Golden State vstoupil do finále NBA výhrou v prodloužení

5. 6. 2015 6:45
Výsledek prvního finále NBA.
Stephen Curry (30) z Golden State v akci v prvním finále NBA proti Clevelandu.
Stephen Curry (30) z Golden State v akci v prvním finále NBA proti Clevelandu. | Foto: Reuters

Oakland - Basketbalisté Golden State vyhráli nad Clevelandem i díky 26 bodům Stephena Curryho první finále NBA 108:100 v prodloužení.

Warriors, kteří se vrátili do finále po čtyřiceti letech, si ne dokázali ubránit hvězdu Cavalliers LeBrona Jamese (44 bodů), ale další hráči soupeře se prosadit nedokázali. Naopak domácí měli další čtyři hráči, kteří si připsali aspoň 11 bodů.

Skvělý nástup Cavs nestačil

Cleveland vstoupil do svého prvního finále po osmi letech, když v první čtvrtině vedl až o 14 bodů. Warriors se ve druhé části vzchopili a do poločasu stáhli ztrátu na tři body.

Před poslední dvanáctiminutovkou bylo srovnáno 73:73. Cavaliers téměř každý druhý útok hráli přes Jamese, jemuž spoluhráči vyklízeli prostor, aby mohl hrát jeden na jednoho. James se prosazoval hlavně ve vymezeném území, ale necelé tři minuty před koncem srovnával na 96:96 přesným trojkovým pokusem.

Ani James není neomylný

V poslední minutě domácí poslal do vedení Curry a za hosty srovnal trestnými hody Timofej Mozgov. Domácí si připravili útok po oddechovém času, Curry šel sám na koš z pravé strany, ale jeho pokus zablokoval rozehrávač Irving.

Cleveland tak měl k dispozici dostatek času na případnou vítěznou střelu. Ta se ale Jamesovi nepovedla a do koše nespadl ani nečekaně nadějný pokus Imana Shumperta, jenž vystřelil v poslední vteřině zády ke koši z rohu hřiště.

Prodloužení zahájil čtyřmi trestnými hody Curry a naděje hostů na úspěch pohřbil přesnou trojkou Harrison Barnes. Hráči Clevelandu v prodloužení minuli prvních osm střel a jediný koš týmu zaznamenal James až devět vteřin před koncem.

Irving nedohrál. Znovu koleno?

Ještě větší pohroma než ztracená koncovka potkala hosty dvě minuty před koncem prodloužení. Irving, s 23 body druhý nejlepší střelec týmu, spadl při úniku s míčem a s bolestivou grimasou zamířil předčasně do šatny.

Irving má zdravotní problémy v celém play off a není vyloučené, že si obnovil zranění levého kolene. Zatím není jasné, zda bude do druhého zápasu, který je v Oaklandu na programu v neděli, připraven. "Z tónu mého hlasu určitě poznáte, že mám trochu strach," řekl Irving.

Hvězdě nešla střelba z pole

James nastoupil do své šesté finálové série v kariéře a poprvé ve finále překonal hranici 40 bodů. Na 44 bodů se však hodně nadřel, když proměnil osmnáct z 38 pokusů z pole.

"Musíme toho kolem něj udělat více," věděl po utkání trenér Clevelandu David Blatt, že jeho hvězda potřebuje větší prostor.

Warriors k výhře dovedl Curry s 26 body a 8 asistencemi. Klay Thompson přidal 21 bodů. Výrazně přispěl také náhradník André Iguodala s 15 body. Lavička Warriors přestřílela hostující náhradníky 35:9.

Finále NBA:

Golden State - Cleveland 108:100 po prodl. (29:19, 51:48, 73:73, 98:98)

Nejvíce bodů: Curry 26, Thompson 21, Iguodala 15, Green 12, Barnes 11 - James 44, Irving 23, Mozgov 16. Fauly: 16:20. Trestné hody: 22/20 - 19/13. Trojky: 10:9. Doskoky: 48:45. Diváci: 19.596. Stav série 1:0.