Česko - Švédsko

Česko
22:36
Švédsko

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze druhého duelu české házenkářské reprezentace na MS v Kataru. V neděli od 19:00 se Češi utkají se Švédskem.

MS v házené: ČR - Francie (Horák)
MS v házené: ČR - Francie (Horák) | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Čeští házenkáři mají za sebou utkání s Francií, z něhož oproti všem předpokladům a vývoji udělali drama. Mocným finišem se totiž hnali za senzačním bodem, vidinu remízy favorit definitivně odvrátil až třicátým gólem v poslední minutě. Češi tak po sympatickém výkonu nakonec prohráli 27:30 - reportáž ze zápasu čtěte ZDE.

Vyslancům své země v hledišti fandila i zpěvačka Ewa Frana, která spolu s dalšími interprety nazpívala titulní song šampionátu. Na fotogalerii z utkání s Francií se můžete podívat ZDE.

Po zápase český tým mrzela špatná první půle, která skončila 16:9 pro Francii. Za druhý poločas se však už Češi mohli pochválit. I bez nemocného kapitána Filipa Jíchy donutil Francouze zabrat na vyšší stupěň.

"V kabině jsme se zklidnili a řekli si, že zkusíme odehrát nejlepší poločas za dobu, co jsme pohromadě," prozradil nejlepší střelec zápasu Pavel Horák.

MS v házené, Česko-Francie: Pavel Horák
MS v házené, Česko-Francie: Pavel Horák | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

Házenkáři na šampionátu v Dauhá bydlí v luxusním hotelu Intercontinental City. Na prohlídku jejich ubytování se můžete vydat v této fotogalerii.

Zatímco Češi na úvod mistrovství podlehli Francii, Švédům se vstup do turnaje povedl podle očekávání mnohem lépe. Jeden z velkých favoritů porazil Island jednoznačně 24:16.

Švédská házená zažívala zlaté časy na konci minulého tisíciletí. Z tohoto období pocházejí velké úspěchy země tří korunek jako třeba dva tituly mistrů světa, čtyři tituly mistrů Evropy a tři stříbra z olympiády. Po roce 2000 přišel trochu ústup z té největší slávy, ovšem i tak patří Švédové stále mezi házenkářské velmoci, což potvrdili ziskem stříbra na olympiádě v Londýně.

Proti Švédsku se Čechům dlouhodobě nedaří. Z celkových osmi vzájemných střetnutí vyhráli seveřané hned šestkrát. Češi čekají na vítězství proti tomuto soupeři už čtyři duely.

Také dnes bude trenérům Kubešovi a Filipovi chybět při sestavování týmu nemocný kapitán Filip Jícha. V minulém zápase jej střelecky skvěle nahradili především Horák se Zdráhalou. Uvidíme, kdo tuto roli převeme dnes.

Filip Jícha
Filip Jícha | Foto: Milan Kammermayer

Česko: Štochl, Galia – Sobol, Zdráhala, Horák, Kasal, Babák, Szymanski, Bečvář, Linhart, Hrstka, Jurka, Motl, Šindelář, Petrovský, Jícha.

Švédsko: Sjöstrand, M. Andersson – Källman, T. Karlsson, K. Andersson, L. Karlsson, Ekberg, Petersen, Barud, Fahlgren, Halen, Ostlund.

Rozhodčí: Lars Geipel, Marcus Helbig (oba z Německa).

První dnešní utkání naší skupiny C už skončilo, Islanďané díky skvělé druhé půli porazili Alžírsko 32:24.

Hráči už jsou na hrací ploše a arénou znějí státní hymny. V hledišti moc diváků není, ale fanoušky obou táboru s vlajkami určitě najdeme.

Tak Filip Jícha nakonec v české sestavě nechybí. Je to překvapení, ale věřme, že český kapitán i přes zhoršený zdravotní stav týmu pomůže.

1.

Utkání začalo.

1.

Češi začali postupným útokem, ale s tou pasivitou to přehnali a přišli o míč.

1.

To Švédové sehráli svůj útok rychleji a Östlund otevírá skóre - 0:1.

2.

Další neúspěšný český útok a následně ze druhé vlny zvyšuje Kim Andersson - 0:2.

3.

Přes zvědnuté ruce Anderssona pálí přesně Horák - 1:2.

4.

Ze spojky se prosazuje opět Kim Andersson - 1:3.

4.

Po českém útočném faulu je tu rychlý brejk a opět se z druhé vlny prosadil Kim Andersson - 1:4.

5.

Nielsen si v přetlačované počínal nedovoleně a dostává žlutou kartu.

5.

Babák střílí druhý český gól - 2:4.

6.

Ale je tu blesková odpověď koho jiného než Kima Anderssona - 2:5.

6.

Na druhé straně kontruje Linhart - 3:5.

6.

A je tu další bleskový švédský útok, který zakončil Östlund - 3:6.

7.

Technická chyba Čechů, Švédové jdou do útoku.

8.

Pěkná vypracovaná akce Švédů, z levého křídla se prosadil Källman - 3:7.

7.

Žlutá karta pro Karlssona.

8.

Hrstka se prosadil z křídla a střelou při zemi snižuje - 4:7.

8.

Štochla v bráně zatím nahradil Galia.

9.

Andersson se stačí po neúspěšném útoku i rychle vracet a dokonce získal útočný český faul.

10.

Na brankovišti se prosadil Nilsson - 4:8.

11.

Babák je na brankovišti faulován, ale Zdráhala ze sedmičky Matthiase Anderssona nepřekonal.

12.

Tvrdou střelou zvyšuje Karlsson - 4:9.

12.

Češi budou hrát po faulu Nielsena přesilovku.

13.

Hrstkovi se nepovedlo přehodit brankáře Anderssona.

13.

Síly se vyrovnají, po faulu Petrovského je tu trest na dvě minuty a navíc sedmička, kterou proměňuje Petersen - 4:10.

14.

Källman skóruje po rychlém brejku a to nevypadá s českým týmem vůbec dobře - 4:11.

14.

Češi si berou oddechový čas, trenéři Filip s Kubešem mají mužstvu co vytýkat.

15.

Po faulu na Horáka skóruje ze sedmičky Sobol - 5:11.

15.

Andersson ve výskoku jen posunul na Nilssona, který využívá otevřeného prostoru na brankovišti - 5:12.

16.

Na druhé straně brankář Andersson vyráží Horákovu ránu k tyči.

17.

Kim Andersson tvrdě fauluje Horáka a jde na dvě minuty ven.

17.

Hrstka si hezky naběhl z křídla, ale Andersson jej skvěle vychytal.

19.

Olsson si po pár krocích povyškočil a prostřeluje českou defenzivu - 6:14.

20.

Střelec poslední branky vidí vzápětí za svůj faul v obraně žlutou kartu.

20.

Szymanski fauluje a jde na dvě minuty ven. Následnou sedmičku nadvakrát proměňuje Ekberg - 6:15.

22.

Češi se v oslabení těžko prosazují a při hrozící pasivitě vypálil Horák, brankář Andersson však skvěle vyráží.

23.

Po krásné souhře se míč dostává na Olssona, který nezaváhal - 6:16.

24.

Ani další česká střela z nouze do branky neprošla.

24.

Po individuální akci se prosazuje Horák - 7:16.

25.

Na hranici brankoviště fauluje Šindelář a je vyloučen, následnou sedmičku Galia chytá.

25.

Ztlumeny Babákův pokus Andersson v poklidu sbírá.

26.

Po sólu přesně zakončuje Zdráhala - 8:16.

26.

Ze sedmičky se střelou k tyči prosazuje levoruký Ekberg - 8:17.

27.

Opět je tu česká pasivita a zblokovaná střela.

28.

Po jedné z mála švédských ztrátu zakončuje rychlou českou kombinaci z křídla Sobol - 9:17.

29.

Švédský náskok po delší době podpořil Petersen - 9:18.

30.

Babák se s tím nemazal a rychlým švihej snižuje na 10:18.

30.

Švédové ale ještě v posledních sekundách stihli kontrovat - 10:19.

30.

První poločas skončil.

Skóre po prvním poločasu není vůbec veselé, ovšem přesně odpovídá tomu, co se děje na hřišti. Švédové jsou v obraně tvrdí a nekompromisní, český celek má díky tomu málo střeleckých pokusů, navíc se severský tým dokáže prosazovat po rychlých brejcích i vypracovaných akcích. Švédové jsou jednoznačně lepší a zaslouženě vedou 10:19.

31.

Druhý poločas začal.

31.

Švédové to s prvním útokem nijak neuspěchali a po Olssonově střele z devíti metrů si připisují úvodní gól druhé půle - 10:20.

32.

Češi odpovídají Babákovým průnikem - 11:20. Navíc dvě minuty inkasuje Karlsson.

33.

Další švédský faul, bude to dvojnásobná přesilovka. Navíc Sobol proměňuje sedmičku - 12:20. To by mohlo českému týmu hodně pomoct.

33.

Češi se díky dobré poziční hře ubránili a vzápětí Horákem snižují na 13:20.

35.

Švédové už v pěti, ale v útoku ztrácejí a končící přesilovku ještě využívá Horák, tak to je skvělý vstup do druhé půle - 14:20.

35.

Švédský prapor pozvedává Kim Andersson - 14:21.

36.

Rychlý únik využívá Motl - 15:21.

36.

Další rychlé branky na obou stranách, to je přestřelka! - 16:22.

37.

Motl sebral Švédům míč, ale jeho sólo ztroskotalo na švédském brankáři.

38.

Szymanski trefil soupeře do krku a musí si jít na dvě minuty odpočinout.

38.

Kim Andersson se zase prosazuje z výskoku - 16:23.

39.

Po faulu na Bečváře Sobol ze sedmičky ztroskotal na Anderssonovi.

40.

Halen z křídla trefuje tyč.

40.

Za faul na hranici sedmimetrového hodu je vyloučen Nielsen, následnou sedmičku proměnil Babák - 17:23.

42.

Z pravého křídla si dobře naběhl Sobol, ale míjí branku.

43.

Östlund navyšuje na rozdíl sedmi bod - 17:24.

43.

Opět skvělý Andersson, tentokrát si vychutnal Petrovského. Na druhé straně je Östlund opět úspěšný - 17:25.

44.

Linhart a Halen upravují na 18:26. Stále tedy ten vysoký rozdíl ve skóre, Češi si vítězství zatím hlídají.

45.

Dravý průnik Anderssona Češi trochu mezi sebe propustili - 18:27.

45.

Češi si berou time-out.

46.

Linhart se pokusil o podstřel, ale míč do branky nedostal.

47.

Fahlgren zvyšuje už na rozdíl deseti bodů, tak to drama jako v zápase s Francií se zřejmě opakovat nebude - 18:28.

47.

Štochl vychytal Halena.

48.

Kim Andersson vylepšuje švédské skóre dalším svým důrazným zakončením - 18:29.

49.

Švédové si už skoro dělají, co chtějí, což dokázal Östlund - 18:30.

49.

Za český tým kontruje Linhart - 19:30.

50.

Češi teď dobře bránili, ale za faul na Anderssona je vyloučen Szymanski. Je to už potřetí, proto český hráč dostává i červenou kartu.

51.

Připravenou akci zakončuje z křídla Petersen - 19:31.

52.

Štochl předvedl výborný zákrok, ale o chvíli později opět skvěle vyskočil Andersson a přesně zakončil - 19:32.

53.

Češi už jsou v plném počtu, ale z protiútoku se neprosadili.

53.

Štochl skvěle zasáhl, alečeská obrana si pomohla faulem. Sedmičku pak proměnil Petersen - 19:33.

55.

Po excelentní otočce na brankovišti zvyšuje Nilsson na 19:34.

55.

Po rychlé akci snižuje Babák - 20:34.

56.

Češi se i díky skvělým Štochlovým zákrokům dvakrát ubránili, ovšem na druhé straně se střelecky prosadit nedokázali.

58.

Volný Petrovský dostal přihrávku na brankoviště a nemýlí se - 21:34.

58.

Češi budou dohrávat oslabeni o jednoho muže, trest inkasuje Babák. Následný sedmimetrový hod proměnil Ekberg - 21:35.

59.

Z dálky to zkusil Kasal, ale mířil hodně nepřesně.

60.

Švédské vítězství vylepšuje Olsson - 21:36.

60.

Gólovou tečku dělá za utkáním Sobol - 22:36.

60.

Utkání skončilo.

To byla jasná záležitost. Švédové kralovali ve všech herních činnostech, Češi dokázali zabrat vždy jen na pár minut. Přesto ještě není nutno být na poplach.

Z úvodních dvou zápasů jsme body nečekali, v úterý proti Egyptu však už půjde o hodně. Do té doby se mějte krásně!