Nechutné! Frooma polili močí, Porte dostal pěstí

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 19. 7. 2015 17:15
Jezdci stáje Sky se dostali do konfliktů s fanoušky.
Chris Froome.
Chris Froome. | Foto: Reuters

Mende – Britský cyklista Chris Froome sice zatím jasně dominuje letošnímu 102. ročníku Tour de France, na růžích ustláno ale rozhodně nemá. V sobotní čtrnácté etapě, která končila krátkým, ale extrémně těžkým stoupáním na Cote de la Croix Neuve, jej totiž někdo polil močí.

Reportáž z nedělní patnácté etapy si můžete přečíst ZDE!

K incidentu došlo zhruba šedesát kilometrů před cílem. "Viděl jsem toho chlápka, jak běží kolem silnice s námi a v ruce drží hrnek. Obsah na mě vylil se slovy 'dopée' (doping). Nebylo pochyb o tom, že se jednalo o moč," postěžoval si po dojezdu do cíle lídr závodu, který se ve zmíněném závěrečném stoupání zbavil kromě Naira Quintany všech svých konkurentů.

Froomovi zkazil incident den

"Je to nechutné, naprosto nechutné. Do sportu to podle mne nepatří. Vím, že je to jen pár jedinců, ale i ti mi dokážou znechutit celý den," dodal smutně třicetiletý Brit, který neopomněl pogratulovat vítěznému Stevu Cummingsovi z týmu MTN Qhubeka. Ten se stal prvním vítězem etapy na "Staré dámě" z afrického týmu. Froome se totiž právě na černém kontinentu narodil.

To ale nebyla jediná kontroverze, kterou si stáj Frooma či Čecha Leopolda Königa v sobotu "užila". Dle Nizozemce Theo Bose, shodou okolností právě z Qhubeky, který ale na Tour nestartuje, totiž Richieho Porteho dokonce jeden z diváků inzultoval ranou pěstí.

Kromě rány pěstí schytal i plivanec

"Možná by měla UCI testovat právě podobné rádoby fanoušky," napsal na svůj twitterový účet jednatřicetiletý rodák z Hierdenu. Sám postižený se k tomu nevyjádřil, že se ale nejedná o nesmysl, potvrzuje i další Nizozemec Sebastian Langelveld z Cannondale-Garmin.

"Dnes jsem viděl, jak někdo na Porteho plival. Je to hodně neuctivé. Prosím, nedělejte to, nebo radši zůstaňte doma!" zastal se třicetiletý elitní klasikář "Tasmánského ďábla", který po sezoně ze Sky odejde.

Vše došlo tak daleko, že na závěrečném kopci dokonce slezl König z kola a s diváky pár minut diskutoval. Pro jeho stáj pak najal ředitel závodu Christian Prudhomme dokonce policejní ochranku.

Bohatá britská formace se stala terčem útoků díky své dominanci, která zavdala spekulacím o dopingu. Ty podpořil na sociálních sítích mimo jiné i legendární Lance Armstrong, který je v těchto dnech také ve Francii. Za svá prohlášení se sice později omluvil, některé fanoušky ale neuklidnil.

"Kluci mají strach," vysvětlil sportovní ředitel Sky Nicolas Portal, proč týmový autobus chránila před nedělní etapou pětice policistů. Ti žádnou událost řešit nemuseli. "Je tu souvislost mezi tím, co je novinách, televizi a rádiu, a tím, co se děje u silnice," řekl ředitel Tour Prudhomme. Sám Froome v sobotu hovořil o "nezodpovědném zpravodajství".

Podobné problémy měl i Cavendish

"Je to kolorit. Lidé mají krátkou paměť. Vždycky když někdo na Grand Tour dominuje, tak je podezřelý. Přitom si neuvědomují, že více jak sedmdesát procent výkonu ve sportu, a cyklistiku nevyjímaje, tvoří psychika. Pokud se vám daří vše, nač sáhnete, jede se vám daleko lépe, naopak soupeřům hůře. Takže i když výkonnost mohou mít podobnou, výsledky jsou rozdílné," řekl k tomuto tématu v pátek expert Aktuálně.cz Lubor Tesař (ČTĚTE ZDE).

Prohřešek s močí ale není na Tour bohužel ničím novým. Podobně "obdaroval" jeden z fanoušků v roce 2013 dalšího Brita Marka Cavendishe. Ten se stal trnem v oku některým příznivcům cyklistiky kvůli své agresivní jízdě v hromadných spurtech, což ve zmíněném ročníku odnesl těžkým pádem Tom Veelers ve finiši desáté etapy.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 14 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy