Moravec v Oberhofu pátý, Soukalová přes chyby znovu vede SP

5. 1. 2014 16:26
Čeští biatlonisté byli v závěrečném klání Světového poháru v německém Oberhofu opět pořádně vidět.
Ondřej Moravec.
Ondřej Moravec. | Foto: CPA Eduard Erben

Oberhof - Čeští biatlonisté byli v závěrečném klání Světového poháru v německém Oberhofu opět pořádně vidět. Ondřej Moravec dojel v závodě s hromadným startem na patnáct kilometrů na skvělém pátém místě a tentokrát v českém souboji "porazil" Michala Šlesingra. Ten bodoval devatenáctým místem a korunoval zdařilý návrat po zranění.

Jasným vítězem závodu určeném pro třicet nejlepších biatlonistů se stal vedoucí muž seriálu Francouz Martin Fourcade. Druhý dojel Rus Volkov a třetí Nor Tariei Bö.

Soukalovou trápily puchýře na nohou

Hůře se vedlo českým biatlonistkám, které v závodu na 12,5 kilometrů na nejlepší desítku nezaútočily. Gabriela Soukalová dojela po dvou chybách na třináctém místě, což jí přesto stačilo na návrat do čela pruběžného pořadí SP.

Soukalová byla po závodu trochu rozmrzelá. "Raději bych byla dnes do desítky než být opět ve žlutém," prohlásila. Cítila už ale v cíli velkou únavu, navíc dojela s puchýři na nohou.

"Musím si nechat vyměnit boty. Dnes jsem nemohla od prvního okruhu, hole jsem nedokázala zapíchnout, pomohly by mi snad jedině cepíny," vtipkovala sarkasticky. "Přitom obyčejně mívám třetí den nejlepší, teď to bylo obráceně. Takový sešup výkonnosti jako po skluzavce," dodala.

Bergerová vyhrála poprvé v sezoně

Veronika Vítková skončila čtyřiadvacátá. Návrat mezi největší hvězdy biatlonu předvedla do této chvíle stagnující Norka Tora Bergerová, jež vyhrála poprvé v sezoně. Druhá skončila její krajanka Solemdalová a třetí Běloruska Domračevová.

Lépe z českých reprezentantů v mužském závodě na začátku vypadal Šlesingr, který na první střelbě zaválel a byl třetí. Naopak Moravec chyboval dvakrát a klesl na 29. místo.

Celkově je Moravec už desátý

Skvělým během se ale brzy dostal do kontaktu se závodníky před ním a na třech následujících střeleckých položkách už nechyboval. Do závěrečného úseku vybíhal na čtvrtém místě, v boji o medaili mu však nejprve unikl Nor Bö a ve finiši pak Moravec nestačil ani na domácího Birnbachera. V celkovém pořadí česká jednička přesto poskočila už na desáté místo.

"Ondra ukázal, že je vyzrálým závodníkem. Jel i střílel hlavou. Za to, jak si počínal v další fázi závodu, si zaslouží velkou pochvalu. Ukázal, že střílet umí," uvedl na stránkách biatlonového svazu trenér Ondřej Rybář.

Šlesingr zaznamenal na střelnici celkem tři chyby a tak nakonec nenapodobil páté místo ze sobotní stíhačky.

Závody SP v biatlonu v Oberhofu (Německo):

Muži - závod s hromadným startem na 15 km:

1. M. Fourcade (Fr.) 37:39,4 min. (1 tr. okruh), 2. Volkov (Rus.) -5,2 (0), 3. T. Bö (Nor.) -19,0 (2), 4. Birnbacher (Něm.) -21,6 (2), 5. Moravec (ČR) -26,2 (2), 6. Landertinger (Rak.) -28,9 (1), 7. Hofer (It.) -29,6 (0), 8. Loginov (Rus.) -30,5 (3), 9. Burke (USA) -31,3 (2), 10. Malyško (Rus.) -31,7 (4), ...19. Šlesingr (ČR) -1:31,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 22 závodů): 1. M. Fourcade 462, 2. Svendsen 293, 3. J. Bö 258, 4. Björndalen (všichni Nor.) 255, 5. Šipulin 243, 6. Usťjugov (oba Rus.) 224, ...10. Moravec 202, 35. Šlesingr 91, 51. Soukup 38, 63. Krčmář 17, 79. Krupčík (všichni ČR) 5.

Ženy - 12,5 km: 1. Bergerová (Nor.) 37:59,0 (1), 2. Solemdalová (obě Nor.) -17,5 (0), 3. Domračevová (Běl.) -17,8 (2), 4. Henkelová (Něm.) -39,9 (1), 5. Mäkäräinenová (Fin.) -53,4 (3), 6. Palková (Pol.) -1:01,7 (1), 7. Kuzminová (SR) -1:09,9 (2), 8. Džymová (Ukr.) -1:17,0 (1), 9. Viluchinová (Rus.) -1:26,7 (0), 10. Hildebrandová (Něm.) -1:29,8 (1), ...13. Soukalová -1:46,2 (2), 24. Vítková (obě ČR) -2:56,8 (3).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 22 závodů): 1. Soukalová 306, 2. Valj Semerenková (Ukr.) 304, 3. Mäkäräinenová 301, 4. Domračevová 284, 5. Pidhrušná (Ukr.) 284, 6. Starychová (Rus.) 282, ...10. Vítková 238, 47. Puskarčíková 42, 59. Tomešová (obě ČR) 21.