Navrátil: Budu dva měsíce trnout, aby se klukům nic nestalo

Sport Sport
19. 9. 2012 6:00
Ve velmi dobré náladě se v úterý vrátil do Česka úspěšný daviscupový tým, který o víkendu v Argentině vybojoval po třech letech postup do finále.
Jaroslav Navrátil doufá, že Tomáš Berdych i Radek Štěpánek zůstanou do finále Davisova poháru zdraví
Jaroslav Navrátil doufá, že Tomáš Berdych i Radek Štěpánek zůstanou do finále Davisova poháru zdraví | Foto: Reuters

Praha/Prostějov - Ve velmi dobré náladě se v úterý vrátil do Česka úspěšný daviscupový tým, který o víkendu v Argentině vybojoval po třech letech postup do finále.

Po příjezdu se tým kapitána Jaroslava Navrátila navíc dozvěděl, že se mu pravděpodobně splní přání hrát finále proti Španělsku (16.-18. listopadu) v pražské O2 areně.

Navrátil spolu s jedničkou týmu Tomášem Berdychem, který byl v Argentině u všech třech českých výher, už nyní přemýšlejí o nejvhodnějším povrchu pro finálový duel.

"Musíme zvolit variantu, která nám nejvíce vyhovuje. To znamená rychlý dvorec, který ale nemůže být tak rychlý jako v minulosti. Budeme hledat," přiblížil Berdych na úterní tiskové konferenci v Prostějově fakt, že Mezinárodní tenisová federace ITF už nepovoluje hrát na superrychlém povrchu, který Češi často jako hostitelé volili.

"Povrch by měl být určitě tvrdý," poznamenal po příletu do Prahy Navrátil, a poukázal tak na fakt, že na antuce jsou Španělé v Davisově poháru neporazitelní.

"Povrch zvolíme podle druhého hráče"

O volbě povrchu však stále rozhodnutý není, finální rozhodnutí udělá až poté, co po nadcházejícím turnaji Masters v Šanghaji poradí s Berdychem a Štěpánkem. 

"Budu jim volat do Šanghaje, jak se kluci rozmysleli. Musíme zvážit všechna pro a proti," dodal Navrátil.

Při pravděpodobné absenci španělské jedničky Rafaela Nadala podle něj bude důležité, koho španělský kapitán Alex Corretja zvolí jako dvojku do dvouher po Davidu Ferrerovi.

"Ferrer je všude šikovný, proto se musíme při výběru dívat spíše na jejich případného druhého hráče a zvolit povrch správně, aby nám vyhovoval co nejvíc," přiznal Navrátil s tím, že bude Corretja vybírat mezi aktuální dvojkou Nicolásem Almagrem a Felicianem Lópezem.

Španělé sestavu zvolí až podle povrchu

Zatímco Almagro má s Berdychem výrazně negativní bilanci a prohrál s ním letos jak na Australian Open, tak na US Open, López má s Berdychem lepší vzájemnou bilanci (4:3), navíc s ním dvakrát na tvrdém povrchu vyhrál.

"Španělé mají na výběr šestici hráčů a určitě si s nominací počkají podle naší volby povrchu," dodal Navrátil s tím, že by López hrál i čtyřhru vedle stálého parťáka z Davis Cupu Fernanda Verdaska.

Navrátil bude v příštích dvou měsících trnout, aby byly jeho dvě stálice zdravé. 

"Určitě budu trnout, protože jsou to dva stěžejní hráči a únava fyzická i psychická bude narůstat a bude důležité, kdo bude na finále v jakém stavu," připomněl Navrátil fakt, že jak Berdych, tak Štěpánek budou s nejvyšší pravděpodobností hrát na Turnaji mistrů, který skončí týden před finále Davisova poháru.

"Pojedu se za klukama ještě před tím podívat do Paříže. Věřím, že se kluci určitě dobře připraví a na finále se na turnajích dobře rozehrají," dodal.

Berdych: Budu ležet a chodit na golf

Sám Berdych přiznal, že nyní si dá několik dní volno, aby setřesl únavu po třítýdenní šňůře na US Open a zápasu v Argentině.

"Po takových dvou akcích musí člověk udržet hlavu v koncentraci. Nespadne to z něj samo. Potřebuje se znovu chytit a těšit se na tenis. Proto jsem trenéra poprosil, abych si vzal pár dní volna," přiznal Berdych.

"Asi budu po dlouhý době ležet doma na posteli a dívat se na televizi a nebo chodit na golf," dodal.

Při zmínce postupu do finále si uvědomuje, že už se mu další příležitost získat salátovou mísu nemusí naskytnout.

"V tenisu je dobré, že není pouze jeden vrchol sezony. Dají se vyhrát grandslamy a je zde i Davis Cup. A takoví hráči, jako například Murray nebo Federer, se k tomu nikdy nepřiblížili. No a my jsme s klukama tak blízko," uvedl Berdych.

"Z posledního finále jsme se poučili"

Oproti finále z roku 2009 v Barceloně však tentokrát čeští tenisté nechystají žádné speciální akce jako například zvláštní společný úbor, kterým nechali připomenout úbor vítězů Davisova poháru z roku 1980.

"Poučili jsme se z našeho předcházejícího finálového nezdarů. Nebudeme nic vymýšlet dopředu. Jedinou změnou bude, že hrajeme finále v domácím prostředí, což je sama o sobě velká výhoda," zakončil Berdych.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy