Na sentiment není čas, říká Šonka. V posledním závodě před zánikem série hájí vedení

Sport ČTK Sport, ČTK
7. 9. 2019 7:30
Akrobatický pilot Martin Šonka půjde v pozici lídra do finále seriálu Air Race, kterým se v Čibě také zároveň uzavře historie těchto rychlostních leteckých závodů mezi nafouknutými pylony.
Martin Šonka v závodě Red Bull Air Race v Abú Zábí 2019
Martin Šonka v závodě Red Bull Air Race v Abú Zábí 2019 | Foto: Red Bull Content Pool

Český reprezentant má blízko k obhajobě titulu, před čtvrtým závodem vede s náskokem čtyř bodů před Australanem Mattem Hallem, exmistr světa Jošihide Muroja z Japonska ztrácí dalších šest.

"Je to otevřené, už jsme si tím v minulosti prošli s hořkou i sladkou tečkou," uvedl Šonka, který před dvěma lety ve finále průběžné vedení neudržel a stal se "jen" vicemistrem světa za Murojou. Vloni se naopak v závěrečném závodě z druhého místa posunul a premiérově seriál ovládl.

"Ty zkušenosti nám teď mohou pomoci. Faktorů, které budou rozhodovat, je hodně. Klíč je jednoznačně v hlavě, nicméně velkou roli může hrát třeba i počasí a okamžité podmínky v trati, které se pro každého pilota a jeho let mohou měnit. Musíme se skvěle připravit na různé scénáře a soustředit se pouze na sebe. Cokoli jiného je jen ztráta energie a zbytečné rozptylování," konstatoval Šonka.

Český pilot v dosavadních letošních závodech obsadil postupně druhé, třetí a čtvrté místo. Soupeřům v Japonsku hodil rukavici nejrychlejšími časy v obou pátečních volných trénincích.

Dnes je na programu kvalifikace, jejíž vítěz získá tři body, o mistru světa se rozhodne v neděli, kdy nejlepší pilot připíše 25 bodů. Druhý český letec ve startovním poli Petr Kopfstein je po třech závodech třináctý.

Seriál Red Bull Air Race má letos jenom čtyři díly, tedy polovinu oproti původnímu záměru, a v příštích letech už se neuskuteční. Hlavní sponzor v květnu oznámil, že v pořádání závodů nebude pokračovat kvůli nižšímu zájmu veřejnosti. Letci v čele s Šonkou přijali rozhodnutí s lítostí.

"Ale na sentiment bude dost času po závodě a je jasné, že až budeme naposledy tlačit letadlo do hangáru, ty pocity přijdou. Samozřejmě bude hodně záležet na výsledku, podle něj bude nálada v týmu vypadat," dodal Šonka.

 

Právě se děje

Další zprávy