Na závody jezdí i 30 hodin autem. Teď se veterán Řezáč chystá na souboj s Northugem

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
7. 2. 2020 12:53
Poprvé tu vyhrál před dvaceti lety a pořád závodí. Veterán mezi českými běžci na lyžích Stanislav Řezáč se chystá na Jizerskou padesátku. Ve 46 letech mu nyní stačí umístění v první dvacítce.
Stanislav Řezáč
Stanislav Řezáč | Foto: Aktuálně.cz

Ve vyšším závodnickém věku není asi jednoduché držet krok s těmi nejlepšími. Co nesporně velké náročnosti říká vaše tělo?

Když jsem na závod celkově dobře připravený, tak nějaké velké problémy řešit nemusím. Nejhorší je cestování. Už se mi také "podařilo" sedět za volantem auta kolem třiceti hodin, což se tělu moc nelíbí. Letos však mám z tohoto pohledu štěstí, protože téměř v celé Evropě je nedostatek sněhu a na dobrých silnicích nejsou žádné komplikace.

Co všechno už máte v letošní sezoně za sebou a jak jste se svými vystoupeními spokojen?

Zúčastnil jsem se pěti dálkových běhů. V těch prvních dvou to nebyl žádný zázrak, ale s těmi posledními jsem vcelku spokojen. Nejvíc mě potěšila dvacátá příčka na italské Marcialonze, na jejíž trati jsem se cítil líp, než jsem čekal. V tomto tradičním závodě je vždy velká konkurence a mně se dařilo udržet pozici v elitní dvacítce. Udělalo mi to velkou radost.

Čím je pro vás Jizerská padesátka?

Máme v Bedřichově rodinný penzion, takže "Jizerka" je pro mě domácím závodem. Zároveň ale i ctí, že stále na ní mohu závodit. Mám výhodu, že trasy tohoto závodu dobře znám. Vím, kde jsou náročná místa a kde větrná, ale nevím, jak mně to ve velké zahraniční konkurenci pomůže. Především Norové mají výbornou formu a přijede jich asi hodně. Výhodu mají i ve skvělých lyžích.

Měl jste na tento váš domácí závod odpovídající přípravu?

Připravoval jsem se v rakouských Alpách, ale limitovalo mě nachlazení, takže potřebný a vyzkoušený desetidenní tréninkový blok mně chyběl. Na loňskou dobrou formu zatím jen vzpomínám, ale nedělní závod si za všech okolností určitě zase plně užiji. I po nemalých sněhových komplikacích bude organizačně opět na výši, a navíc bude mít významnou příchuť v připomenutí tragédie horolezců před padesáti lety v Peru.

Objevila se informace, že uvažujete o startu v pátečním večerním sprintu na 1,5 kilometru. Je to pravda?

Už neuvažuji, je to dva dny stará skutečnost. Je to sice pro mě neobvyklá novinka, ale bude to zajímavá změna a něco nového. Nebudu patřit mezi favority, takže nemusím mít trému a můžu fanoušky i sebe mile překvapit. Moc se těším především na souboj s legendárním Norem Northugem, který už také nepatří mezi nejmladší lyžaře.

A jaké umístnění v hlavním závodě by vás potěšilo?

Myslím si, že mezi zhruba osmi tisícovkami startujících bude kolem padesáti výborných lyžařů. Takže pokud by se mi podařilo dojet do dvacátého místa, tak bych se nemračil.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy