Pětibojař Svoboda o nových plánech: Prý si finančně pohorším. Ale vnitřní motivace je důležitější

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
19. 9. 2017 19:22
Vynikající moderní pětibojař David Svoboda se rozhodl, že v 32 letech ukončí svoji velice úspěšnou závodní kariéru. V roce 2012 se stal olympijským vítězem. Na světových šampionátech skončil dvakrát druhý a dalších šest medailí má ze soutěží družstev či ze štafety. V roce 2010 se stal mistrem Evropy a štafetě pomohl k bronzovému úspěchu. Musel řešit dlouhodobé zdravotní problémy a přitom se ještě dokázal vrátit mezi elitní světovou desítku. Přesto dnes slavnostně zavěsil svoji pětibojařskou výbavu na hřebík. "Ztratil jsem chuť závodit," přiznal úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz.
David Svoboda
David Svoboda | Foto: Reuters

Bylo pro tento váš krok rozhodující nevydařené vystoupení na červencovém mistrovství Evropy v Minsku?

Jen částečně. Odjížděl jsem totiž zdravý a po kvalitním tréninku i ve formě, ale v závodě už to ideální zdaleka nebylo. Viděl jsem kolem sebe nadšené mládí a zjistil, že nadešel čas loučení. Chyběl mně obvyklý zájem o co nejlepší výkon, jakýsi vnitřní motor. Zároveň však mohu říci, že se mi ulevilo a začal jsem se těšit na všechno, co mě teď čeká.

Do velkého pětibojařského světa jste vstoupil v roce 2004. Co pro vás za těch 13 závodních let zůstane nezapomenutelné?

Už jako kluk jsem obdivoval olympijské hry a mým velkým přáním bylo zúčastnit se jich a v některém sportu vybojovat zlatou medaili, což se mi podařilo. Zážitky z Londýna jsou proto něčím výjimečným. Rád vzpomínám i na všechny medailové závody. Protože jsem měl štěstí, tak jich nebylo málo. A asi vůbec ze všeho nejvíc si vážím kamarádů a přátel, které mám po celém světě.

Existuje něco, co se vám podle představ nepodařilo?

Získat titul mistra světa, byl jsem jen dvakrát druhý. A potom také parkur na olympiádě v Pekingu, kde jsem před cílem spadl z koně. (smích)

Nemrzí vás, že jste se k odchodu ze závodní scény rozhodl dost brzy?

Nemrzí, protože vždy jsem chtěl skončit raději o dva roky dřív než o rok později. Přišel okamžik loučení a já ho poznal. Budu sportovat dál, ale už jen na amatérské úrovni.

Už víte, co vás na této úrovni třeba ještě letos čeká?

Už zítra letím do Španělska, kde se jako závodící trenér zúčastním mistrovství světa v trietlu, což je plavání, střelba a běh. Tuto akci beru jako zábavu, stejně jako můj bratr Tomáš, který se představí v biatlu, protože je horší střelec. (smích)

Už víte, kudy povede vaše další cesta?

Díky Dukle se mi začínají plnit mé představy. Především chci pomáhat všude, kde bude potřeba, hlavně předávat získané zkušenosti mladým sportovcům. Zatím se rýsují tři možnosti. Stát se asistentem trenéra chlapců ve věku 15 až 17 let. Další alternativou je pozice stážisty v různých českých klubech, kde s moderním pětibojem začínají. A nebo mít vlastní skupinu.

Která z těchto možností se naplní, by se mělo rozhodnout do poloviny října. Lze tedy říci, že se loučím, ale zároveň se vracím. Nechybějí hlasy, že finančně si pohorším, a já zase říkám, že vnitřní motivace je důležitější než finanční odměna. Zároveň chci dokončit magisterské studium na Fakultě tělesné výchovy. V hlavě mám ještě jeden sportovně-ekonomický model a v neposlední řadě do 40 let bych si měl zařídit i svůj rodinný život.

Byl jste známý tím, že jste si rád dával vysoké, vzdálené cíle. Počínaje zlatou olympijskou medailí z klukovských let. Máte v mozkových závitech zase něco takového?

Je to asi trochu divné, ale zase mám vzdálený cíl, což považuji za velice důležité. Chtěl bych se podílet na uspořádání velkého pětibojařského závodu v České republice, který i při vysoké úrovni současných reprezentantů zatím chybí. Měl by se pořádat každoročně a na stejném místě, aby si ho oblíbili domácí i zahraniční sportovci, stejně jako fanoušci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy