Brutální boj dvou divokých. Procházkova premiéra v UFC je tady, zrodí se superstar?

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 7. 2020 10:25
Svět MMA se divá a je pořádně zvědavý. Dlouho očekávaná bitva je tady. Jiří "Denisa" Procházka zažije v noci ze soboty na neděli v Abú Zabí třaskavou premiéru v elitní soutěži. A na to, že může jít o zrod velké hvězdy, upozorňuje i sám prezident UFC Dana White.
Jiří "Denisa" Procházka. Životní duel je tady.
Jiří "Denisa" Procházka. Životní duel je tady. | Foto: Jiří Denisa Procházka/archiv

Sedmadvacetiletý Procházka nastoupí proti těžkému soupeři. Švýcar Volkan Oezdemir je osmým nejlepším zápasníkem žebříčku UFC v polotěžké váze do 93 kilogramů.

Obvyklá praxe nováčků - boj s protivníkem druhé kategorie - se sebevědomého českého fightera netýká. Organizace mu plní přání, a tak míří rovnou na špičkového soka.

"Fanoušci by měli očekávat skvělý zápas. Chci předvést dobrý výkon a nabídnout tak výborný duel, ve kterém budu vynikat pohybem, ale i prací s tělem a dechem," říká Procházka přímo pro UFC.

Publikum, které ho ještě nemělo možnost poznat, láká na divoký a agresivní přístup k boji.

"Můj styl je trochu šílený," přiznává a vzápětí vysvětluje: "Když mám ale ruce dole, dobře vidím každý soupeřův pohyb. Můžu na něj reagovat. Musel jsem to všechno vypilovat, protože pokud nevíte, jak se pohybovat a číst pohyb soupeře, rozhodně nemůžete mít ruce dole jako já."

K soupeři chová Procházka velký respekt. Uznává, že má výtečné bojové IQ. Zároveň ale nachází i jednu Švýcarovu slabinu.

"Přijde mi, že na to v těch nejtěžších chvílích boje nemá srdce. Já se naopak pokusím nabídnout obě polohy, agresivní nástup, klidný dech, uvolněnost a vysoké bojové IQ," slibuje.

Podle expertů je nicméně favoritem třicetiletý Oezdemir. Souhlasí i bojovník Viktor Pešta, historicky druhý Čech po Karlosi Vémolovi, který se dokázal do UFC dostat.

"Favorizuji spíš Volkana, ale rád se nechám překvapit. Rozhodně to není tak, že by Jirka neměl šanci, to v žádném případě," tvrdí pro Aktuálně.cz muž, který se švýcarským bojovníkem dlouho trénoval.

Zároveň jmenuje výhody, které by Procházka mohl využít.

"Rozpětí paží, možná je i trochu techničtější a navrch by mohl mít i co se týče fyzické síly," říká Pešta.

Oezdemir je zase o něco rvavější. "A co je hlavní, má rozhodně víc zkušeností se špičkovými soupeři a celkově s vysokoprofilovými zápasy. To je bez diskuse."

Šance Procházky se podle Pešty špatně vypočítávají.

"Víme, že je Jirka dobrej, ale nevíme, jestli má na tu světovou špičku. Protože podle výkonů, které předváděl, by na ni klidně mít mohl, ale dokud člověk nevleze do té klece a neutká se s takhle silným soupeřem, tak to prostě vědět nemůže," podotýká.

První zápas brněnského rodáka v UFC by měl hodně napovědět o tom, jak se jeho kariéra bude dál vyvíjet.

View this post on Instagram

//\\ #missionwinnow @ufc

A post shared by Jiří Procházka (@jirkaprochazka) on

Sám Procházka říká: "Organizace chce důkaz toho, jak dobrý opravdu jsem. A já jsem na tuhle úroveň připravený. Volkan je velmi dobrý oponent a pro mě je to dobrá šance ukázat, že mám sílu a bojové IQ na to být nejlepší."

Ani porážka v prvním utkání by ale pro muže, který má smlouvu na šest duelů, nemusela znamenat vážnější problém.

"Jedna prohra by mu neublížila. Pořád je hodně mladý," říká Pešta a nemyslí si, že by při premiéře mohla Procházku svázat nervozita.

"Už je to natolik zkušený bojovník, že by ho nějaký tlak neměl vůbec rozházet. Vzpomínám si na svůj první zápas v UFC, také jsem nervózní nebyl. Horší byl ten druhý, tam mi šlo o prodloužení smlouvy. Věděl jsem, že kdybych prohrál, asi bych skončil. To jsem tlak cítil hodně," vzpomíná Pešta na své působení v UFC v letech 2014 až 2017.

Duel Procházka vesrus Oezdemir, který by měl začít ve 3:30 v noci na neděli, každopádně poutá velkou pozornost. Dokonce i v zámoří.

Podle komentátora Bretta Okamota z ESPN je Procházka jednou z nejzajímavějších akvizic, kterou UFC za poslední dobu podepsala. Jiné weby píší o "brutálním fightu dvou divokých rváčů".

A hodně natěšený je i samotný prezident organizace Dana White. Ten nedávno o Procházkovi dlouze básnil, což u nováčků činí jen zřídkakdy.

"Když se podíváte na zápas Volkana Oezdemira, uvidíte tam Jiřího Procházku. Tenhle chlapík má na svém kontě deset výher v řadě, pětadvacet zápasů z šestadvaceti ukončil před limitem. Je to jedna z nejlepších polotěžkých vah mimo UFC. Šampion polotěžké váhy japonské organizace Rizin. Moc se na tohohle kluka těším," přiznal White a vyzdvihl Procházkův věk.

"Navíc mu je jen sedmadvacet, takže do UFC přichází v době, kdy ještě ani není na vrcholu svých sil. Má neuvěřitelnou bilanci a čeká ho hodně těžký zápas. Bude to skvělá bitva," dodal prezident UFC.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Policisté zadrželi muže podezřelého z napadení na Kraví hoře

Kriminalisté zadrželi šestatřicetiletého muže podezřelého z nedělního napadení v parku na Kraví hoře v Brně. Dopadli jej poblíž obchodní galerie Vaňkovka. Je podezřelý z toho, že pobodal stejně starého muže.

"V současné době probíhají úkony v trestním řízení. Podrobnosti k případu pokusu vraždy zveřejníme v blízké době," uvedla policie v tiskové zprávě. Z vyjádření vyplývá, že kriminalisté na čin nyní pohlížejí jako na pokus o vraždu, nikoliv mírněji postihované ublížení na zdraví.

Na tísňovou linku zavolal v neděli večer sám napadený. Policie na místě spustila pátrací akci, pachatele už ale na Kraví hoře nenašla. Napadeného transportovali zdravotníci do nemocnice, utrpěl bodnořezná zranění.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

MS v silniční cyklistice kvůli koronaviru ve Švýcarsku nebude

Mistrovství světa v silniční cyklistice se letos v Aigle a Martigny neuskuteční. Švýcarská vláda dnes prodloužila platnost opatření proti šíření koronaviru do 30. září, což organizátorům znemožňuje šampionát plánovaný v termínu od 20. do 27. září uspořádat. Původně platil zákaz masových akcí s účastí více než tisícovky lidí do konce srpna.

Pořadatelé doufali, že se budou opatření zmírňovat. To se ale nepotvrdilo. Navíc se rozšířil seznam zemí, jejichž občané musí po příjezdu do Švýcarska do povinné karantény. Momentálně je na něm 45 států.

Předseda Mezinárodní cyklistické unie (UCI) David Lappartient v červenci prohlásil, že neexistuje žádný plán B pro případ, že se ve Švýcarsku nebude moci závodit. Podle některých informací ale stále existuje možnost, že se ještě na poslední chvíli podaří najít náhradní dějiště. Jako jedna z variant přichází podle médií v úvahu Itálie.

Další zprávy