Nedvěd: Maraton? Budu v cíli, i kdybych se tam měl doplazit

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 5. 2012 9:45
Pavel Nedvěd v neděli poběží první maraton v životě
Půlmaraton zvládl Pavel Nedvěd hravě. Teď zkusí maraton
Půlmaraton zvládl Pavel Nedvěd hravě. Teď zkusí maraton | Foto:

Praha - S jedenáctkou na zádech dobyl fotbalový svět. V neděli poběží Pavel Nedvěd se stejným číslem na hřbetě svůj první maraton, ulicemi Prahy.

"Je to můj velký sen, velký cíl, ten maraton uběhnout. Mám k té trati ohromný respekt i ke všem, co maraton zvládli," říká s plnou vážností.

Do Prahy přiletěl  italského Turína, kde pracuje pro Juventus, už v pátek odpoledne.

Juventus finišoval, na běhání nebyl čas

"Jsem ryzí amatér. Mám to tak, že když mám chuť, jdu si zaběhat. Jindy si zase zahrát fotbal. Pohyb bude už asi navždycky součástí mého života. Tak do března, kdy jsem v Praze odběhnul půlmaraton, byla příprava snad v pořádku. Pak už to bylo horší," stýská si Nedvěd.

Práce v představenstvu Juventusu, který hrál - úspěšně - o mistrovský titul ho časově limitovala. "Poslední dva týdny už jsem se na maraton nemohl připravovat vůbec. Tak snad se to neprojeví."

Na letišti čeká tryskáč

Orientačně počítá s časem kolem 4 hodin. Tak trochu ho tlačí čas, protože kdyby se na trati zdržel, nestíhal by mistrovské oslavy v Turíně. Sotva doběhne, bude se muset rychle dostat na letiště, kde na něj čeká soukromé letadlo.

Do cíle se chce Nedvěd dostat pokud možno za každou cenu. "Dostal jsem od Adidasu boty s česku vlajkou, chci ji donést do cíle. I kdybych se tam měl doplazit. Ale je fakt, že jsem nikdy neběžel víc jak 30 kilometrů, nevím, co to se mnou udělá."

Poběží i s Votavou, Lokvenc to vzdal

"Chci to dokončit, ale může se stát, že bude mít člověk blbej den. Že už třeba na 35. kilometru nebudu cítit vůbec žádné síly... Vyloučit nemůžu nic, ale chci to doběhnout," říká Nedvěd.

Poběží se svojí tradiční běžeckou partou, s níž už v Praze absolvoval dva půlmaratony. Je v ní třeba další bývalý sparťan Tomáš Votava. "Ale Vráťa Lokvenc to vzdal. Říkal, že je to na něj dlouhý. A já ho chápu. My jsme na maraton taky těžcí, ale on to má se svou postavou ještě složitější," vypráví jeden ze dvou českých držitelů Zlatého míče.

 

Právě se děje

před 56 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy