Nejistá sezóna. Karlovy Vary se bojí o dostihy

Martin Cáp Martin Cáp
1. 6. 2012 16:51
Řídící organizace Jockey Club tento týden potvrdila, že je ohroženo pět dostihových dnů v Karlových Varech.
Dostihy - ilustrační snímek
Dostihy - ilustrační snímek | Foto: Reuters

Karlovy Vary - Dostihová sezóna v Česku funguje už léta jako důvěrně známý koloběh. Od dubna do června plní roli hlavního závodiště pražská Velká Chuchle, v letních měsících se důležité dění přesouvá do Karlových Varů a Mostu, než na konci prázdnin opět začne Chuchle a pozornost stále více směřuje k říjnové Velké pardubické.

Zrušené první dostihy

To se letos možná dramaticky změní. Řídící organizace Jockey Club tento týden potvrdila, že je ohroženo pět dostihových dnů v Karlových Varech. Tamní pořadatel City Golf & Racing Club prozatím zrušil své první dostihy, plánované na 17. červen, o osudu těch dalších bude Jockey Club jednat s šéfem areálu Karlem Holoubkem.

Zpráva vyvolala velký neklid mezi dostihovými stájemi. Karlovy Vary tvoří páteř letní sezóny, a pokud budou bez náhrady zrušeny, mnoho domácích koní bude mít v příštích měsících jen minimální možnosti startovat. S trochou nadsázky se to dá srovnat s pomyslnou situací, kdy by bylo bez varování zrušeno několik kol hokejové extraligy včetně části play-off. K tak výraznému řezu v dostihovém kalendáři naposled došlo před deseti lety, kdy Velkou Chuchli postihly ničivé povodně a koně museli běhat mimo Prahu.

Holoubek versus město

Za současnou karlovarskou krizí stojí složité vztahy mezi Holoubkem a městem, které letos po několikaleté pauze prosadilo návrat dostihů do doprovodného programu filmového festivalu. "Bohužel jsou dostihy rukojmím ve sporu města a pana Holoubka, stejně jako hokej,“ řekl prezident Jockey Clubu Václav Luka s tím, že jednání budou pokračovat okolo 20. června.

Karlovy Vary jsou druhým nejstarším závodištěm na českém území. Dráha v městské části Dvory byla otevřena v roce 1899 a jako jediná v zemi si zachovala původní ráz se secesními tribunami a vážnicí. Až do druhé světové války to bylo jediné české závodiště s mezinárodním koloritem.

Slavný lázeňský mítink trval velkou část prázdnin a zúčastňovaly se ho špičkové stáje z Rakouska, Maďarska, Německa a dalších zemí. Letní přesun chuchelských koní na západ Čech připomínal odjezd na letní byty, trenéři stěhovali do Karlových Varů na dva měsíce veškerý personál i zázemí. Zlatou éru ukončil Mnichov a následně válka, během níž se dráha změnila v tankové cvičiště. Po válce trvalo několik let, než mohly mít dostihy obnoveny, dřívější mezinárodní lesk se ale nenávratně ztratil.

Dráha připomíná Chuchli

Dráha svým řešením a obvodem 2000 metrů připomíná Velkou Chuchli. I proto Vary kromě svých letních termínů fungovaly jako důležitá opora, kdykoli se české dostihy musely vypořádat s nečekanými problémy. Za poslední čtvrtstoletí to byly nejen povodně, ale také rozsáhlá přestavba Chuchle ve druhé polovině 80. let a porevoluční finanční problémy. Kvůli platební neschopnosti tehdejšího pražského pořadatele se ve Varech dokonce běželo v roce 1995 České derby.

Ani pozice lázeňské dráhy ale v posledních letech není idylická. Od roku 1996 pořádala dostihy společnost Karlovarské závodiště, od níž správu areálu ve vlastnictví města převzal současný pořadatel. Podnikatel Karel Holoubek financoval rekonstrukci historických tribun i vybudování speciálního podchodu pro koně ze stájí k dráze, zároveň ale udělal několik dalších změn. Před deseti lety zrušil překážkovou dráhu uvnitř travnatého oválu a zřídil místo ní osmnáctijamkové golfové hřiště.

Holoubek a jeho vztah ke koním

Na dostihové scéně se od té doby spekuluje o Holoubkově vlažném vztahu k dostihům a možných důsledcích. Zachování dostihů nicméně bylo důležitou podmínkou města, zakotvenou ve smlouvě.

Faktem zůstává, že závodiště dokázalo v posledních dvaceti letech ze své výborné polohy vytěžit minimum. Nepodařilo se přitáhnout na turisty, ani diváky letního filmového festivalu. Mimo výlepu plakátů v městském centru nejsou karlovarské dostihy příliš vidět a jádro divácké návštěvy tvoří skalní příznivci, kteří v létě křižují republiku spolu s koňmi, žokeji a trenéry. Větší publicitu získalo závodiště jen v letech, kdy se do Varů sjížděla evropská šlechta a v rámci svého srazu si na jeden den dopřála i dostihy.

Lidé kolem koní věří, že jedno z nejkrásnějších českých závodišť má na víc. Teď ale půjde hlavně o to, aby se tam dostihy vůbec konaly.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Egyptské úřady zadržují loď, která téměř týden blokovala Suezský průplav. Požadují po jejím majiteli odškodné 916 milionů dolarů, píše Reuters

Zdroj: ČTK
Další zprávy