Na úvod prohra o 13 bodů. Basketbalistky po boji na ME podlehly Francii

27. 6. 2019 16:11
České basketbalistky na úvod mistrovství Evropy nedotáhly do úspěšného konce dobře rozehraný zápas s Francií. Výběr trenéra Štefana Svitka, který se na šampionátu musí obejít bez několika klíčových hráček, obhájkyním stříbrných medailí podlehl 61:74.
Česká basketbalistky připsaly první porážku
Česká basketbalistky připsaly první porážku | Foto: Milan Kammermayer

V první půli český tým soupeře zaskočil dobře organizovanou obranou, se kterou si Francouzky nevěděly rady. V první čtvrtině si Češky vypracovaly až osmibodový náskok a i když o něj přišly, dokázaly si ho vzít zpět. Ve druhém dějství narostlo vedení na deset bodů. Zásluhu na tom mělo i šest úspěšných trojek z dvanácti pokusů a Češky tak o poločase vedly 35:28.

Po přestávce Francie viditelně přidala a začalo se jí dařit i střelecky. Dokázala tak vymazat devítibodovou ztrátu z úvodu třetí čtvrtiny a před posledním dějstvím vyrovnala na 50:50. Sedm minut před koncem dala Hartleyová trojku, favorita poslala do vedení 56:54 a odstartovala rozhodující obrat.

Českému týmu, kterému kvůli zraněním chybějí nejlepší střelkyně kvalifikace Alena Hanušová, rozehrávačka Petra Záplatová, pivotka Kia Vaughnová a Julia Reisingerová, navíc úplně odešla střelba a téměř pět minut se nedokázal prosadit. Francie si vypracovala až sedmibodový náskok. Vedení pak stříbrné medailistky z posledních tří evropských šampionátů udržely a došly si pro vítězství.

V dalším utkání nastoupí reprezentantky v pátek proti Švédsku. Seveřanky si dnes poradily 67:51 s Černou Horou, se kterou český tým v neděli zakončí základní skupinu. Do čtvrtfinále postoupí pouze vítěz skupiny, celky na druhém a třetím místě čeká osmifinále. Na šampionátu se hraje také o šest míst v olympijské kvalifikaci.