Nedělní program slalomářům nevyšel. Čeští kanoisté a kajakářky do finále nepostoupili

Aktualizováno 18. 6. 2017 14:12
V sobotu získali čeští slalomáři ve Světovém poháru v Praze celkem čtyři medaile, z toho dvě zlaté. V neděli však v hlavních disciplínách žádnou další nepřidali, kanoistům ani kajakářkám se totiž nepovedlo postoupit do finále.
Kateřině Kudějové (na snímku) ani jejím reprezentačním kolegům se v neděli v Troji nedařilo. | Foto: Adam Svoboda, kanoe.cz

Praha - Čeští kanoisté ani kajakářky nepostoupili do finále Světového poháru ve vodním slalomu v Praze-Troji. Vypadla úřadující mistryně světa Kateřina Kudějová i Karolína Galušková. Na rozdíl od nedávného mistrovství Evropy, kde skončil šestý, se nedařilo Matyáši Lhotovi. Před branami boje o medaile skončili také Michal Jáně a Václav Chaloupka. Ke čtyřem sobotním umístěním na stupních vítězů tak v těchto kategoriích Češi další nepřidali.

České kajakářky se zatím v této sezoně neprosazují, ve finále chyběly i před dvěma týdny na mistrovství Evropy v Tacenu. Už v páteční kvalifikaci skončily Štěpánka a Amálie Hilgertovy. Galušková obsadila v semifinále devatenáctou příčku a Kudějová, která byla před rokem v Troji šestá, skončila v semifinále se šesti trestnými sekundami třináctá.

Od postupového desátého místa ji dělilo 1,63 sekundy. "Ani bych neřekla, že se mi jelo blbě. Mě to trochu překvapilo, když v půlce říkali, že ztrácím hrozně moc," popisovala po závodě. Před startem vnímala, že kajakářky chybují, takže dotekům nepřikládala velkou váhu. "Asi ty holky na konci bohužel jezdily velmi dobře, takže to nestačilo," doplnila olympijská finalistka.

Sedmadvacetileté kajakářce se od začátku sezony nedaří. "Vlastně i ta nominace. Já jsem sice měla dobrý výsledky, ale s těmi jízdami jsem nebyla spokojená, všude jsem dělala nějaké chyby. Cítím doteď, že to není dobré," svěřila se Kudějová.

Věří, že se to obrátí. "Myslím, že je to teď takový období, každý má špatné období. Myslím, že to přejde a zase se to zlepší. Musím si počkat," doplnila. Následující dva víkendy ji čekají další závody Světového poháru v Německu. Sezonu ale směřuje hlavně k podzimnímu mistrovství světa ve francouzském Pau.

Závod kajakářek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze vyhrála olympijská šampionka Maialen Chourrautová ze Španělska. Čtyřiatřicetiletá Chourrautová, která má vedle zlata z Ria i bronz z OH v Londýně, za sebou díky čisté finálové jízdě nechala o 24 setin Britku Kimberley Woodsovou. Ta rovněž neměla žádnou penalizaci a přidala stříbro k sobotnímu vítězství mezi kanoistkami. Třetí skončila loňská vítězka celkového pořadí Světového poháru Ricarda Funková z Německa. O výhru ji připravily dva šťouchy, se čtyřmi trestnými sekundami ztratila na vítěznou Španělku 3,38 sekundy.

Mezi kanoisty se z vítězství na kanálu v Troji radoval stříbrný olympijský medailista z roku 2012 Němec Sideris Tasiadis. Nejlepším domácím kanoistou v semifinále byl dvanáctý Chaloupka. O postup ho připravily dva šťouchy, za desátým místem zaostal o 1,43 sekundy. Od postupu ho nakonec ale dělila pouhá setina, protože kvůli pochybnostem o tom, zda loď Slováka Mateje Beňuše odpovídala pravidlům, pojede finále jedenáct kanoistů. Vedle Beňuše, který byl v semifinále čtvrtý, také Francouz Edern le Rouyet. Ten měl o setinu lepší čas než Chaloupka.

Další český kanoista Michal Jáně byl devatenáctý a mladíček Lhota po minele hned ve třetí brance obsadil 29. příčku.

Ve finále kanoistů nikdo neprojel vytyčenou trať čistě, na stupně vítězů se dostali slalomáři s jedním šťouchem. Nejrychlejší z nich byl sedmadvacetiletý Tasiadis, který porazil o sekund a půl Slováka Mateje Beňuše, stříbrného olympijského medailistu z Ria. Třetí skončil Ital Raffaello Ivaldi, mistr Evropy do 23 let z roku 2014 a člen bronzové italské hlídky z nedávného seniorského ME.

Novou kategorii smíšených deblkanoí, kterou zatím ostatní silné federace neobsadily, vyhráli domácí Tereza Fišerová a Jakub Jáně.

SP ve vodním slalomu v Praze-Troji:

Muži:

C1: 1. Tasiadis (Něm.) 100,36 (2 tr. sekundy), 2. Beňuš (SR) -1,52 (2), 3. Ivaldi (It.) -1,55 (2), …v semifinále 12. Chaloupka, 19. M. Jáně, 29. Lhota (všichni ČR).

Ženy:

K1: 1. Chourrautová (Šp.) 104,68 (0), 2. Woodsová (Brit.) -0,24 (0), 3. Funková (Něm.) -3,38 (4), …v semifinále 13. Kudějová, 19. Galušková (obě ČR).