MS v Táboře táhne, české hvězdy na něm ale být nemusí

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 11. 2014 14:41
První velká tuzemská sportovní událost příštího roku, cyklokrosové MS, už nyní má 6000 diváků.
Zdeněk Štybar na MS v cyklokrosu. Představí se i v Táboře?
Zdeněk Štybar na MS v cyklokrosu. Představí se i v Táboře? | Foto: Reuters

Praha - První velkou akcí na české půdě před halovým mistrovstvím Evropy v atletice a mistrovstvím světa v hokeji bude ve dnech 31. ledna – 1. února mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře.

Ekonomicky je díky dotaci ze státní pokladny a téměř dvaceti obchodním partnerům zajištěno, zato nad starty předních českých závodníků zatím visí otazník.

„Jde o velice významný šampionát, který se po pěti letech znovu vrací na české území. Kromě nejlepších světových cyklokrosařů dojde v Táboře k setkání delegátů z celého cyklokrosového světa. Věřím v úspěšné vystoupení českých závodníků a v zisk nejméně jedné zlaté medaile,“ netají své představy Marián Štětina, prezident Českého svazu cyklistiky.

„Před čtyřmi lety vidělo mistrovství 25 tisíc diváků, příští rok jich čekáme nejméně o deset tisíc víc. Šampionát se koná až téměř za čtvrt roku a už dnes je  prodáno kolem šesti tisíc vstupenek.  Na rekord v návštěvnosti však samozřejmě nedosáhneme, ten drží z roku 2012 belgické Koksijde s 83 tisíci diváky,“ připomíná Čestmír Kalaš, předseda organizačního výboru.

Přijedou české hvězdy?

„Radomíra Šimůnka a Martina Bínu trápily v minulé sezoně nemalé zdravotní problémy, ale už jsou v pořádku a mají za sebou i první závody. Zatím s nevalnými výsledky, což je po dlouhé přestávce celkem pochopitelné. Před šampionátem je však čeká ještě pět závodů Světového poháru a mistrovství republiky a teprve po těchto zkouškách budeme moci říci, s jakými ambicemi se do Tábora vydají. Se Zdeňkem Štybarem jsem v kontaktu a i po dvou vážných zraněních a operaci jsme se předběžně dohodli, že do Tábora přijede,“ prozrazuje Stanislav Bambula, reprezentační trenér.

A Štybar telefonicky k tomu dodává: „Před čtyřmi lety jsem se v Táboře po zisku titulu mistra světa radoval z největšího úspěchu své kariéry. Proto na domácí půdě nechci chybět ani příští rok. Rozhodující bude můj zdravotní stav a odpovídající forma,“ vysvětluje Zdeněk.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy