Naším cílem je první patnáctka, říká trenér běžkařek před SP v Novém Městě

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
14. 1. 2020 16:22
Po čtyřech letech se tradiční Zlatá lyže uskuteční tento víkend v Novém Městě na Moravě jako závod Světového poháru. Početná česká reprezentace bežeckého lyžování tak bude mít možnost změřit své síly se světovou elitou. "V sezoně se nejvíc daří Kateřině Razýmové a chtěla by v domácím prostředí potvrdit dobrou formu," zdůraznil trenér ženského týmu Jan Franc v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Kateřina Razýmová
Kateřina Razýmová | Foto: ČTK

Chválíte Kateřinu, takže s jejími letošními výsledky jste spokojen?

Řekl bych dokonce velice spokojen. I když jsem už na začátku sezony věděl, že je na tom lépe než loni, tak tak dobré výsledky jsem nečekal. Vždyť ve třech závodech skončila v elitní desítce, jednou dokonce dojela pátá. Nešlo tedy o náhodu, dokázala pěkný účet zopakovat i v dalších vystoupeních.

Z Tour de Ski odstoupila pro nemoc?

Ano, měli jsme samozřejmě jiné představy, ale během dvou dnů se vinou střevních problémů, které provázela i teplota, všechno zhroutilo. Po týdenním výpadku dobrala antibiotika a už začala opět trénovat. Věřím, že do sobotního závodu bude zase dobře připravena.

Co byste řekl na adresu Petry Novákové?

Něco podobného, co platí na Katku. Potěšil mě její úspěšný comeback. Přibrzdilo ji nachlazení, ale už se také vyléčila a pilně trénuje.

Mezi desítkou nominovaných žen je i vycházející hvězdička Bára Havlíčková. Co od ní očekáváte?

Také ona musela vyhledat lékařskou pomoc a vynechat Evropský pohár, ale i ona se už začala připravovat na víkendové závody. Je však juniorkou a přechod do kategorie dospělých je pro každého velice náročný. Navíc to pro ni bude premiéra mezi ženami. Takže kdyby se jí v souboji se sedmi desítkami startujících podařilo skončit kolem čtyřicátého místa, mohli bychom hovořit o spokojenosti. Nadějné mládí potřebuje dostat šanci a nesmí chybět oboustranná trpělivost.

Jaký výsledek vašich svěřenkyň by vás potěšil?

Kdyby jedna skončila mezi nejlepšími patnácti a další pak do třicítky. Jestliže by se to podařilo třem, byla by to pohádka.

Jistě pro vás není tajemstvím, jaká je situace v kategorii mužů?

Zatím je nejasná, protože česká jednička Michal Novák musel prodloužit svoji rekonvalescenci a o jeho startu rozhodne ve čtvrtek lékař. Upozornit by mohl na sebe Petr Knop, který na Tour de Ski skončil na 32. místě. Z nadaných juniorů pak Tomáš Lukeš.

A jaké jsou v Novém Městě podmínky pro vydařený víkend?

Dráha je dobře připravena, podle předpovědi by mělo být pěkné počasí a diváci budou mít vstup zdarma, takže atmosféra by měla být na očekávané úrovni.

Na Světový pohár zdarma

Vysočina Arena přivítá po čtyřech letech světovou elitu běžců na lyžích. V rámci domácího podniku Světového poháru se uskuteční dva závody, na kterých nebude chybět kompletní česká reprezentace ani největší světové hvězdy běžeckého lyžování.

Fanoušci se v tradičním místě českého zimního sportu mohou těšit na atraktivní podívanou. V sobotu 18. ledna v 9:45 poběží ženy klasickou technikou 10 km a od 11:15 muži 15 km. O den později jsou na programu na stejných délkách tratí stíhací závody. Nedělní závod žen startuje v 11:10 a mužů ve 13:00.

Vedle samotných závodů kompletní světové špičky na návštěvníky Areny čeká také bohaté občerstvení a atraktivní doprovodný program. Samotná Vysočina Arena bude pro fanoušky otevřena v sobotu 18. ledna od 7:45 do 14:00, v neděli 19. ledna od 9:00 do 15:00. Pro diváky budou připraveny dva sektory u tratí s velkoplošnými obrazovkami, živým komentářem a DJ produkcí, aby si závody co nejvíce užili a měli maximální přehled o jejich vývoji.

Hned vedle stadionu vyroste trať se zábavnými překážkami, kde si děti mohou vyzkoušet běžkování i další zimní sporty. V obou závodních dnech bude trať k dispozici od 9:00 do 14:00, přímo v areálu si zájemci mohou zapůjčit vybavení.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy