Na tohle jsem si hrál jako malý kluk, říká Matura po triumfu

ČTK Sport ČTK, Sport
19. 1. 2013 14:18
Skokan na lyžích Jan Matura dosáhl v Sapporu na životní úspěch. Vyhrál závod Světového poháru.
Jan Matura byl dosud nejlépe v kariéře čtvrtý před dvěma lety v Sapporu. Teď tam vystoupil na samotný vrchol stupňů vítězů
Jan Matura byl dosud nejlépe v kariéře čtvrtý před dvěma lety v Sapporu. Teď tam vystoupil na samotný vrchol stupňů vítězů | Foto: Reuters

Sapporo - Jan Matura už ten pocit sedět nahoře na nájezdu před druhým kolem jako poslední znal z Kontinentálního poháru.

Po vydařeném první kole závodu Světového poháru v Sapporu proto psychicky vypjatou situaci zvládl a dostal se nejen na stupně vítězů, ale jako sedmý Čech v historii dokonce na ten nejvyšší.

"Říkal jsem si: 'Jsi v pozici, na kterou jsi si hrál jako malej kluk, teď si ten sen můžeš splnit'. Takže jsem se soustředil, abych udělal kvalitní druhý skok," řekl Matura na tiskové konferenci po závodě.

Jako mladší bych se role favorita lekl

Letěl daleko, stylově a čekal, co z toho bude. Být o několik let mladší, role favorita po prvním kole by se nejspíš lekl.

"Asi bych se nahoře choval jinak. Ale teď si to užívám, je to životní úspěch, na který jsem čekal celou kariéru," uvedl Matura.

Kdyby nevyhrál, svět by se mu prý nezhroutil. "Vítězství ale přišlo a je to neuvěřitelné. Je to skvělé, ale hodně čerstvé, teprve to vstřebávám, nejsem na to úplně připravený," přiznal skokan, který na konci ledna oslaví 33. narozeniny.

Matura dosud tápal v průměru

Jeho sportovní život byl jako na houpačce. Většinou tápal v průměru, z něhož vystrčil růžky před dvěma lety právě na stejném můstku v Sapporu, kde obsadil čtvrté a desáté místo.

Pak se ale další dva roky trápil, přišel o podporu, hodně lidí ho přemlouvalo, aby už radši ukončil kariéru. Matura se ale nedal a nyní sklízí ovoce.

"Kariéra byla dlouhá, nahoru dolů, pořád jsem si říkal, že když skáču tak dlouho, přeci toho nemůžu nechat, aniž bych byl aspoň na stupních vítězů. A vítězství? To je velkej bonus," prohlásil Matura, který cítí velkou satisfakci.

"Jediné, co mě drželo nad vodou, že jsem věřil sám v sebe, že bych něco takového mohl dokázat. Nechtěl jsem kariéru končit bez stupňů," řekl muž, který závodí už patnáct let.

Myslel jsem si, že vítězů máme víc

Můstek v Sapporu mu sedí, neboť tam většinou fouká proti, čehož dokáže využít.

"Ale jde to ruku v ruce s formou," upozornil Matura na skutečnost, že v roce 2007 ve stejném areálu na mistrovství světa nepostoupil ani z kvalifikace.

Jako poslední vyhrál závod Světového poháru Jakub Janda v lednu 2006. "Že jsem sedmý Čech, to mi až řekli kluci. Myslel jsem si, že vítězů máme víc," přiznal Matura.

Janda mu pouze stihl pogratulovat, jinak spolu ještě nehovořili. "Měl jsem hodně povinností," upozornil na všechny možné kontroly, tiskové konference i další rozhovory pro média.

I přes triumf chci zůstat na zemi

Historie se nebude ptát na skutečnost, že ve startovní listině chyběl vedoucí muž Světového poháru a vítěz Turné čtyř můstků Rakušan Gregor Schlierenzauer, který byl v minulých dnech nemocný, či jeho krajan Thomas Morgenstern, jenž se letos ale hodně trápí.

"V Zakopaném jsem Schlierenzauera porazil, takže těžko říct, jestli bych ho porazil i tady. Nemá cenu nad tím spekulovat," prohlásil Matura.

"Pro mě je důležité udělat dobré skoky, což se mi v poslední době daří, což je super," pravil.

Má sebevědomí vysoko, ale zůstává přesto nohama na zemi. "Vím, jaké jsou skoky na lyžích. Jak jsem šel nahoru, tak můžu jít raketově dolů. Budu si užívat, dokud můžu a jde mi to," řekl.

MS je specifický závod, je jen jedno

To ale neznamená, že nechce uspět na mistrovství světa ve Val di Fiemme, které se koná za měsíc. "Samozřejmě ambice s úspěchy rostou, ale MS je specifický závod," upozornil.

"Světových pohárů je hodně, když se jeden nepovede, nic se neděje. Ale je jasné, když se daří, je šance uspět větší," uznal.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy