Nechutné! Polovina dopingových případů v Rusku se týká mládeže

ČTK ČTK
28. 12. 2015 11:06
Dle bývalého šéfa Ruské antidopingové agentury se týká čtyřicet procent dopingových případů v Rusku mladých talentovaných sportovců.
Doping - Ilustrační foto
Doping - Ilustrační foto | Foto: ČTK

Moskva - Až ve čtyřiceti procentech případů porušení dopingových pravidel v Rusku hrají hlavní role mladí sportovci. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu R-Sport bývalý ředitel Ruské antidopingové agentury (RUSADA) Ramil Chabrijev.

Prohlásil, že v Rusku je doping velkým problémem, který nelze ignorovat. "Ve srovnání s jinými zeměmi máme mnohem víc provinění. A je zvláště alarmující, že čtyřicet procent porušení pravidel přichází z mládežnického sportu," řekl Chabrijev.

On sám na začátku prosince rezignoval a RUSADA má zastavenou činnost s odůvodněním, že se podílela na zakrývání dopingových případů v ruské atletice.

Ruští atleti byli radou atletické federace IAAF v listopadu vyloučeni z mezinárodních atletických soutěží kvůli systematickému a státem podporovanému porušování antidopingového kodexu.

Hrozí jim zákaz startu na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Na začátku ledna zamíří inspektoři IAAF do Moskvy, aby zjistili, jaké kroky Rusko udělalo k nápravě.

Doping v Rusku se však zjevně netýká jen atletiky. V minulém týdnu byla zveřejněna zpráva, že pozitivní dopingový nález měli čtyři ruští vzpěrači včetně nejsilnějšího muže planety Alexeje Lovčeva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy