Nuda, nebo slavná rivalita? NBA má opět stejné finále, James si v něm může vyšlápnout na Jordana

jzp jzp
31. 5. 2018 7:26
Golden State Warriors vs. Cleveland Cavaliers. Basketbalová NBA zažije počtvrté v řadě stejné finále, což mnohé fanoušky nudí.
LeBron James povede Cleveland ve finále NBA proti Golden State.
LeBron James povede Cleveland ve finále NBA proti Golden State. | Foto: Reuters

Praha - Takovou šňůru nezná NHL (hokej), NFL (americký fotbal) ani MLB (baseball). NBA je první velkou zámořskou soutěží, která zažije stejné finále čtyřikrát za sebou.

Historický moment? Nepochybně. Překvapení? V žádném případě.

Bývalý hvězdný basketbalista Charles Barkley, který nyní pracuje jako analytik, před sezonou prohlásil: "Nejtěžší pro mě je, že musím chodit do televize a sedm měsíců předstírat, že Warriors a Cavaliers nebudou zase ve finále."

Barkley nemá křišťálovou kouli, jen zkrátka viděl nabité sestavy obou týmů. Nutno dodat, že play off jistou zápletku přeci jen nabídlo. Warriors vyřadili v konferenčním finále Houston až v sedmém klání, Cavaliers měli stejné potíže s Bostonem.

K očekávanému vyvrcholení každopádně došlo, ovšem problém s předvídatelností nezmizel. Jasným favoritem finále je Golden State, které slavilo prvenství už loni a před třemi roky. Vyzyvatelům z Clevelandu nevěří analytici ani nezaujatí fanoušci.

Zatímco outsider je zcela závislý na výkonech své největší hvězdy LeBrona Jamese, obhájci mají víc es - Kevina Duranta, Stephena Curryho či Klaye Thompsona.

Otázkou je, zda dopředu známé finále se zřejmým favoritem soutěži neškodí. "Jestli je to pro NBA špatné? Není. Ale nuda je to určitě," říká redaktorka Arielle Rettingová z deníku The Guardian.

Zastánci stále stejného ligového rozuzlení tvrdí, že stávající éra bude jednou stejně slavná jako rivalita Los Angeles Lakers a Boston Celtics z 60. a 80. let.

Pozitivně mluví i televizní čísla. Tři poslední finálové série byly nejsledovanější za poslední dvě dekády.

Před třemi roky přitáhl diváky první titul Golden State po 30 letech. O rok později slavil Cleveland poprvé ve své historii, navíc předvedl úchvatný finálový obrat ze stavu 1:3. V další sezoně si Warriors vzali prvenství zpět, když s posilou Durantem stvořili "supertým".

Letošní dramatická linka stojí na Jamesovi, jenž podstoupí finále NBA poosmé za sebou. Musí podat životní výkon, aby Cavaliers měli šanci. Zároveň může ještě výrazněji vstoupit do historie.

"Pokud Cavaliers zvítězí, LeBron pravděpodobně překoná Michaela Jordana a stane se nejlepším basketbalistou všech dob," soudí novinář Jeremias Engelmann ze stanice ESPN.

LeBron James
LeBron James | Foto: Reuters

Dlouhé debaty na téma "James vs. Jordan" se hlavně za Atlantikem vedou už nějaký čas. Většina fanoušků stojí za Jordanem, ovšem LeBronův kredit s dalšími úspěchy stoupá. "Můžeme si užívat výkony jednoho, aniž bychom shazovali druhého. Nediskutujme nad tím, co stejně nemá jednoznačnou odpověď," napsal ke sporu slavný Kobe Bryant, jenž také patří k nejlepším hráčům historie.

Jednodušší je zodpovědět otázku, jestli finále mezi Golden State a Clevelandem uvidí diváci i za rok. Dost možná ne.

James je ve 33 letech blíž ke konci kariéry než k jejímu začátku a není vyloučené, že ještě zkusí angažmá v Houstonu, kam ho údajně láká rozehrávač Chris Paul.

Warriors mají větší šanci, že dominanci protáhnou, ale nabitý kádr neudrží věčně, byť platový strop se nejspíš brzy přehoupne nad hranici sto milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy