Cleveland i Boston jsou jeden zápas od postupu

6. 5. 2018 9:32
Obě série druhého kola play off Východní konference jsou blízko rozuzlení.
LeBron James (23) a Kevin Love (0) z Clevelandu slaví.
LeBron James (23) a Kevin Love (0) z Clevelandu slaví. | Foto: Reuters

New York - Pro finále Východní konference NBA se rýsuje dvojice Boston - Cleveland. Basketbalisté Celtics zvítězili na hřišti Philadelphie 101:98 po prodloužení a vedou už 3:0 na zápasy a stejně se vyvíjí i série mezi Clevelandem a Torontem, v níž třetí duel rozhodl LeBron James střelou se závěrečným klaksonem.

Cleveland si z Toronta přivezl dvě vítězství a v domácím utkání ani jednou neprohrával. Kanadský celek přesto mohl pomýšlet na vítězství, protože smazal sedmnáctibodové manko a nováček O.G. Anunoby osm sekund před koncem trojkou vyrovnal na 103:103. Jenže pak James předribloval celé hřiště, vystřelil v pohybu z jedné nohy a míč od desky propadl do koše.

"Viděl jsem ho několikrát takhle střílet, když jen tak blbne na tréninku. Ale stejně si říkám: proč by se člověk rozhodl zrovna pro takovouhle střelu - aby vyhrál zápas play off? Neuvěřitelné," popisoval své pocity Jamesův zkušený spoluhráč Kyle Korver.

James tradičně kraloval všem střelcům s 38 body, Kevin Love jej podpořil 21 body a 16 doskoky. Korver přetavil pouhých osm střeleckých pokusů v 18 bodů. Raptors táhl rozehrávač Kyle Lowry s 27 body, ale DeMar DeRozan zůstal jen na osmi bodech a poslední čtvrtinu sledoval z lavičky.

Zápas Philadelphie s Bostonem probíhal ve vlnách a dospěl do dramatické koncovky. Výhodu posledního útoku mohli mít za stavu 87:87 domácí Sixers, jenže JJ Redick špatně přihrál a z brejku se hosté 1,8 sekundy před koncem ujali vedení.

Philadelphia po oddechovém čase zahrála akci na Marca Belinelliho, Ital sice z rohu těžkou střelu z otočky s klaksonem proměnil, ale trojkovou čáru přešlápl a následovalo prodloužení. Jeho závěr ovládl Al Horford a vybojoval Celtics třetí bod v sérii.

Horford zakončil zápas s 13 body, nováček Jayson Tatum se dostal na 24 bodů a Terry Rozier přidal 18. Philadelphia měla šest dvouciferných střelců, jenže celý tým střílel s bídnou úspěšností 39 procent. Statistikám vládl Joel Embiid s 22 body a 19 doskoky.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 3. zápasy:

Philadelphia - Boston 98:101 po prodl., stav série 0:3; Cleveland - Toronto 105:103, stav série 3:0.