Nový Zéland získal třetí titul mistra světa, ve finále zválcoval i Austrálii

Šampioni! All Blacks měnili historii ragby, jako první obhájili
Ragbisté Nového Zélandu totiž jako první tým v historii obhájili titul mistrů světa.
Ve finále šampionátu v Londýně dnes porazili své velké rivaly Australany 34:17...
... a trofej Webba Ellise byla definitivně v jejich rukou.
V hledišti nechyběli princové Harry, Philip a William,...
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 31. 10. 2015 19:14
Ragbisté Nového Zélandu jako první tým obhájili titul na mistrovství světa. Ve finále letošního šampionátu zdolali Austrálii 34:17. All Blacks jsou prvním týmem, který má na kontě tři mistrovské tituly.

Londýn - Ragbisté Nového Zélandu obhájili titul na mistrovství světa. V sobotním finále porazili Austrálii 34:17. Pětky položili Nehe Milner-Skudder, Ma´a Nonu a BJ Barrett, za Wallabies uspěli Dean Pocock a Tevita Kuridrani. Hrdinou zápasu se ale stal kopáč All Blacks Dan Carter.

Utkání jsme sledovali živě v podrobné on-line reportáž ZDE.

"Jsme neskutečně šťastní," shrnul celkem výstižně kapitán staronových mistrů světa Richie McCaw. "Splnili jsme cíl, kterým jsme sem jeli, všichni hráči předvedli maximum, co jsme po nich chtěli, musím jim poděkovat," doplnil jej kouč Steve Hansen. "Byli nejlepší, vyhráli zaslouženě," poklonil se šampionům Stephen Moore, kapitán Wallabies.

Zápas otevřel hvězdný Carter

Už v osmé minutě otevřel skóre oku lahodícího souboje možná nejlepší hráč historie ragby Dan Carter, který v týmu kvůli přestupu do Evropy končí. Soupeř sice o šest minut zásluhou neméně skvělého Bernarda Foleyho srovnal, ale to bylo naposledy, kdy dokázali Australané srovnat se soupeřem krok.

Možná i díky menším chybám nejlepšího a nejrespektovanějšího rozhodčího světa - Nigela Owense. Ten pustil ve 39. minutě obhájcům očividnou přihrávku dopředu, naopak za chvíli potrestal soupeře a All Blacks vzápětí položili první pětku dnešního duelu.

Australané využili faul Smithe

Tu Carter, na kterého si v první půli dvakrát proti pravidlům vyšlápl Kepu, jenž byl za svůj první přestupek pouze pokárán, druhý pak přešel sudí úplně, proměnil, do kabin tak šli obhájci titulu s vedením 16:3.

Druhý poločas otevřel další pětkou Nonu a naděje Wallabies spadly téměř k nule.

Jenže Australané se nevzdali. V 52. minutě chyboval při skládce klíčový zadák Nového Zélandu Ben Smith, viděl žlutou kartu a Austrálie desetiminutovou přesilovku využila položením dvou pětek a patnáct minut před koncem byl stav 21:17 pro favorita.

Pokus o obrat zastavil Carter

All Blacks ale měli ve svých řadách borce jménem Dan Carter. Muž, který paradoxně hrál teprve své první finále světového šampionátu, předvedl v 70. minutě pod tlakem soupeře fantastický drop goal ze čtyřiceti metrů, o čtyři minuty později proměnil i padesátimetrový trestný kop a rázem to bylo 27:17.

Australané se nadechli k náporu, pět minut se snažili dobýt obranu soupeře, ovšem marně a v 79. minutě je definitivně položil po chybě soupeře pětkou Barrett. Následný kop už proměnil Carter exhibičně pravačkou a se svými spoluhráči mohl začít slavit.

All Blacks jako první obhájili pozici nejlepšího týmu světa, získali rekordní třetí titul, navíc v rekordně ofenzivním finále: součet 51 bodů je nejvíce v historii, pět položených pětek obou celků je taktéž novým zápisem do tabulek.