MS v atletice: Svobodová je ve finále, Maslák v semifinále

11. 8. 2013 19:45
Český překážkář Martin Mazáč neprošel do semifinále mistrovství světa v atletice v Moskvě.
Jiřina Svobodová zvládla všechny tři pokusy a do finále postoupila stejně jako Jelena Isinbajevová z prvního místa. | Foto: Reuters

Moskva - Tyčkařka Jiřina Svobodová snadno postoupila do finále MS v Moskvě.

Napoprvé překonala výšku 455 centimetrů a společně s třemi dalšími ženami dnešní kvalifikaci vyhrála. Limitní výšku 460 cm už skákat nemusela.

O finále bude bojovat čtyřstovkař Pavel Maslák. V rozběhu předvedl výkon 45,44 sekundy a přímo postoupil do semifinále z třetího místa svého běhu.

O triumfu Usaina Bolta v závodu na 100 metrů si přečtěte ZDE.

V rozběhu předvedl druhý nejlepší čas kariéry 13,52 sekundy, přesto je druhým nepostupujícím, chyběly mu dvě setiny.

V rozbězích vypadla i sprinterka Kateřina Čechová, která v rozběhu hladké stovky předvedla podprůměrný čas 11,67 sekundy.

Svobodová: Cítila jsem, že mě to baví

Postup Svobodové vypadal snadně, ale samotná tyčkařka to tak necítila. "Docela se mi ulevilo, těch 445 málem spadlo, kdo ví, jak by se to vyvíjelo, kdyby to tam nezůstalo," prohlásila po soutěži.

Nakonec ale po nepříliš povedeném průběhu sezony cítí zlepšení. "Konečně jsem zase cítila, že mě to baví, že jsem skákala dobře," uvedla.

Čechová naopak prožila největší zklamání kariéry, vždyť letos byla už o 33 setin rychlejší. "Nejhorší čas roku zrovna na takové akci.

Od začátku až do konce všechno špatně. V rozcvičování jsem byla rozhozená. Ale věřila jsem si, až jsem tam všechno pokazila, stydím se," řekla Čechová.

Maslák není i přes postup v pohodě

Úřadující mistr Evropy v hale i pod otevřeným nebem Maslák si od začátku hlídal postupovou pozici a v závěru mohl trochu vypustit a pošetřit síly.

Semifinále je na programu v pondělí v 18:05 českého času. Přesto v cíli nebyl úplně nadšený.

"Mám z toho divný pocit, je to jako na tréninku, nedokážu se nahecovat. Necítím se ani tak dobře jako na olympiádě," řekl Maslák.

V semifinále v Londýně zaběhl před rokem český rekord, ale letos se spíš trápil, byť za svým nejlepším časem zaostal letošním výkonem jen o 22 setin.

"Věřím si, ale moje tělo to vnímá jinak. Chtěl bych do finále, ale to budu muset běžet jinak," uvedl dvaadvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky.

Mazáč byl s výkonem spokojený

Mazáč, svěřenec Luďka Svobody, se letos vrátil po vážném zranění, kvůli němuž vynechal celý loňský rok, a osobní rekord si na červnovém mistrovství republiky v Táboře vylepšil na 13,48 sekundy.

"Měl jsem trochu na víc, na osobák, což by se na mistrovství světa počítalo, ale druhý čas kariéry je taky dobrý, takže jsem spokojený," prohlásil třiadvacetiletý Mazáč.

Myslel si, že organizátoři udělají tři semifinále, aby se mohl proběhnout ještě jednou.

"Když je na startu více než 32 lidí, což bylo, tak se to dělá. Je to škoda," mrzelo sedmnáctého muže celkového pořadí po jeho prvním startu na světovém šampionátu.

Eaton opět vládnul desetibojařům

Světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji Ashton Eaton z USA poprvé vyhrál mistrovství světa.

V Moskvě nasbíral 8809 bodů, druhý byl se ztrátou 139 bodů Němec Michael Schrader a třetí Damian Warner z Kanady.

Od roku 1991 se na světovém desetibojařském trůnu střídají výhradně Američané a Češi; třikrát vyhrál Tomáš Dvořák, jednou Roman Šebrle, letos ale po zranění Adama Sebastiana Helceleta český vícebojař na MS chyběl.

Poslední dva tituly získal Američan Trey Hardee, který startoval i v Moskvě, ale se svalovým zraněním neskočil výškařský základ a ze soutěže odstoupil.

Eaton opustil první místo jen po nepovedeném skoku do výšky, ale po úvodním dnu už zase vedl, byť s minimálním náskokem.

Ten ale hned na úvod druhého dne zvýšil překážkovým prvenstvím a pak už neochvějně kráčel za zlatem.

Dálkařkám vládla opět Reesová

Mistryní světa ve skoku do dálky se na atletickém šampionátu v Moskvě potřetí za sebou stala Američanka Brittney Reeseová.

Olympijská vítězka sice v sobotu prošla kvalifikací s velkými obtížemi a postoupila z posledního místa, ale ve finále skočila jako jediná za sedm metrů.

Výkonem 701 cm z druhé série završila Reeseová po Berlíně a Tegu zlatý hattrick. Třikrát za sebou vyhrála mistrovství světa jako první dálkařka v historii.

Blessing Okagbareová z Nigérie za ní na druhém místě zaostala o dva centimetry, bronz získala Ivana Španovičová za srbský rekord 682 cm.

Poprvé od roku 1999 zůstaly bez medaile ruské dálkařky, které na všech šesti předchozích šampionátech braly minimálně stříbro.

Ruští chodci dál kralují dvacítce

Dvacetiletý ruský chodec Alexandr Ivanov získal na mistrovství světa v Moskvě první zlato pro pořádající zemi.

V závodu na 20 kilometrů navázal na dva předchozí triumfy krajana Valerije Borčina, který letos na šampionátu chybí kvůli zranění.

S odstupem 11 sekund došel do cíle na druhém místě olympijský vítěz Čchen Ting z Číny, bronz získal Španěl Miguel Ángel López.

V hodu diskem zvítězila favorizovaná Chorvatka Sandra Perkovičová, která tak přidala k olympijskému prvenství i titul mistryně světa.

Běh na 10.000 metrů vyhrála Tiruneš Dibabaová z Etiopie, jež na MS získala v této disciplíně třetí a celkově už páté zlato.

Finále:

Muži:

100 m: 1. Bolt (Jam.) 9,77, 2. Gatlin (USA) 9,85, 3. Carter 9,95, 4. Bailey-Cole 9,98, 5. Ashmeade (všichni Jam.) 9,98, 6. Rodgers (USA) 10,04, 7. Lemaitre (Fr.) 10,06, 8. Dasaolu (Brit.) 10,21.

20 km chůze: 1. Ivanov (Rus.) 1:20:58, 2. Čchen Ting (Čína) 1:21:09, 3. López (Šp.) 1:21:21, 4. Vieira (Portug.) 1:22:05, 5. Strelkov (Rus.) 1:22:06, 6. Saito (Jap.) 1:22:09, 7. Dmytrenko (Ukr.) 1:22:14, 8. Gómez (Kan.) 1:22:21.

Desetiboj: 1. Eaton (USA) 8809 b. (100 m: 10,35 - dálka: 773 - koule: 14,39 - výška: 193 - 400 m: 46,02 - 110 m př.: 13,72 - disk: 45,00 - tyč: 520 - oštěp: 64,83 - 1500 m: 4:29,80), 2. Schrader (Něm.) 8670 (10,73 - 785 - 14,56 - 199 - 47,66 - 14,29 - 46,44 - 500 - 65,67 - 4:25,38), 3. Warner (Kan.) 8512 (10,43 - 739 - 14,23 - 205 - 48,41 - 13,96 - 44,13 - 480 - 64,67 - 4:29,97), 4. Mayer (Fr.) 8446, 5. Sintnicolaas (Niz.) 8391, 6. Chinin (Braz.) 8388, 7. Freimuth (Něm.) 8382, 8. Škureněv (Rus.) 8370.

Ženy:

Dálka: 1. Reeseová (USA) 701, 2. Okagbareová (Nig.) 699, 3. Španovičová (Srb.) 682, 4. Sudarovová (Běl.) 682, 5. Kučerenková (Rus.) 681, 6. Proctorová (Brit.) 679, 7. Klišinová (Rus.) 676, 8. Polková (USA) 673.

10.000 m: 1. T. Dibabaová (Et.) 30:43,35, 2. Cheronová (Keňa) 30:45,17, 3. Oljiraová (Et.) 30:46,98, 4. Chebetová (Keňa) 30:47,02, 5. Niijaová (Jap.) 30:56,70, 6. Ešeteová (Bahr.) 31:13,79, 7. Chepyegová (Keňa) 31:22,11, 8. Flanaganová (USA) 31:34,83.

Disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 67,99, 2. Robertová-Michonová (Fr.) 66,28, 3. Barriosová (Kuba) 64,96, 4. Müllerová (Něm.) 64,47, 5. Lewisová-Smallwoodová (USA) 64,23, 6. Tchan Ťien (Čína) 63,34, 7. Glancová (Pol.) 62,90, 8. Caballerová (Kuba) 62,80.