Na jižní pól nepojedu. Nejsem Amundsen, říká horolezec Jaroš před cestou do Antarktidy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 11. 2017 18:02
Své himalájské dobrodružství začal novoměstský horolezec Radek Jaroš v roce 1994 tehdy neúspěšným pokusem o zdolání Mount Everestu. Kouzlu nejvyšší hory světa však podlehl a při své druhé výpravě do velehor o čtyři roky později se mu podařilo vystoupit na vrchol.
Radek Jaroš
Radek Jaroš | Foto: DVTV

Praha - Přestože na expedici Annapurna v roce 2002 Radek Jaroš utrpěl těžké omrzliny, seriál svých pětadvaceti himalájských expedic v červnu 2014 zdoláním obra K2 úspěšně zakončil. Stal se tak prvním Čechem a teprve patnáctým horolezcem světa, který stanul na všech čtrnácti vrcholech planety bez pomoci výškových nosičů a použití umělého kyslíku. Loni pak vykročil za Korunou světa, tedy na cestu za nejvyššími vrcholy všech kontinentů.

V dalším díle Cest do neznáma se role otočí a hostem bude Radek Jaroš, profesionální horolezec a moderátor.
12:57
V dalším díle Cest do neznáma se role otočí a hostem bude Radek Jaroš, profesionální horolezec a moderátor. | Video: Radek Jaroš, Zdeněk Bašus

Máte za sebou už Mount Everest, severoamerickou Denali, kavkazský Elbrus a z letošního října i australskou Kosciuszku. Byl tento poslední výstup stejně obtížný jako na předchozí tři vrcholy?

Nesrovnatelně snazší. Nejprve jsme využili lanovku, abych se mezi listnatými stromy nemusel vyhýbat amatérským lyžařům a snowboardistům. Potom jsme asi po pěti kilometrech dosáhli vrcholu ve výšce 2228 metrů. U protinožců jsem se s maximální spokojeností zdržel od srpna do října, zúčastnil se etapového cyklistického závodu, podíval se do Sydney i do dalších zajímavých míst a v nečekaně dost velké zimě získal další cenné zkušenosti.

Neberete v porovnání s výstupy na himalájské velikány snadné cesty do daleko menších hor jako určitou degradaci?

V žádném případě. Seriál Koruna světa je vlastně pokračováním mých horolezeckých příběhů. Poznávám další kontinenty, setkávám se s jinými lidmi, seznamuji se s dosud neznámým prostředím a často mě překvapují úplně jiné klimatické podmínky. Baví mě i cestování, třeba autem až k Černému moři, a těší mě úžasné zážitky i nové vzácné známosti. V Aljašce to bylo například setkání s párem medvědů grizzly a jejich třemi medvíďaty, od nichž jsem stál sotva dvacet metrů.

V polovině prosince se vydáte do Antarktidy s cílem vystoupit na Mount Vinson vysoký 4892 metrů. Co zatím o této expedici víte?

Moc toho není, ale už vím, že poletíme do Chile, ze Santiaga se přesuneme na americkou základnu a potom malým letadlem k úpatí hory. V našem šestičlenném týmu bude i horský vůdce, který je pro tuto výpravu povinný. Výstup by měl trvat asi deset dní a neměl by být po technické stránce nijak obtížný. A protože blízko je druhá nejvyšší hora Antarktidy, tak není vyloučeno, že se podíváme i na její vrchol. S návratem do Prahy počítáme 5. ledna.

Neuvažoval jste také o cestě k jižnímu pólu?

Uvažoval, ale protože tato cesta by stále milion korun, tak jsem z finančních důvodů od této myšlenky ustoupil. Byla ještě druhá možnost a sice táhnout saně spousty kilometrů po rovině. Jsem však přece horolezec a ne Amundsen. (smích)

Vánoce tedy strávíte daleko od domova. Nevadí vám to?

Věřím, že budeme mít dobrou partu a užijeme si je i v neznámém prostředí. Horší je to, že nás čeká polární den, tedy světlo i celou noc. Budu si muset pořídit zvláštní brýle, abych se aspoň trochu vyspal. Jinak jsem moc zvědavý na teplotu. V Austrálii jsem čekal teplo a dočkal se zimy. Teď bych se nezlobil, kdyby to bylo obráceně.

A jaké expedice k dosažení Koruny světa vás ještě čekají?

Africké Kilimandžáro ve výšce 5895 metrů, oceánská Puncak Jaya, která měří 4884 metrů a Aconcagua v Jižní Americe s 6962 metry. Myslím si, že na ně budu potřebovat asi dva roky.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Vláda opatřeními porušuje občanské svobody, prohlásil exprezident Klaus

Vláda podle bývalého prezidenta Václava Klause svými opatřeními kvůli koronavirové epidemii porušuje občanské svobody. Někdejší prezident to prohlásil v projevu u pamětní desky na Obecním domě v Praze, kam u příležitosti výročí vzniku samostatného státu položil květiny. Klaus vyzval občany, aby nepodlehli strachu a nenechali si vzít nezávislost.

"Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody, je likvidována ekonomika a s ní důstojné životy statisíců lidí, jsou rozvraceny finance státu, jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat nás a naše potomky dlouhá desetiletí," řekl bývalý politik.

Kvůli vládním omezením se dnes konají na různých místech Prahy také demonstrace. Na náměstí Republiky se odpůrci opatření sejdou na protestu nazvaném Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci. Podle pořadatelů opatření proti epidemii nefungují, ale devastují stát a likvidují životy lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy