Nechutné! Frooma polili močí, Porte dostal pěstí

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 19. 7. 2015 17:15
Jezdci stáje Sky se dostali do konfliktů s fanoušky.
Chris Froome.
Chris Froome. | Foto: Reuters

Mende – Britský cyklista Chris Froome sice zatím jasně dominuje letošnímu 102. ročníku Tour de France, na růžích ustláno ale rozhodně nemá. V sobotní čtrnácté etapě, která končila krátkým, ale extrémně těžkým stoupáním na Cote de la Croix Neuve, jej totiž někdo polil močí.

Reportáž z nedělní patnácté etapy si můžete přečíst ZDE!

K incidentu došlo zhruba šedesát kilometrů před cílem. "Viděl jsem toho chlápka, jak běží kolem silnice s námi a v ruce drží hrnek. Obsah na mě vylil se slovy 'dopée' (doping). Nebylo pochyb o tom, že se jednalo o moč," postěžoval si po dojezdu do cíle lídr závodu, který se ve zmíněném závěrečném stoupání zbavil kromě Naira Quintany všech svých konkurentů.

Froomovi zkazil incident den

"Je to nechutné, naprosto nechutné. Do sportu to podle mne nepatří. Vím, že je to jen pár jedinců, ale i ti mi dokážou znechutit celý den," dodal smutně třicetiletý Brit, který neopomněl pogratulovat vítěznému Stevu Cummingsovi z týmu MTN Qhubeka. Ten se stal prvním vítězem etapy na "Staré dámě" z afrického týmu. Froome se totiž právě na černém kontinentu narodil.

To ale nebyla jediná kontroverze, kterou si stáj Frooma či Čecha Leopolda Königa v sobotu "užila". Dle Nizozemce Theo Bose, shodou okolností právě z Qhubeky, který ale na Tour nestartuje, totiž Richieho Porteho dokonce jeden z diváků inzultoval ranou pěstí.

Kromě rány pěstí schytal i plivanec

"Možná by měla UCI testovat právě podobné rádoby fanoušky," napsal na svůj twitterový účet jednatřicetiletý rodák z Hierdenu. Sám postižený se k tomu nevyjádřil, že se ale nejedná o nesmysl, potvrzuje i další Nizozemec Sebastian Langelveld z Cannondale-Garmin.

"Dnes jsem viděl, jak někdo na Porteho plival. Je to hodně neuctivé. Prosím, nedělejte to, nebo radši zůstaňte doma!" zastal se třicetiletý elitní klasikář "Tasmánského ďábla", který po sezoně ze Sky odejde.

Vše došlo tak daleko, že na závěrečném kopci dokonce slezl König z kola a s diváky pár minut diskutoval. Pro jeho stáj pak najal ředitel závodu Christian Prudhomme dokonce policejní ochranku.

Bohatá britská formace se stala terčem útoků díky své dominanci, která zavdala spekulacím o dopingu. Ty podpořil na sociálních sítích mimo jiné i legendární Lance Armstrong, který je v těchto dnech také ve Francii. Za svá prohlášení se sice později omluvil, některé fanoušky ale neuklidnil.

"Kluci mají strach," vysvětlil sportovní ředitel Sky Nicolas Portal, proč týmový autobus chránila před nedělní etapou pětice policistů. Ti žádnou událost řešit nemuseli. "Je tu souvislost mezi tím, co je novinách, televizi a rádiu, a tím, co se děje u silnice," řekl ředitel Tour Prudhomme. Sám Froome v sobotu hovořil o "nezodpovědném zpravodajství".

Podobné problémy měl i Cavendish

"Je to kolorit. Lidé mají krátkou paměť. Vždycky když někdo na Grand Tour dominuje, tak je podezřelý. Přitom si neuvědomují, že více jak sedmdesát procent výkonu ve sportu, a cyklistiku nevyjímaje, tvoří psychika. Pokud se vám daří vše, nač sáhnete, jede se vám daleko lépe, naopak soupeřům hůře. Takže i když výkonnost mohou mít podobnou, výsledky jsou rozdílné," řekl k tomuto tématu v pátek expert Aktuálně.cz Lubor Tesař (ČTĚTE ZDE).

Prohřešek s močí ale není na Tour bohužel ničím novým. Podobně "obdaroval" jeden z fanoušků v roce 2013 dalšího Brita Marka Cavendishe. Ten se stal trnem v oku některým příznivcům cyklistiky kvůli své agresivní jízdě v hromadných spurtech, což ve zmíněném ročníku odnesl těžkým pádem Tom Veelers ve finiši desáté etapy.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy