Smělá vize s německou válečnou lodí nepočítá. Tak se má proměnit Podolský přístav

Smělá vize s německou válečnou lodí nepočítá. Tak se má proměnit Podolský přístav
Takto vypadá přístav v současnosti. V pravé části hráze, která chrání lodě před povodněmi, vidíte budovu Českého yacht klubu (ČYK). Vlevo na "kose" najdete loděnici Tatranu (modrý objekt) a zcela u podolského břehu zase budovu a prostory loděnice Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK). Na vnější straně zátoky, tedy přímo na břehu Vltavy (a v levém horním rohu fotografie), se pak nachází budova Yacht Clubu CERE.
První sportovní klub se v přístavu usadil již v roce 1894, kdy si zde svoji první loděnici, tehdy ještě plovoucí, postavil Český yacht klub. Ten jen o rok dříve založil sportovní všeuměl Josef Rössler-Ořovský, dodnes nedoceněná postava českých sportovních dějin.
Takto vypadá klubová jídelna. Pokud vám připadá povědomá, vězte, že jste ji možná zahlédli v dnes už legendárním filmu Vrchní, prchni!, kde "hrála" roli rybářské restaurace. "Těch filmů se tu točilo spousta, hrála tu třeba Adina Mandlová, točili tu film Fair Play, pak ten Vrchní, bylo toho hodně," vypočítává Schwarz.
Už 140 let se na pravém břehu Vltavy kousek před vyšehradskou skálou nachází Podolský přístav. Po čase se opět začalo mluvit o jeho modernizaci, tentokrát ale v režii sportovních klubů, které se zde nachází.
Foto: Český Yacht Klub
Jakub Šafránek dap Jakub Šafránek, Milan Kammermayer, dap
16. 2. 2021 10:31
Kulturní i technické památky, ale také válečný člun či nejstarší sportovní stavba v Praze. Podolský přístav dýchá vodáckou historií, ale plánuje modernizaci.
 

Právě se děje

Další zprávy