Nadal mezi elitou: Génius nejsem. Nejlepší je Federer

Ivo Pospíšil
14. 9. 2010 10:15
Rafael Nadal vyhrál všechny grandslamové turnaje

New York - Publikum mu aplaudovalo, on v tu chvíli ale sám nevěřil, že to dokázal. Klesl na zem, otočil se na břicho a trvalo několik sekund, než se zvedl.

Jeho soupeř, Novak Djokovič, na něj už u sítě nečekal. Došel ihned naproti, aby mu gratuloval k velkému úspěchu 

Čtěte také:
Nadal zdolal Djokoviče. Napodobil Federera a Agassiho
Berdych: Máme výhodu. Djokovič si nestačí odpočinout
Déšť potřetí za sebou posunul finále US Open na pondělí

Jako by nestačilo, že španělský tenista Rafael Nadal zlomil dlouholetou nadvládu Rogera Federera a stal se po něm světovou jedničkou. V úterý ráno se mu vyrovnal i v tom, že vyhrál všechny grandslamové turnaje.

Tím posledním byl US Open, tradiční turnaj v New Yorku.

"Už je tak dobrý, že se může stát vůbec nejlepším hráčem tenisové historie," hlesl po zápase Djokovič, jehož citují oficiální stránky turnaje. „Myslím, že dnes sehrál svůj nejlepší zápas na tvrdém povrchu. Velmi pak zapracoval i na servisu," smekl před svým protivníkem.

Porazit Djokoviče je vždy těžké, říká

Aby ne. Nadal se totiž stal v historii teprve sedmým hráčem, kterému se podařilo všechny grandslamové turnaje získat. Zařadil se tak po boku Agassiho nebo i Roda Lavera.

"Je to jako sen. Tvrdě jsem pracoval a prožil několik těžkých momentů, než jsem se sem dostal. Nikdy jsem si ale nedokázal představit, že vyhraji všechny čtyři Grand Slamy,"

"K tomu, abych porazil Nadala, jsem musel hrát celou dobu to nejlepší. Nebylo to špatné, ale například ve třetím nebo čtvrtém setu přišly momenty, kdy jsem trochu polevil. Vypadl jsem tak z tempa a Rafa už mi nedal šanci se do něho vrátit," popisoval Djokovič.

"Vyhrát nad Novakem je velmi těžké. I výsledky ukazují, že k tomu moc často nedochází. Také jsem s ním několikrát prohrál," kontroval zase jeho šťastný soupeř.

Nejlepší tenista? Tím je Federer

Djokovič byl ve finále US Open podruhé v kariéře. Stejně jako v roce 2007 i nyní byl neúspěšný. Tehdy ho zdolal ve třech setech Federer.

Nyní mu navíc mělo pomoci i počasí. Kvůli dešti byl totiž finálový souboj o den odložen a Srb si tak mohl po pětisetovém semifinále déle odpočinout.

Nadal ale na své cestě za svým devátým grandslamovým titulem  neměl slitování. Stejně tak, jako s Tomášem Berdychem ve Wimbledonu.

Zachovává si však skromnost, což prokázal ve chvíli, kdy se ho novináři ptali, zda se považuje za lepšího, než je Roger Federer. A jako argument mu slouží počet získaných grandslamových titulů, kterých Švýcar získal už šestnáct.

"Myslím, že mluvit na toto téma je hloupost. Řeč titulů zní jasně: Je lepší než já, a tak tomu asi zůstane. Šestnáct jeho triumfů je opravdu moc. Uvidíme, co se v budoucnu stane, ale zase nejsem génius," uvedl na závěr Nadal pro tiskovou agenturu Reuters.  

 

Právě se děje

Další zprávy