Joint šest hodin před zápasem, hraní pod vlivem. Konopí je v NBA populární navzdory zákazu

jzp jzp
3. 6. 2018 11:00
Z velké čtyřky zámořských profesionálních lig zaujímá druhý nejtvrdší postoj ke konopí basketbalová NBA. Hráči však zakázanou látku stejně užívají.
Matt Barnes
Matt Barnes | Foto: ČTK

Praha - Po prvním prohřešku následuje odvykací kúra, po druhém pokuta 25 tisíc dolarů (přes půl milionu korun), po třetím stopka na pět zápasů.

Sportovci, kteří chtějí v NBA užívat konopí a nemít problémy, mají smůlu, nebo musejí mezi jednotlivými testy prokázat jistou šikovnost. V NFL (americký fotbal) jsou tresty ještě tvrdší. MLB (baseball) má sice podobný postoj, ale v praxi sportovce testuje jen za určitých okolností.

Z velkých zámořských lig je nejtolerantnější hokejová NHL, která marihuanu jako jediná nezakazuje a dokonce má diskutovat o její podpoře (více zde). Kontroverzní rostlina může podle některých sloužit jako lék proti bolesti místo návykových prášků.

NBA své stanovisko zatím měnit nehodlá. To ale neznamená, že basketbalisté si konopí nedopřávají.

"Já jsem si ho dával šest hodin před zápasem," přiznal britské stanici BBC bývalý křídelník Matt Barnes. "Ráno jsme si zastříleli, pak jsem šel domů, vykouřil jointa a na chvíli si zdřímnul. Po probuzení jsem si dal sprchu, najedl se a šel hrát."

Barnes praktikoval svůj rituál ještě v minulém ročníku, kdy s Golden State vyhrál titul. Od trenéra Stevea Kerra nedostal žádné varovné signály, naopak u něj našel pochopení. Kerr v minulosti konopí sám užíval na chronickou bolest zad.

Jde o ožehavé téma. Menšina států USA marihuanu stále zakazuje i pro léčebné účely.

Barnes, jenž v NBA vystřídal devět klubů, pomocí diskutované látky mírnil bolest a relaxoval. "Pomáhala mi najít klid v duši," podotkl. Zároveň přiznal, že konopí si dopřává od 14 let.

Počínání Barnese není v nejlepší basketbalové soutěži nikterak výjimečné. Bývalý tahoun Denveru Kenyon Martin řekl webu Bleacher Report, že marihuanu zkusilo 85 procent hráčů NBA.

Někdejší pivot Al Harrington teď dokonce obchoduje s léčebným konopím. Během hráčské kariéry se potýkal se zdravotními obtížemi a spolykal hodně protizánětlivých přípravků, než zjistil, že vedlejší účinky marihuany jsou méně škodlivé. Zelenou rostlinu používal ve formě kapslí či mastiček.

O tom, že konopí je v NBA hodně rozšířené, nemá Harrington nejmenší pochyby. "Dokonce i trenéři a majitelé ho užívají," prozradil stanici BBC. "Každý tým, v němž jsem hrál, měl alespoň pět hráčů, kteří kouřili jointy. Nejednou se stalo, že dorazili na zápas ještě pod vlivem."

Pozoruhodné je, že trestů za stopy THC (psychoaktivní látka v konopí, pozn. red.) v těle rozdává basketbalová liga minimum.

Někdejší křídelník Barnes relaxoval pomocí marihuany 14 sezon, ale pravidelnými testy neprošel čistě pouze dvakrát. Prý přišel na to, jak v nastaveném systému správně kličkovat.

"Uvědomil jsem si, jak moc můžu kouřit, abych to ze sebe před dalším testem dostal," řekl 38letý Američan. Stále je přesvědčený, že kdyby mohl konopí užívat bez omezení, zůstal by v NBA o dva tři roky déle.

 

Právě se děje

Další zprávy