Brutální boj dvou divokých. Procházkova premiéra v UFC je tady, zrodí se superstar?

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 7. 2020 10:25
Svět MMA se divá a je pořádně zvědavý. Dlouho očekávaná bitva je tady. Jiří "Denisa" Procházka zažije v noci ze soboty na neděli v Abú Zabí třaskavou premiéru v elitní soutěži. A na to, že může jít o zrod velké hvězdy, upozorňuje i sám prezident UFC Dana White.
Jiří "Denisa" Procházka. Životní duel je tady.
Jiří "Denisa" Procházka. Životní duel je tady. | Foto: Jiří Denisa Procházka/archiv

Sedmadvacetiletý Procházka nastoupí proti těžkému soupeři. Švýcar Volkan Oezdemir je osmým nejlepším zápasníkem žebříčku UFC v polotěžké váze do 93 kilogramů.

Obvyklá praxe nováčků - boj s protivníkem druhé kategorie - se sebevědomého českého fightera netýká. Organizace mu plní přání, a tak míří rovnou na špičkového soka.

"Fanoušci by měli očekávat skvělý zápas. Chci předvést dobrý výkon a nabídnout tak výborný duel, ve kterém budu vynikat pohybem, ale i prací s tělem a dechem," říká Procházka přímo pro UFC.

Publikum, které ho ještě nemělo možnost poznat, láká na divoký a agresivní přístup k boji.

"Můj styl je trochu šílený," přiznává a vzápětí vysvětluje: "Když mám ale ruce dole, dobře vidím každý soupeřův pohyb. Můžu na něj reagovat. Musel jsem to všechno vypilovat, protože pokud nevíte, jak se pohybovat a číst pohyb soupeře, rozhodně nemůžete mít ruce dole jako já."

K soupeři chová Procházka velký respekt. Uznává, že má výtečné bojové IQ. Zároveň ale nachází i jednu Švýcarovu slabinu.

"Přijde mi, že na to v těch nejtěžších chvílích boje nemá srdce. Já se naopak pokusím nabídnout obě polohy, agresivní nástup, klidný dech, uvolněnost a vysoké bojové IQ," slibuje.

Podle expertů je nicméně favoritem třicetiletý Oezdemir. Souhlasí i bojovník Viktor Pešta, historicky druhý Čech po Karlosi Vémolovi, který se dokázal do UFC dostat.

"Favorizuji spíš Volkana, ale rád se nechám překvapit. Rozhodně to není tak, že by Jirka neměl šanci, to v žádném případě," tvrdí pro Aktuálně.cz muž, který se švýcarským bojovníkem dlouho trénoval.

Zároveň jmenuje výhody, které by Procházka mohl využít.

"Rozpětí paží, možná je i trochu techničtější a navrch by mohl mít i co se týče fyzické síly," říká Pešta.

Oezdemir je zase o něco rvavější. "A co je hlavní, má rozhodně víc zkušeností se špičkovými soupeři a celkově s vysokoprofilovými zápasy. To je bez diskuse."

Šance Procházky se podle Pešty špatně vypočítávají.

"Víme, že je Jirka dobrej, ale nevíme, jestli má na tu světovou špičku. Protože podle výkonů, které předváděl, by na ni klidně mít mohl, ale dokud člověk nevleze do té klece a neutká se s takhle silným soupeřem, tak to prostě vědět nemůže," podotýká.

První zápas brněnského rodáka v UFC by měl hodně napovědět o tom, jak se jeho kariéra bude dál vyvíjet.

View this post on Instagram

//\\ #missionwinnow @ufc

A post shared by Jiří Procházka (@jirkaprochazka) on

Sám Procházka říká: "Organizace chce důkaz toho, jak dobrý opravdu jsem. A já jsem na tuhle úroveň připravený. Volkan je velmi dobrý oponent a pro mě je to dobrá šance ukázat, že mám sílu a bojové IQ na to být nejlepší."

Ani porážka v prvním utkání by ale pro muže, který má smlouvu na šest duelů, nemusela znamenat vážnější problém.

"Jedna prohra by mu neublížila. Pořád je hodně mladý," říká Pešta a nemyslí si, že by při premiéře mohla Procházku svázat nervozita.

"Už je to natolik zkušený bojovník, že by ho nějaký tlak neměl vůbec rozházet. Vzpomínám si na svůj první zápas v UFC, také jsem nervózní nebyl. Horší byl ten druhý, tam mi šlo o prodloužení smlouvy. Věděl jsem, že kdybych prohrál, asi bych skončil. To jsem tlak cítil hodně," vzpomíná Pešta na své působení v UFC v letech 2014 až 2017.

Duel Procházka vesrus Oezdemir, který by měl začít ve 3:30 v noci na neděli, každopádně poutá velkou pozornost. Dokonce i v zámoří.

Podle komentátora Bretta Okamota z ESPN je Procházka jednou z nejzajímavějších akvizic, kterou UFC za poslední dobu podepsala. Jiné weby píší o "brutálním fightu dvou divokých rváčů".

A hodně natěšený je i samotný prezident organizace Dana White. Ten nedávno o Procházkovi dlouze básnil, což u nováčků činí jen zřídkakdy.

"Když se podíváte na zápas Volkana Oezdemira, uvidíte tam Jiřího Procházku. Tenhle chlapík má na svém kontě deset výher v řadě, pětadvacet zápasů z šestadvaceti ukončil před limitem. Je to jedna z nejlepších polotěžkých vah mimo UFC. Šampion polotěžké váhy japonské organizace Rizin. Moc se na tohohle kluka těším," přiznal White a vyzdvihl Procházkův věk.

"Navíc mu je jen sedmadvacet, takže do UFC přichází v době, kdy ještě ani není na vrcholu svých sil. Má neuvěřitelnou bilanci a čeká ho hodně těžký zápas. Bude to skvělá bitva," dodal prezident UFC.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy