Na Taxisu zahynul kůň, Velkou vyhrála Sixteen

ip, spo
14. 10. 2007 17:11
Cieszymir se vážně zranil, musel být utracen
Žokej Dušan Andrés se mazlí s vítěznou Sixteen.
Žokej Dušan Andrés se mazlí s vítěznou Sixteen. | Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Vítězem hlavního dostihu Velké pardubické, která se letos běžela s rekordní dotací čtyři a půl milionu korun, se stala sedmiletá bělka jménem Sixteen s jezdcem Dušanem Andrésem.

Hlavní prémii si tak odváží stáj, jejíž hlavní postavou je legenda pardubického dostihu Josef Váňa. Byl to pro něj mimořádně úspěšný závod: další dva koně, které má v tréninku, totiž skončili do pátého místa. Ono páté si pak vyjel Váňův stejnojmenný - teprve šestnáctiletý - syn.

Sixteen v cílové rovince předběhla ve skvělém finiši druhého Decent Fellowa a hladce zvítězila. Třetí skončila Eliška Přemyslovna v sedle s Pavlem Kašným, která byla dopředu považována spíše za outsidera dostihu a s umístěním sázkaři nepočítali.

Událost měla letos i společenský lesk. Kromě politiků boj sledovala také princezna Anna, dcera královny Alžběty a účastnice olympiády v Montrealu, která je na návštěvě Česka a předala cenu vítězi.

Na Taxisově příkopě padají kůň Maskul s žokejem Jaroslavem Myškou (v popředí) a Cieszymir s jezdcem Markem Stromským.
Na Taxisově příkopě padají kůň Maskul s žokejem Jaroslavem Myškou (v popředí) a Cieszymir s jezdcem Markem Stromským. | Foto: Ondřej Besperát

Při dekorování vítězů však princeznu vyvedla z míry malá znalost etikety, kterou jeden z žokejů prokázal - políbil Anně nečekaně ruku. 

Taxis tentokrát s problémy

Po dlouhé době jezdci zvládli rozhodující pasáž dostihu, Taxisův příkop, jen s obtížemi.

Poté, co byla náročná překážka v minulých letech upravena, přes ni šli v předchozích ročnících koně o poznání snadněji než letos.

Na Taxisu skončil jeden z hlavních favoritů Maskul s kursem 4:1, který na obtížnou překážku šel příliš pomalu. Před živým plotem nad příkopem se prakticky zastavil a zablokoval tak jezdce, kteří šli za ním.

Na kolizi trpce doplatil Cieszymir, který papírově patřil rovněž k adeptům na vítězství. Žokej Marek Stromský neměl manévrovací prostor, kůň odskočil v nulové rychlosti a zřítil se do příkopu. Zranil se natolik, že bylo předem jasné, že jeho závodní kariéra skončila. Později zpravodaj Aktuálně.cz ze závodiště ohlásil: Veterináři se rozhodli Cieszymira utratit přímo v Pardubicích smrtící injekcí. Kůň si podle zatím neověřených informací zlomil lopatku.

"Není to moje chyba," bránil se zjevně otřesený jezdec Maskula Jaroslav Myška. Chybou podle něj bylo nasadit do závodu tolik jezdů s malými zkušenostmi. "Všichni vědí, že Maskul není dost rychlý a občas má se skoky problém. Neměl jsem jít první. A pole závodníků se mělo roztáhnout. Jenže nikdo nešel dopředu, tempo bylo pomalé, tak jsem to "prdnul" dopředu. Nikdy by se to nestalo, kdyby jeli zkušení žokejové," řekl po závodu České televizi.

Výměna jezdců

V cíli druhý Decent Fellow musel do Velké s náhradním jezdcem Tomášem Hurtem, protože si krátce před dostihem zlomil ruku obvyklý žokej Decent Fellowa Josef Bartoš.

Těsně před startem tak bookmakeři přepisovali kursy a nejlepší (3,5:1) přidělili Juventusovi v sedle s šestnáctiletým Josefem Váňou mladším. Syn pardubické legendy skončil až pátý.

"Kluk dělal, co mohl, jsem spokojený," prohlásil po doběhu Josef Váňa starší. "Já jsem také napoprvé nevyhrál," dodal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
Další zprávy