"Musíte hrdě stát, nebo byste možná neměli být v této zemi." Trump vítá tresty za klečení při hymně

ČTK ČTK
25. 5. 2018 11:56
Prezident USA ocenil, že liga amerického fotbalu NFL zakázala hráčům symbolický protest proti policejnímu násilí na menšinách.
Ravens Jaguars
Ravens Jaguars | Foto: ČTK

Washington - Americký prezident Donald Trump ocenil přístup vedení profesionální ligy amerického fotbalu NFL, která zakázala hráčům poklekávat při státní hymně.

Toto gesto, které Trump v minulosti ostře kritizoval, se v minulé sezoně stalo symbolem protestu proti policejnímu násilí na menšinách. NFL hodlá pokutovat a trestat jakýkoliv projev neúcty při hymně. Pokud hráči nechtějí důstojně stát, mohou místo toho zůstat v šatně.

"Myslím si, že je to dobře. Nemyslím si, že by měli zůstávat v šatně, ale stejně si myslím, že je to dobře," uvedl Trump v televizním pořadu Fox and Friends. "Musíte při národní hymně stát hrdě. Nebo byste neměl hrát, neměl být u toho. A možná byste neměl být v této zemi," doplnil.

Trend poklekání zahájil v září 2016 hráč sanfranciského klubu Colin Kaepernick, od té doby se k němu připojily desítky sportovců. Plánované opatření, které vedení NFL zveřejnilo ve středu, okamžitě kritizovala hráčská asociace. Vadí jí, že s ní tento krok nikdo nekonzultoval.

Hráči NFL podle ní dokazují svůj patriotismus různými způsoby a poklekání při hymně je cestou, jak upozornit na společenské problémy, o které se zajímají. "Není to protest vůči národní hymně," zdůraznila hráčská asociace ve svém prohlášení. Hodlá nové opatření prověřit a je připravena ho napadnout, pokud zjistí jakýkoliv nesoulad s kolektivní smlouvou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy