Nash v Novém Městě po pádech patnáctá, Kulhavý nedojel

Podívejte se na fotogalerii ze závodu mužů do třiadvaceti let a závodu žen
Kateřina Nashová byla největší českou nadějí v závodě žen Elite, ale kvůli dvěma pádům nakonec dojela až patnáctá
Tereza Huříková, patřící k nastupující generaci českých cyklistek, dojela až třicátá.
Vítězkou závodu se stala Francouzka Pauline Ferrandová Prévotová.
Druhá v Novém městě dojela Catharine Pendrelová
Ondřej Kurečka
Aktualizováno 25. 5. 2014 20:53
Závod žen na Světovém poháru v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě vyhrála překvapivě Francouzka Pauline Ferrandová-Prevotová.

Nové Město na Moravě - Českým cyklistům se v nedělních závodech světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě nedařilo. V mužském závodě, který potřetí za sebou ovládl Nino Schurter, totiž olympijský šampion Jaroslav Kulhavý do cíle ani nedojel, a nejlepší český jezdec Jan Škarnitzel zaznamenal až čtyřiadvacátý nejlepší čas.

Mezi ženami pak po dvou pádech na lepší než patnáctou příčku nedosáhla česká favoritka Kateřina Nash a závod nevyšel ani nakonec třicáté Tereze Huříkové. Nejrychlejší v této kategorii byla Pauline Ferrandová-Prévotová.

V závodě do 23 let byl nejlepším Čechem debutující Jan Vastl, vyhrál Michiel van der Heijden.

Schurter opět vítězně

Zlatým hřebem programu byl v neděli od 13.15 závod elitní kategorie mužů. Úvod mužského závodu nabídl divákům tradiční obrázek, úřadující mistr světa Nino Schurter se snažil ujet svým konkurentům hned od startu, od prvního regulérního kola vedl a tentokrát svůj náskok dovezl až do cíle. Od doby, kdy se usadil na čele, přepustil vedoucí pozici jen na pár okamžiků.

Za Schurterem se z počátku pohyboval i Jaroslav Kulhavý, ale technický problém jej vyřadil z boje o pódium a olympijský vítěz nakonec závod vzdal. Za Švýcarem tak nakonec na druhém místě dojel Francouz Tempier a na třetí pozici Němec Milatz. Vedoucí jezdec celkového hodnocení SP Julien Absalon dojel pátý a vedení udržel.

Kromě Jaroslava Kulhavého potkaly technické problémy v nevhodný okamžik i druhou velkou naději Ondřeje Cinka, který nakonec dojel na 46. pozici. Nejlepším z Čechů tak byl Jan Škarnitzl na 24. místě.

Nino Schurter tak v Novém městě zvítězil potřetí v řadě. Ze čtyř SP, které se ve Vysočina Aréně jely, našel přemožitele pouze jednou, a to v osobě Jaroslava Kulhavého v roce 2011, kdy se Schurter musel spokojit se stříbrnou pozicí.

„Je to skvělá trat, která mi sedí, je skvěle závodit tady před těmi diváky,“ řekl nám vítěz po závodě. Na otázku ohledně jeho angažmá v silničním pelotonu pak odpověděl: „Silnice je jiné závodění, ale je to dobrý trénink, jsem zpět na horském kole a chci v tom byt úspěšný. Za tři týdny jedu Okolo Švýcarska. Další úvahy o silniční kariéře nechávám až na období po OH v Riu.“

Jednu příčku za nejlepším českým závodníkem dojela legenda cyklokrosu Sven Nijs. Ten byl po závodě spokojený: „Závod to byl pro mě dobrý, jen začátek se mi moc nepovedl. Byl to můj první SP horských kol v sezoně, proto ten špatný start. 25. místo je na tomto těžkém technickém okruhu dobrý výsledek.“ Na otázku ohledně jeho dalších plánů v závodění na kolech s tlustými plášti odpověděl: „Letos chci jet ještě v Albstadtu příští týden a pak ME v Sant Wendelu.“

Van der Heijden vítězem U23

Program nedělních závodů zahájili již v 9 hodin závodníci v kategorii do 23 let. V tomto závodě dlouho na čele operovala silná skupina tří až čtyř závodníků. Před posledním kolem si však znatelný náskok vytvořil Nizozemec Michiel van der Heijden, který jej udržel až do konce.

„Dnešek mi vyšel. Cítil jsem se mnohem lépe než na předchozích SP. Od začátku jsem byl silný a věřil, že budu bojovat o vítězství. Následně jsem si vytvořil náskok, který jsem už nepustil. Příští týden chci bojovat o zisk dresu průběžného lídra SP,“ prohlásil o závodě a ambicích do dalšího týdne vítěz.

Nejlepším z Čechů byl v této kategorii Jan Vastl na 17. příčce, Tomáš Paprstka musel bohužel krátce po startu vzdát.

Časovka Prevotové

Závod žen suverénně ovládla mladá Francouzka Pauline Ferrand-Prevotová, která úspěšně kombinuje závody horských kol se závody silničními. Prevotová již do prvního regulérního okruhu najížděla s mírným náskokem na zbytek závodního pole a od té doby jela svůj soukromý závod.

„Závod se mi hodně vydařil, startovala jsem až z šesté řady, takže jsem nečekala, že budu takhle brzo vpředu. Ale cítila jsem se dobře a jela svoje tempo. Je to jen hodina a půl na plný plyn, tak jsem do toho dala všechno,“ culila se v cíli vítězka.

Obsazení stupňů vítězů bylo velmi pestré. Dvaadvacetiletou Prevotovou na nich doplnila vrstevnice a vedoucí žena celkového hodnocení SP Jolanda Neff ze Švýcarska, která dojela pátá, a na druhém až čtvrtém místě matadorky světa horských kol. Kanaďanka Pendrelová, Norka Dahleová a Ruska Kalentievová.

„Byl to těžký závod. Navíc jsem měla minulý týden zdravotní problémy. Dělala jsem, co jsem při defektu a pádu mohla, jsem ráda, že jsem aspoň udržela průběžné vedení v SP,“ přiznala v cíli mladičká sympatická Švýcarka a stopy po krvi na jejím dresu potvrzovaly, že to závod skutečně jednoduchý nebyl.

Nejlepší z českých zástupkyň Kateřina Nash po dvou pádech dojela na patnácté pozici, Tereza Huříková třicátá.

Závod Světového poháru v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě:

Muži: 1. Schurter (Švýc.) 1:28:33, 2. Tempier (Fr.) -8, 3. Milatz (Něm.) -14, 4. McConnell (Austr.) -28, 5. Absalon (Fr.) -29, 6. Hermida (Šp.) -47, ...24. Škarnitzl -4:48, 27. Hynek -5:28, 38. Ulman -6:32, 46. Cink -7:07, 61. Novák -8:52, 64. Nesvadba -9:25, 72. Eberl -10:44, Kulhavý (všichni ČR) nedokončil.
Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Absalon 640, 2. Hermida 410, 3. McConnell 400, ...11. Cink 282, 34. Kulhavý 95, 47. Škarnitzl 58, 51. Hynek 52, 68. Ulman 30.

Ženy: 1. Ferrandová-Prevotová (Fr.) 1:26:50, 2. Pendrelová (Kan.) -2:50, 3. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) -3:30, 4. Kalentěvová (Rus.) -4:05, 5. Neffová (Švýc.) -4:36, 6. Langvadová (Dán.) -4:45, ...15. Nash -7:33, 30. Huříková -11:35, 37. Štěpánová -13:07, 39. Šulcová, 48. Škarnitzlová (všechny ČR) obě -1 kolo.
Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Neffová 490, 2. Kalentěvová 430, 3. Lechnerová (It.) 408, ...17. Huříková 209, 36. Nash 76, 53. Štěpánová 32, 57. Šulcová 27, 62. Škarnitzlová 20, 64. Veselá (ČR) 16.

Muži do 23 let: 1. Van der Heijden (Niz.) 1:16:05, 2. Sarrou (Fr.) -31, 3. Gaze (N. Zél.) -1:58, 4. Koretzky (Fr.) -1:59, 5. Bouchard (Kan.) -2:20, 6. Rodríguez (Šp.) -2:54, ...17. Vastl -5:01, 34. Skalický -8:00, 49. Bogar -9:46, 53. Stošek (všichni ČR) -10:08.
Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Sarrou 230, 2. Van der Heijden 220, 3. Koretzky 175, ...21. Vastl 21, 50. Bogar 1.