Smrt Čáslavské dohnala Šebrleho k slzám, na legendu vzpomínají sportovci i prezidenti

Sport ČTK Sport, ČTK
31. 8. 2016 11:03
Zpráva o smrti Věry Čáslavské zasáhla osobnosti ze sportu, ale i kultury nebo politiky.
Věra Čáslavská.
Věra Čáslavská. | Foto: ČTK

Praha – Úmrtí Věry Čáslavské, která v 74 letech prohrála dlouhý boj s rakovinou slinivky, zasáhlo celý svět. Smutná zpráva pronikla i na indické nebo filipínské weby. Největší ohlas ale pochopitelně rozpoutala v Česku.

"Jako člověk i sportovec udělala velkou čest a slávu své vlasti – takových je málo," řekla ČTK režisérka Olga Sommerová, autorka oceňovaného dokumentu Věra 68.

"Angažovala se i jako vlastenka, byla moc hodná a po listopadu 1989 spoustě lidem pomohla, zajímala se o jejich problémy a na sebe příliš nemyslela," komentovala úmrtí nejslavnější české gymnastky a své přítelkyně zarmoucená Sommerová.

Život Čáslavské podle ní připomínal horskou dráhu: "Těch vzestupů a pádů bylo hodně. Celoživotní stres jí však přivodil vážnou nemoc," podotkla režisérka. Připomněla, že komunistický režim s Čáslavskou po návratu z olympijských her v Mexiku naložil strašně: "Svůj život ale Věra s energií a statečností ustála. Byla zářivou osobností. Tolik toho udělala, že tady s námi bude pořád – se mnou tedy určitě."

Pod Ovčáčkovým tweetem se nadávalo

Lidé na sociálních sítích, včetně slovenského prezidenta Andreje Kisky, často připomínají právě mexickou olympiádu z roku 1968, na které Čáslavská získala čtyři zlaté medaile, jednu společně se Larisou Petrikovovou.

Když při vyhlašovacím ceremoniálu zněla hymna Sovětského svazu, československá gymnastka odvrátila pohled směrem k zemi. Na protest proti sovětské okupaci ze srpna téhož roku.

Tichý protest Věry Čáslavské proti srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. | Video: YouTube

K úmrtí Čáslavské se vyjádřila i celá řada politiků, mezi nimiž nechyběl český premiér Bohuslav Sobotka.

Zarmoucená byla také současná ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Smutnou událost zaznamenal i prezidentský úřad. K Čáslavské se vyjádřil Jiří Ovčáček, mluvčí Miloše Zemana.

Pod příspěvkem bývalého redaktora Haló novin na Twitteru se ale ihned strhla poměrně ostrá diskuse nad adekvátností jeho vyjádření vzhledem k politickým sporům mezi Hradem a Čáslavskou.

Nejčernější den pro Sáblíkovou

Neradostné probuzení pochopitelně zažili sportovci, například skifař Ondřej Synek ČTK sdělil: "Na paní Čáslavskou budu vzpomínat vždy jen v dobrém. Vždy mě podporovala, fandila mi a navíc to byla největší legenda českého sportu. A nejen sportu. Byla to i bojovnice za takové to lidství. Byla hrozně čilá, aktivní."

Nedlouho poté, co o smrti Čáslavské jako první informoval historik Pavel Kosatík, označila rychlobruslařka Martina Sáblíková dnešek jako "černý den v jejím srdci".

Soustrast projevila i tenistka Barbora Strýcová, která nedávno na olympijských hrách získala bronzovou medaili ve čtyřhře.

A na Facebooku se o "neskutečné osobnosti" Čáslavské rozepsal třeba vodní slalomář Vavřinec Hradilek či dvojnásobný olympijský medailista Roman Šebrle.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy