Moravec zapnul automat a zazářil ve Finsku, které nemá rád

Moravec běžel s větrem o závod a doplnil českou kolekci
Český závodník ve čtyřech položkách na střelnici jednou minul,...
... ale předvedl kvalitní běžecký výkon,...
... vylepšil čtvrté místo z tohoto závodu ze šampionátu v Novém Městě na Moravě...
... a získal svou první individuální medaili z MS.
Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
ČTK Sport ČTK, Sport
13. 3. 2015 6:04
Prokletí vytrvalostního závodu zlomil na MS v Kontiolahti biatlonista Ondřej Moravec.

Kontiolahti - Prokletí vytrvalostního závodu zlomil biatlonista Ondřej Moravec. Na mistrovství světa v Kontiolahti si s jednou chybou na střelnici dojel pro bronz a dal zapomenout na předchozí dva šampionáty, kde si cenný kov na 20 km "odstřelil" v poslední položce.

"Konečně se to povedlo. Dvacku jsem ještě nikdy nedotáhl, nechci říci do vítězného konce, ale do pozice v top trojce, takže super závod," radoval se Moravec a po dojezdu udělal triumfální gesto. "V tu chvíli jsem byl rád, že neskončím čtvrtý."

Na stupně vítězů útočil už na mistrovství světa v Ruhpoldingu 2012, ale po chybě na poslední položce byl místo zlata dvanáctý. Předloni v Novém Městě na Moravě zas běžel nejrychleji a minela ve stojce ho odsoudila na čtvrté místo. "Takže pro mě byly dvacky zakletý a jsem rád, že se to zlomilo," oddechl si Moravec. "A jak jsem to dokázal? To nevím. Kdybych to uměl, tak to udělám pokaždé," usmál se.

Moravec zapnul střelecký automat

Tentokrát poslední položku zvládl čistě. Snažil se jako vždy před střelnicí vytěsnit z hlavy všechny myšlenky. "Nejhorší je při střelbě přemýšlet prakticky o čemkoli. Na trati je čas přemýšlet, ale řeknu, čtyři sta metrů před střelbou je dobrý nemyslet na nic. Co nejvíc se vypnout a udělat to automaticky. Prostě automat," řekl.

Třicetiletý Moravec je na svém sedmém mistrovství světa a udržet nervy na uzdě mu pomáhají i zkušenosti. "Když se podívám, jak jsem starý a kolik jsem toho zažil, tak jenom Boušek (Šlesingr) toho má víc za sebou. Zkušeností mám bohatě a je to o tom, jak jsem schopný se koncentrovat, ale ne vždy se to povede," řekl.

V posledním běžeckém kole předvedl skvělou stíhačku. Po střelnici ještě ztrácel na Francouze Simona Fourcada dvanáct vteřin. "Říkal jsem si, že to je fakt hodně," pomyslel si. Každým metrem soupeře stahoval a v ostrém stoupání už o devět desetin vedl. "To mě nakoplo a navíc jsem viděl jeho dojezd, že nebyl nejsvižnější. Najel jsem na něj dalších pět sekund. Finiš jsem měl dobrý," pochvaloval si.

Omluvil se Simonu Fourcadovi

Za cílem se při převlékání Simonovi Fourcadovi omluvil, že ho připravil o společné pódium s bratrem Martinem, který zvítězil. Na druhou stranu to českého závodníka pochopitelně nemrzelo. "Neměnil bych. Jsem tady od toho, abych porazil co nejvíc lidí, a jestli je to Fourcade, nebo Pepa, tak je to úplně jedno."

Se zlatem ze smíšené štafety už má Moravec na kontě ve Finsku dvě medaile. Navíc v areálu ve finské provincii Severní Karélie poprvé vystoupil na stříbrný stupeň vítězů ještě jako dvacetiletý junior.

Mohlo by se proto zdát, že je pro něj Kontiolahti místem zaslíbeným. Přes tři cenné kovy ze světových šampionátů, které zde získal, tomu tak ovšem není.

"Vždycky když se mě někdo zeptá, jestli mám rád Kontiolahti, tak řeknu, že ne," řekl Moravec o větrném místě s často silně mrazivým počasím. "Naštěstí, i když se mi tady úplně nelíbí, tak je vidět, že výsledky tady mám dobré," usmál se.

Kontiolahti na milost nevezme

Ani cenné kovy Moravcovo srdce ve vztahu ke Kontiolahti neobměkčí. Na otázku, jestli ho teď vezme na milost, řekl jasně: "Ne, v žádném případě ne."

O důvodech, proč se mu zde nelíbí, mluvil už před cestou na MS. "Nelíbí se mi ten areál a celkově asi mám něco proti Finsku," vysvětloval Moravec.

Do konce šampionátu pojede štafetu a hromadný závod a případě dalších stupňů vítězů by mohl zopakovat loňskou olympiádu v Soči, kde získal tři medaile. "Bylo by to nádherné. Jakákoliv další medaile by byla velký úspěch," řekl Moravec.

Hodně náročné podle něj bude uspět ve štafetě. "Super těžké," myslí si. Češi mají vyrovnané kvarteto a v poslední štafetě Světového poháru v Oslu skončili čtvrtí. "Tým máme konkurenceschopný, to bezpochyby, ale jsou tu tři čtyři týmy, které jsou reálně asi silnější, takže v téhle disciplíně bude medaile viset hodně vysoko."

Na závěr šampionátu se v neděli jede závod s hromadným startem. Na olympiádě z něj vyšel třetí, takže možnost uspět přijde i v Kontiolahti. "Šance tam je asi o něco větší než ve štafetě, když se dobře zastřílí...," uvažoval Moravec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy