Smělá vize s německou válečnou lodí nepočítá. Tak se má proměnit Podolský přístav

Smělá vize s německou válečnou lodí nepočítá. Tak se má proměnit Podolský přístav
Takto vypadá přístav v současnosti. V pravé části hráze, která chrání lodě před povodněmi, vidíte budovu Českého yacht klubu (ČYK). Vlevo na "kose" najdete loděnici Tatranu (modrý objekt) a zcela u podolského břehu zase budovu a prostory loděnice Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK). Na vnější straně zátoky, tedy přímo na břehu Vltavy (a v levém horním rohu fotografie), se pak nachází budova Yacht Clubu CERE.
První sportovní klub se v přístavu usadil již v roce 1894, kdy si zde svoji první loděnici, tehdy ještě plovoucí, postavil Český yacht klub. Ten jen o rok dříve založil sportovní všeuměl Josef Rössler-Ořovský, dodnes nedoceněná postava českých sportovních dějin.
Takto vypadá klubová jídelna. Pokud vám připadá povědomá, vězte, že jste ji možná zahlédli v dnes už legendárním filmu Vrchní, prchni!, kde "hrála" roli rybářské restaurace. "Těch filmů se tu točilo spousta, hrála tu třeba Adina Mandlová, točili tu film Fair Play, pak ten Vrchní, bylo toho hodně," vypočítává Schwarz.
Už 140 let se na pravém břehu Vltavy kousek před vyšehradskou skálou nachází Podolský přístav. Po čase se opět začalo mluvit o jeho modernizaci, tentokrát ale v režii sportovních klubů, které se zde nachází.
Foto: Český Yacht Klub
Kulturní i technické památky, ale také válečný člun či nejstarší sportovní stavba v Praze. Podolský přístav dýchá vodáckou historií, ale plánuje modernizaci.
 

Právě se děje

před 4 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy