Mistrem světa v šipkách je poprvé Velšan, finále vyhrál Price

ČTK ČTK
3. 1. 2021 23:00
Gerwyn Price se jako první Velšan v historii stal mistrem světa v šipkách. Ve finále šampionátu v londýnském Alexandra Palace porazil pětatřicetiletý bývalý ragbista Skota Garyho Andersona 7:3.
Velšský šipkař Gerwyn Price oslavuje postup do finále MS v šipkách 2021.
Velšský šipkař Gerwyn Price oslavuje postup do finále MS v šipkách 2021. | Foto: ČTK

Po vítězství nad dvojnásobným šampionem získal Price prémii půl milionu liber (14,7 milionu korun) a 25 kilogramů těžkou trofej Sida Waddella.

Padesátiletý Anderson hrál o titul už popáté, triumf slavil v letech 2015 a 2016. Do finále se probojoval po sobotním vítězství nad Angličanem Davem Chisnallem, který ve čtvrtfinále překvapivě deklasoval 5:0 hlavního favorita Michaela van Gerwena z Nizozemska.

Jenže finálovému duelu vládl třetí nasazený Price, jehož dosavadním maximem na MS byla loňská účast v semifinále. Anderson dokázal vyrovnat na 1:1, ale další čtyři sety ztratil. Nervózní Price pak sice za stavu 6:2 promarnil devět možností zápas ukončit, v desátém setu už ale uspěl. Po sedmi letech díky tomu sesadil Van Gerwena z prvního místa ve světovém žebříčku.

Na mistrovství světa startoval i český šipkař Karel Sedláček, jenž vypadl v 1. kole s Angličanem Ryanem Joycem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy