnou technikou.

Johaugová už ve Falunu vyhrála skiatlon a s kolegyněmi i štafetu, propadla jen v závodu na 10 km volnou technikou, v němž celý norský tým promazal. Dnes vybojovala sedmou zlatou ze světového šampionátu v kariéře a čtvrtou individuální. Celkem má dvojnásobná olympijská medailistka ze Soči už jedenáct cenných kovů z MS.

Rychlá Norka všem utekla

Svižné tempo Švédek a Norek od začátku startovní pole roztrhalo, Vrabcová-Nývltová ztrácela po třech kilometrech už 16 sekund a nevypadalo to na životní výsledek. Vpředu se vytvořila silná skupina jedenácti žen, v níž byly všechny velké favoritky. Po chvíli ale žádná z nich nechtěla udávat tempo, díky čemuž se na ně dotáhl zbytek startovního pole.

To se ale vůbec nelíbilo Johaugové, která zrychlila a ihned roztrhala pole i mezi největšími adeptkami na medaili. Její náskok neustále narůstal, po jedenácti kilometrech činil více než půl minuty, deset kilometrů před cílem už více než minutu. Za reprezentační kolegyní se pustila Björgenová, vítězka Tour de Ski, která ve Falunu vyhrála sprint a štafetu, ale v distančních individuálních závodech se dosud trápila.

Finiš Björgenové přišel pozdě

Vrabcová-Nývltová se po pomalejším začátku zapracovala do rychlejšího tempa po desátém kilometru, držela se kolem desáté pozice ve skupině pěti běžkyň. Ve dvou třetinách závodu měla manko na Johaugovou více než dvě minuty, na medaili kolem třiceti sekund. Tempo stupňovala, útočila na sedmé místo, ale v posledních dvou kilometrech jí došly síly.

Björgenová na vítězku ztratila 52 sekund, ale Johaugová v závěru a na stadionu s vlajkou v ruce zvolnila. Její náskok byl v jednu chvíli dokonce minutu a dvacet sekund. Kallaová v souboji o bronz "utrhla" dvě soupeřky ve stoupání čtyři kilometry před cílem a vybojovala ve Falunu už čtvrtou medaili. Z volné desítky má zlato.