Smrt Čáslavské dohnala Šebrleho k slzám, na legendu vzpomínají sportovci i prezidenti

Sport ČTK Sport, ČTK
31. 8. 2016 11:03
Zpráva o smrti Věry Čáslavské zasáhla osobnosti ze sportu, ale i kultury nebo politiky.
Věra Čáslavská.
Věra Čáslavská. | Foto: ČTK

Praha – Úmrtí Věry Čáslavské, která v 74 letech prohrála dlouhý boj s rakovinou slinivky, zasáhlo celý svět. Smutná zpráva pronikla i na indické nebo filipínské weby. Největší ohlas ale pochopitelně rozpoutala v Česku.

"Jako člověk i sportovec udělala velkou čest a slávu své vlasti – takových je málo," řekla ČTK režisérka Olga Sommerová, autorka oceňovaného dokumentu Věra 68.

"Angažovala se i jako vlastenka, byla moc hodná a po listopadu 1989 spoustě lidem pomohla, zajímala se o jejich problémy a na sebe příliš nemyslela," komentovala úmrtí nejslavnější české gymnastky a své přítelkyně zarmoucená Sommerová.

Život Čáslavské podle ní připomínal horskou dráhu: "Těch vzestupů a pádů bylo hodně. Celoživotní stres jí však přivodil vážnou nemoc," podotkla režisérka. Připomněla, že komunistický režim s Čáslavskou po návratu z olympijských her v Mexiku naložil strašně: "Svůj život ale Věra s energií a statečností ustála. Byla zářivou osobností. Tolik toho udělala, že tady s námi bude pořád – se mnou tedy určitě."

Pod Ovčáčkovým tweetem se nadávalo

Lidé na sociálních sítích, včetně slovenského prezidenta Andreje Kisky, často připomínají právě mexickou olympiádu z roku 1968, na které Čáslavská získala čtyři zlaté medaile, jednu společně se Larisou Petrikovovou.

Když při vyhlašovacím ceremoniálu zněla hymna Sovětského svazu, československá gymnastka odvrátila pohled směrem k zemi. Na protest proti sovětské okupaci ze srpna téhož roku.

Tichý protest Věry Čáslavské proti srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. | Video: YouTube

K úmrtí Čáslavské se vyjádřila i celá řada politiků, mezi nimiž nechyběl český premiér Bohuslav Sobotka.

Zarmoucená byla také současná ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Smutnou událost zaznamenal i prezidentský úřad. K Čáslavské se vyjádřil Jiří Ovčáček, mluvčí Miloše Zemana.

Pod příspěvkem bývalého redaktora Haló novin na Twitteru se ale ihned strhla poměrně ostrá diskuse nad adekvátností jeho vyjádření vzhledem k politickým sporům mezi Hradem a Čáslavskou.

Nejčernější den pro Sáblíkovou

Neradostné probuzení pochopitelně zažili sportovci, například skifař Ondřej Synek ČTK sdělil: "Na paní Čáslavskou budu vzpomínat vždy jen v dobrém. Vždy mě podporovala, fandila mi a navíc to byla největší legenda českého sportu. A nejen sportu. Byla to i bojovnice za takové to lidství. Byla hrozně čilá, aktivní."

Nedlouho poté, co o smrti Čáslavské jako první informoval historik Pavel Kosatík, označila rychlobruslařka Martina Sáblíková dnešek jako "černý den v jejím srdci".

Soustrast projevila i tenistka Barbora Strýcová, která nedávno na olympijských hrách získala bronzovou medaili ve čtyřhře.

A na Facebooku se o "neskutečné osobnosti" Čáslavské rozepsal třeba vodní slalomář Vavřinec Hradilek či dvojnásobný olympijský medailista Roman Šebrle.

 

Právě se děje

Další zprávy