Španělský buldozer otočil dohrávaný čtvrtý set finálového utkání.
Rafael Nadal se raduje ze zisku jedenáctého grandslamového titulu
Rafael Nadal se raduje ze zisku jedenáctého grandslamového titulu | Foto: Reuters

Paříž - Rafael Nadal posedmé v kariéře ovládl dvouhru na French Open.

V dohrávaném finálovém zápase 111. ročníku porazil světovou jedničku Novaka Djokoviče po setech 6:4, 6:3, 2:6 a 7:5.

Španělský tenista na dvorcích areálu Rolanda Garrose znovu dominoval, za celý jeho průběh ztratil jediný set právě až v zápase s Djokovičem, a v Paříži tak vyhrál 53. ze čtyřiapadesáti zápasů.

Od jeho premiéry v roce 2005 našel přemožitele jen ve čtvrtfinále v roce 2009, kdy podlehl Švédovi Robinu Söderlingovi.

Nadal se osamostatnil na čele vítězů

Šestadvacetiletý Nadal vybojoval celkově jedenáctý grandslamový titul, čímž se vyrovnal tenisovým legendám - Švédovi Björnu Borgovi a Australanovi Rodu Laverovi.

V historickém pořadí vítězů turnaje pak předstihl právě Borga, který Pohár mušketýrů zvedl nad hlavu šestkrát, a osamostatnil se tak na čele historického pořadí.

"Pro mě je tenhle turnaj asi nejdůležitější. Jsem rád, že jsem zlomil Borgův rekord. Držet tuhle trofej je nezapomenutelné a je to neobyčejná chvíle," řekl při přebírání Poháru mušketýrů Nadal.

Djokovič kalendářní Grand Slam nezavršil

Naopak o rok mladší srbský tenista nenavázal na předchozí triumfy na Wimbledonu, US Open a Australian Open, kde Nadala ve finále porazil, a nezavršil tak kalendářní Grand Slam. To se jako poslednímu povedlo před 43 lety Laverovi.

"Gratulace Rafovi, je vynikající a má skvělý tým. Jsem rád, že jsem poprvé v této pozici, že jsem tady hrál finále a příště to snad bude mít lepší konec," věří Djokovič.