Začíná NBA: Hon na LeBrona a poslední šance pro Kobeho

Lukáš Korynta
28. 10. 2014 7:20
Nejslavnější basketbalová liga světa startuje. Znovuzrozený Cleveland bude chtít pod LeBronem vyhrát titul, zuby si brousí také posílené Chicago. Na západě se strhne hon na San Antonio.
LeBron James na tréninku Clevelandu Cavaliers.
LeBron James na tréninku Clevelandu Cavaliers. | Foto: Reuters

New York - V úterý v noci vypukne od roku 2010 možná nejočekávanější ročník basketbalové NBA. Proč od roku 2010? Tehdy se LeBron James rozhodl opustit Cleveland a zabojovat o svůj první mistrovský titul v Miami. Letos už je trojnásobným šampionem a tak míří zpět “domů” do Clevelandu. A to si jeho fanoušci nemohou nechat ujít.

Skoro by se dalo říct, že téma letošní sezony je LeBron a jeho Cleveland, který navíc posílil o jednoho z nejlepších podkošových hráčů současnosti Kevina Lova. Historie však praví, že ne vždy se týmu podaří vyhrát titul hned v první sezoně, jakkoliv silný se na papíře může zdát. Kdo tedy letos stojí za sledování?

“Cleveland má opravdu skvěle poskládaný tým, ale bude záležet jak se všichni stihnou sehrát, aby na jaře mohli bojovat o titul,” tvrdí bývalý basketbalový reprezentant a v současnosti komentátor televizních přenosů NBA pro stanici Nova Sport Petr Janouch. I proto favorizuje na titul někoho jiného.

Cleveland a kdo dál?

Východní konference je již tradičně slabší a boj o čelo se vlivem zranění zúžil prakticky jen na dva týmy - Cleveland a Chicago. Bulls mají zpět hvězdného rozehrávače Dericka Rose, z Los Angeles se jim navíc podařilo ulovit dvojásobného mistra ligy Paua Gasola.

Jak říká Janouch, Bulls mají tým, který je schopný vyhrát titul, bude záležet jen na zdraví jejich největší hvězdy. “Jestli se Rose znovu nezraní, věřím na východě Chicagu,” řekl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

S loňskými finalisty východní konference už skoro nikdo nepočítá. Indianě se na celou sezonu zranil Paul George, Miami je bez LeBrona poloviční. “I tak ale budou dobrým týmem, vidím je ale na takové čtvrté, páté místo,” hodnotí Janouch.

V play-off budou chtít překvapit určitě i New York Knicks a jejich sousedé z Brooklynu, oba si ale oproti loňské sezoně ještě pohoršily. Do bojů o čelo chce promlouvat také mladé a dravé Toronto, překvapit může i čím dál lepší Washington.

Konec Kobeho éry

Jakkoliv slabá je letos Východní konference, ta Západní je skoro napěchovaná k prasknutí. Hned šest týmů si brousí zuby na titul. San Antonio, LA Clippers, Oklahoma, Dallas, Houston, Golden State, ti všichni chtějí letos minimálně do finále.

“Západ má oproti východu mnohem lepší střed tabulky, ale větší propast než loni už to snad ani být nemůže,” hodnotí Janouch stále se zvětšující rozdíly mezi tradičně silnějším západem a slábnoucím východem.

I proto mají týmy ze západu těžkou pozici. Favoritem bude mistrovské San Antonio, stát se ale může cokoliv. Jedno zranění a šance na obhajobu jsou pryč. “Jsem rád, že po loňském titulu začnou brát všichni Spurs zase trochu vážně. Už před pěti lety byli pro smích, že jsou staří. A podívejte se teď,” poukazuje Janouch na nestárnoucí jádro San Antonia, které si brousí zuby na další vítěznou jízdu.

Naopak jeden z nejúspěšnějších týmů basketbalové historie čeká další mizerný ročník. Los Angeles Lakers po uplynulé sezoně ještě víc oslabili, tým teď stojí na stárnoucím Kobem Bryantovi, který čím dál častěji bojuje s vlastním zdravím.

“Obávám se, že Lakers nespasí už nikdo,” řekl s nadsázkou Janouch. Gasol už je v Chicagu, Steve Nash je kvůli bolestem nucen rozloučit se s basketbalem navždy. Veškerá tíha tak padá znovu na Kobeho.

Největší letní posilou Lakers je rozehrávač Jeremy Lin, který se proslavil především tím, že před dvěma lety v New Yokru pobláznil celý svět svými výkony z pozice náhradníka. V Los Angeles zřejmě spoléhají, že linmánie bude mít druhý díl.

LeBronův nástupce konečně v NBA

Stejně jako každý basketbalový fanoušek bude letos sledovat Cleveland, tak i Minnesota bude mít své pečlivé pozorovatele. Nováček Andrew Wiggins, který byl označován i jako nástupce LeBrona Jamese, je konečně v NBA a bude se chtít předvést.

“V Minnesotě bude mít hodně prostoru, navíc bude chtít Clevelandu dokázat, že ho neměli vyměnit,” myslí si Janouch. Právě Wigginse tipuje jako nejlepšího letošního nováčka společně s Nerlensem Noelem, který byl sice draftován už loni, kvůli zranění ale bude mít nováčkovský status i letos. “Na Noela jsem slyšel jen chválu, je takovou atletickou hříčkou přírody.”

Tipy Petra Janoucha:

Mistr ligy - San Antonio Spurs
Vítěz Západní konference - San Antonio Spurs
Vítěz Východní konference - Chicago Bulls
Nováček roku - Nerlens Noel
Nejlepší hráč (MVP) - LeBron James

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy